Bir ayda iki prömiyer yapan Kocaeli Şehir Tiyatroları, tiyatroseverleri, “80 Günde Devr-i Alem” isimli oyunla buluşturdu. Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleşen prömiyere çok sayıda davetli katıldı.

Jules Verne’nin 80 Günde Devr-i Alem isimli kitabından uyarlanan oyun sonunda düzenlenen kokteyl ile tiyatroseverler oyunun kadrosu ile bir araya geldi. Kocaeli’de ilk kez sahnelenen oyunu Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın eşi Figen Büyükakın, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Aydınlık, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Raşit Fidan, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Aydın Sigalı ve tiyatroseverler ilgiyle izledi.

 

 

İki perdeden oluşan komedi oyunu

Kocaeli Şehir Tiyatroları’nın Süleyman Demirel Kültür Merkezi Büyük Salonu’nda seyirci ile buluşan 80 Günde Devr-i Alem oyununun yönetmenliğini Gökhan Kocaoğlu yaptı. Yönetmen yardımcılığını Emel Pala’nın yaptığı oyunun, dekoru Aykut Dereli, kostümleri Burcu Melek Bozan tarafından hazırlandı. Oyunun müziklerini Oktay Köseoğlu yaparken, hareket düzeni Sezai Yılmaz tarafından oluşturuldu.  İki perdeden oluşan komedi-macera nitelikli oyunda Çiğdem Sarıhan Benli, Levent Muratoğlu, Selim Taylan Ertuğrul, Tekin Ezgütekin ve Uyku Oğuz rol aldı.

Sırada Vişne Bahçesi var

Oyunun sonunda konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Aydın Sigalı, şunları söyledi. “Beşinci ayımızda bu altıncı prömiyerimiz oldu. Machbeth ile başladık. Masal Odası ile devam ettik. Ardından Otobüs Durağı’nda Üç Bencil’i izledik, sonra Günün Çorbası dedik. Ardından Tamamen Doluyuz dedik. Şimdi de 80 Günde Devr-i Alem diyoruz. Çok yakında bir prömiyerimiz daha var. Vişne Bahçesi oyunumuza da hepinizi bekliyoruz. ”

 

1872 yılı Londra’sında geçen oyunun konusu

1872 yılı Londra’sında geçen oyunun konusu gizemli ve nevi şahsına münhasır tam bir İngiliz centilmeni eksantrik Bay Phileas Fogg, dünyanın etrafını 80 günde gezebileceğine dair bir bahse girer ve bu uğurda elinde avucunda ne varsa ortaya koyar. Viktorya dönemi Londra’sından yola çıkar. Bu çılgın macerada kendisine sadık  hizmetkarı Passepartout eşlik etmektedir. Zamana karşı yarışırken gittikleri her ülkede macera ve olaylar peşlerini bırakmazken, birlikte 3 kıta, 4 okyanus aşacak, Londra’dan Vahşi Batı’ya uzanan olağanüstü bir yolculuğa çıkacaklardır. Trenlerden gemilere koşturacak, hatta bir fil ile bile seyahat edeceklerdir. Ne var ki zamana karşı yarışırken karşılarında farkında olmadıkları bir engel vardır; Fogg’un bir kanun kaçağı olduğuna kendini inandırmış Dedektif Fix peşlerindedir ve bu yolculuğu engellemek için elinden geleni yapmaktadır. Fogg’u ise bu yolculukta hayatında hiç bilmediği başka bir macera beklemektedir: Aşk…

 

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account