Yüzde 100 Türk sermayeli, sektöründe öncü aile firması Aromsa çalışanlarından oluşan Aromsa Tiyatro Kulübü, Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı, (Koruncuk Vakfı) yararına “Kadı” isimli oyunu sahneledi.

Türk Tiyatrosu’nun öncülerinden, ülkemize özgü müzikal komedi türünün ilk yazarı olarak anılan Musahipzade Celal’in “Kadı” isimli oyununu 5 kez sahneleyen Aromsa Tiyatro Kulübü, dün akşam son kez Gebze Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Merkezi Konferans Salonu’nda tiyatroseverlerle buluştu. 2018 yılının Temmuz ayından bu yana çalışmalarını sürdüren Aromsa Tiyatro Kulübü AromaTİK bu sene ikinci oyunlarını sahneledi. Yönetmenliğini Gülabi Turan’ın yaptığı oyunun müziklerini Cihad Kuru, kostüm tasarımını Hazal Hancı, dekor tasarımı Adnan Yılmaz, ışık ve efekt tasarımı Aromsa Bilgi Teknolojileri Uzmanı Onur Daşdan üstlendi. Başarılı performanslarıyla keyifle izlenen Kadı oyununun oyuncuları ise şu isimlerden oluştu: Aromsa çalışanlarından üretim müdürü Canan Karan, satınalma birimi ithalat uzmanı  Ebru Özdemir, ar-ge sos gıda teknikeri Emrah Karafil, mimar Faruk Gürani, ar-ge ofis teknikeri Gülay İşbilir, ar-ge uygulama tatlı gıda teknikeri Hazal Hancı, hammadde kalite kontrol mühendisi İrem Öner, proje ve yatırımlar müdürü aynı zamanda Aromatik Kulübü Başkanı Murat Alkılıç, ar-ge uygulama tatlı gıda teknikeri Nesrin Çakar, ihracat operasyon uzmanı Nur Seda Baydar, hammadde kalite kontrol teknikeri Onur Turunç,  dış bölge satış destek uzmanı Salma Berrada, üretim operatörü Serkan Erdoğan, tatlı numune teknikeri Yaşar Karakaş, teknik satınalma şefi Zafer Yılgın.

 

 

Adalet sistemi, eleştirel bir dil ve mizahi bir üslupla işleniyor

Oyunun sonunda söz alan Aromsa Proje ve Yatırımlar Müdürü aynı zamanda Aromatik Kulübü Başkanı Murat Alkılıç, “Kadı, Ülkü Tamer’in Musahipzade Celal’in “Aynaroz Kadısı” adlı oyununun asal konusunu ve hikayesini değiştirmeden, olay örgüsünde ve karakterlerinde değişiklik yaparak yeniden yazdığı bir metin. Oyun, Devlet Tiyatroları’nın çeşitli sahnelerinde Engin Cezzar rejisi ile oynanmış bir oyun. Aynı zamanda  pekçok amatör topluluk tarafından da sahneye konulmuş bir oyun.  Kadı oyunu yazarın diğer oyunlarının aksine İstanbul’da değil (bir sahnesi hariç) Ege Denizi’nde bulunan Aynaroz Adası’nda (Milo Adası) geçiyor. Osmanlı Devleti’nin çöküş döneminde, 18. yüzyılda geçen oyunda işlemeyen adalet sistemi, eleştirel bir dil ve mizahi bir üslupla işleniyor. Dini ve koşulları küçük emellerine alet edinenlerin, yobazlıklarını, ikiyüzlülüklerini, sahtekarlıklarını sahnede göstermek için yazılmış bu oyunu oynamaktan büyük keyif aldık. Bize bu fırsatı sunan yöneticilerimize ve birlikte değer yarattığımız ekip arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum”, şeklinde konuştu.

 

 

İnsana, sanata ve gelişime değer veren kurum Aromsa

Yoğun bir hazırlık sürecinden geçtiklerini ifade eden yönetmen Gülabi Turan ise, şunları söyledi. “Bizim için çok keyifli prova süreci oldu. Tiyatronun bütün bileşenlerini oyunumuzda kullandık. Çıkan sonuçtan hepimiz mutluyuz. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. İnsana, sanata ve gelişime değer veren bir kurum olan Aromsa ile yollarımız kesiştiği için çok mutluyum. Aromsa’da  tiyatronun yanısıra, çalışanların kurduğu ve yönetimini üstlendikleri Mutlu Çalışanlar Kulübü aracılığıyla sosyal aktiviteler yapmak üzere bir araya geliniyor; fotoğrafçılık, kitap okuma, gezi, satranç, yoga gibi farklı alanlarda etkinlikler organize ediliyor. Üstelik tüm bu çalışmaları sosyal anlamda farkındalık çalışmalarıyla nasıl birleştirebileceklerine odaklanmış bir ekiple çalışmak da bir ayrıcalık benim için. Şöyleki, mesela geçen sene de Tiyatro Kulübü olarak Shakespeare’in “Bir Yaz Gecesi Rüyası”oyununu hazırladık ve yine Koruncuk Vakfı yararına oynadık. Gelecek dönemde de birlikte güzel projelere imza atacağımıza inanıyorum. ”

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account