Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dönemin önemli gazetecileriyle 16 Ocak 1923’te İzmit Kasr-ı Hümayun’da yaptığı tarihi basın toplantısının 98. yıl dönümü kutlamaları bu sene pandemi nedeniyle buruk yapılacak.

 

Törenlerin pandemi nedeniyle kısıtlı katılımla gerçekleştirileceğini ifade eden Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cemal Kaplan, şunları söyledi. “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ilk basın toplantısını ilimizde gerçekleştirmiş ve tüm dünyaya “Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir” mesajını vermiştir. Atatürk’ün demokrasinin temel taşlarından biri olan basının önemini kamuoyuna ilk kez İzmit’ten duyurmasından onur ve gurur duyuyoruz. 16 Ocak, Atatürk’ün basına verdiği önemi ifade ediyor. Bu günün Basın Onur Günü olarak kutlanması da basın mensuplarının, yazarların, Türkiye’nin kurtuluşu ve inşasına sundukları benzersiz katkıyı göstermektedir.”

 

Kamu yönetimi ile milletimiz arasındaki köprü görevi üstlenen basınımız, demokrasimizin ve Cumhuriyetimizin kökleşmesinde önemli bir yere sahiptir diyen Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cemal Kaplan, sözlerini şöyle tamamladı. “Her yıl olduğu gibi bu yıl da 16 Ocak Basın Onur Günü’nde sabah 9.30’da Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktık. Daha sonra saat 10.00’da Kas-ı Hümayun’da Sayın Valimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız ve İzmit Belediye Başkanımızın katılımıyla, pandemi nedeniyle sadece yönetim ve denetim kurulu üyelerimiz ile eski dönem başkanlarımızın bulunacağı  bir tören düzenleyeceğiz. Saat 15.30’da ise, Doğa Türk Tv stüdyolarında derneğimizin sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlanacak üyelerimize yönelik bir çekilişimiz olacak”, dedi.

 

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account