21 Haziran Dünya Müzik Günü Maçka Parkı’nda coşkuyla kutlanacak. 21 Haziran Dünya Müzik Günü’nde Maçka Parkı’nda tüm gün müzik var.

 

 

 

İlk defa 1981 yılında Fransa’da kutlanan ve o günden bu yana dünyanın dört bir yanında kutlanmaya devam eden Dünya Müzik Günü, 21 Haziran Salı günü tüm gün ve geceye yayılan programıyla İstanbulluları Maçka Demokrasi Parkı’nda müzik dolu bir güne davet ediyor. Saat 14:00’te başlayacak etkinlikler; dünya müziklerinden dinletiler, atölyeler, karaoke performanslar, sirk ve bando gösterileri, graffiti çalışmaları ve saat 23:00’e dek sürecek ana sahne konserleriyle Maçka Parkı’nda olacak.

Dünya Müzik Günü etkinlikleri bando gösterisiyle açılışını yaparak, gün içinde Maçka Parkı’ndaki cep sahne dinletileriyle devam edecek. Parkın genelindeki 6 cep sahnede; Uzakdoğu müziği, İran-Azerbaycan müziği, geleneksel Türk müziği, klasik müzik, blues, halk müziği, Latin müziği türlerindeki konserler müzikseverlerle buluşacak. Parkı ziyaret eden İstanbullular, gün içerisinde iki kez düzenlenecek ritim atölyelerine katılabilecek. Graffiti sanatçıları Cins3000 ve Kien, park alanında Dünya Müzik Günü’ne özel bir tasarım yapacak. Ana sahnede saat 19:30’da DJ performansı ile başlayacak ana sahne etkinlikleri Harem ve Kolektif İstanbul konserleriyle son bulacak.

Maçka Demokrasi Parkı’nda 21 Haziran Salı günü tüm gün sürecek Dünya Müzik Günü etkinliklerine tüm İstanbullular davetli.

 

Dünya Müzik Günü nedir?

Dünya Müzik Günü, 21 Haziran’da kutlanan, Fête de la Musique şeklinde anılan bir gündür.

Dünya Müzik Günü, Fransız Müzik ve Dans yönetmeni Maurice Fleuret tarafından tasarlanıp, Kültür Bakanı Jack Lang’in önerisiyle 1981 yılında Fransa’da başlatılmış olup, kısa sürede Avustralya, Belçika, İngiltere, Luxemburg, Almanya, İsviçre, Kosta Rika,İsrail, Çin, Hindistan, Lübnan, Malezya, Fas, Pakistan, Filipinler, Romanya, Kolombiya ve birçok ülke tarafından benimsendi.

 

Dünya Müzik Günü önerisinin iki konuyu geliştirmesi amaçlandı:

  • Amatör ve profesyonel müzisyenlerin sokak performanslarını cesaretlendirmek,
  • Ücretsiz konserler organize etmek, herkes için, her yerde müzik kavramını geliştirmek.

Türkiye’de de ilk kez 2005 yılında 21 Haziran Dünya Müzik Günü nedeniyle Kuğulu Park gibi halka açık yerlerde, çeşitli sanatçı ve topluluklar tarafından ücretsiz konser ve dinletiler yapıldı. Güne özel slogan “Müzik Yap!” ve “Sokaktaki notaya kulak verin” şeklinde benimsenmiştir.

 

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/D%C3%BCnya_M%C3%BCzik_G%C3%BCn%C3%BC

©2022 Anadolu Gezi Rehberi

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account