Antik çağlardan günümüze eskimeyen şifa kaynağı, dünyanın en eski termal merkezlerinden biri olan Sarıkaya Antik Roma Hamamı, geçmişte olduğu gibi günümüzde de şifa dağıtmaya devam ediyor.

 

Kayseri’de yaşayan Roma Kralı’nın amansız bir hastalığa yakalanan kızının Sarıkaya’da iyileşip ayağa kalktığına inanılan Roma Hamamı kalıntıları ve havuzları, 2014 yılında Sarıkaya Belediyesi ve İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nce yapılan kazı sonrası  gün yüzüne çıkarılmış. Daha önce havuzlar toprak altında olduğu için boşa akan termal su, temizlenerek ortaya çıkartılan havuzları doldurunca mimari yapısıyla dikkat çeken hamam, ilgi odağı olmuş. Tüm bu bilgileri dünyanın 4. büyük turizm fuarı EMITT 2020’de Sarıkaya Belediyesi’nin standında tanıştığım okul müdürü Abdullah Arkan’dan öğreniyorum. İşte sohbetimizin devamında ortaya çıkan bilgiler:

 

 

Romalılar’ın şifa bulmak için  girdikleri havuzlar

Sarıkaya Antik Roma Hamamı’nın coğrafi  olarak Türkiye’nin tam ortasında bulunduğuna dikkat çeken Okul Müdürü Abdullah Arkan, şunları söyledi.  “Hamam, Karadeniz Bölgesi’ni Akdeniz Bölgesi’ne bağlayan anayol güzergahındadır.  Yozgat’a 75 km, Ankara’ya 300 km, Kayseri’ye 120 km, Kapadokya’ya 124 km ve Hititler’in başkenti Hattuşa’ya 11o kilometre uzaklıktadır.  Roma Dönemi’nde “Aquae Sarvenae”, Bizans döneminde “Basilica Therma”, Osmanlı döneminde ise Terzili Hamamı  olarak adlandırılan  Tarihi Roma Hamamı, Yozgat ili Sarıkaya ilçesi Kaplıcalar Mahallesi’nde bulunmaktadır. Sit alanı olarak ilan edilen alanda Yozgat Valiliği tarafından başlatılan arkeolojik kazılar sonucunda, tarihi hamamın havuzları gün yüzüne çıkarıldı. 2000 yıl önce Romalılar’ın şifa bulmak için  girdikleri mermer bloklardan Roma mimarisine göre yapılmış bu havuzlar ilk günkü gibi yeraltından çıkan termal su ile doludur.  Yürütülen kazılarda her geçen gün, yeni bilgilere ulaşılmakta, Roma, Bizans, Selçuklu  ve Osmanlı dönemlerinde termal tedavi merkezi olarak kullanıldığına dair izler ortaya çıkmaktadır. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de Sarıkaya Kaplıcaları insanlığa şifa dağıtmaya devam etmektedir.”

 

 

Antik dönemde bir termal tedavi merkezi

“Ülkemizin birçok yerinde bulunan termal su kaynaklarının Romalılar zamanında da kullanıldığına ve bunlardan bazılarının üzerine termal hamam binaları yapıldığına değinen Abdullah Arkan, “Sarıkaya Roma Hamamı Anadolu’da yapılmış Roma Dönemi’ne ait sayılı termal hamamlardan biridir. Bu yapıda yeraltından çıkan sıcak su kaynağı doğrudan kullanılmıştır.  Kazı sonucu elde edilen verilere göre binanın bazı bölümlerinde sıcak su kullanılarak  mekanların zeminden ısıtması sağlanmıştır. Yozgat Valiliği tarafından yürütülen  kazı çalışmaları sonucunda bulunan bulgular, buranın antik dönemde bir termal tedavi merkezi olduğunu göstermektedir. 2014 yılında yapılan kazı çalışmaları sırasında  M.S. 145-146 yıllarına tarihlendirilen Roma Kralı Antoninus Pius’a ait  bir Kayseri sikkesi bulunmuştur. Bu bilgiler ışığında, Sarıkaya Antik Roma Hamamı’nın yapılış tarihini M. S.  2. yüzyılın ortaları olarak belirlemek  mümkündür”, şeklinde konuştu.

 

 

Sarıkaya Kaplıcaları’nın efsanesi

Kral Kızı Hamamı diye bilinen Sarıkaya Kaplıcaları’nın efsanesinin halk arasında anlatılan hikayesini anlatan Arkan, sözlerini şöyle tamamladı. “Dönemin Roma Kralı’nın kızı, amansız bir hastalığa yakalanır. Kral ne yaparsa yapsın kızını iyileştiremez. Kız dillere destan güzelliğini zaman geçtikçe yitirir ve yürüyemez hale gelir. (Bugünkü adı ile romatizma hastalığına tutulmuştur.) Aynı zamanda cildinde yaralar çıkmış  ve tedavisi neredeyse imkansızlaşmıştır. Kral, bunun üzerine kızının iyileşeceğinden ümidi kesmiştir. O günlerde Sarıkaya sıcak suların gölcükler oluşturduğu, sazlık ve bataklıkların bulunduğu termal bir su kaynağıdır. Kral son çare olarak kızını bu termal su kaynağına gönderir. Artık ömrünün sayılı günlerini yaşayan zavallı kız avunmak için bu çamurlu gölet kenarında dolaşmakta, zaman zaman da arkadaşlarıyla çamura girmektedir.  Bir müddet sonra kızın güzelliği eskisi gibi parıldamaya ve kız yavaş yavaş adım atmaya, yürümeye başlar. Sonunda tamamen iyileşen güzel kızın buradaki sıcak su sayesinde iyi olduğu anlaşılır. Bunun üzerine kral, kral buraya mermerden bir havuz yaptırır, etrafını kesme büyük taşlarla çevirtir, önceleri kimsenin olmadığı bu havuz çevresinde bir havuz oluşur. Kralın kızının adı bu yeni şehire verilir. Yetmiş bin nüfuslu şehrin adı “Oper” ya da “Hoperi”dir.

 

2 Yorum
 1. Ersin Emiroğlu 1 sene önce

  Harika, emeklilikte sizin yolları takip edeceğim..

  • Yazar
   Bihter Gördü 1 sene önce

   Çok teşekkür ederim. Memnun olurum. Kucak dolusu sevgiler size ve değerli ailenize…

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account