Türk Lirası banknotlarının üzerindeki portre, anıtsal yapı ve peysaj gibi konuların gravürlerini yapan Şükrü Ertürk’ün “Ata’nın İzleri” isimli sergisi İzmit Belediyesi’nin Cumhuriyet Parkı’nda bulunan sanat galerisinde İzmitli sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Fotoğraftaki ruh halini çözümleyebilirseniz gözleri konuşturabilirsiniz diyen Ertürk, portrelerinde bunu yapmaya çalıştığını ifade etti.

İzmit Belediyesi’nin Cumhuriyet Haftası boyunca planladığı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinliklerinin ilki olan gravür sanatçısı Şükrü Ertürk’ün “Ata’nın İzleri” sergisi bugün açıldı. Nicomedia Lions Kulübü’nün paydaş olarak dahil olduğu sergi açılışına İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, İzmit Belediyesi başkan yardımcıları Nurettin Bulut ve Dilek Yalçın, Nicomedia Lions Kulübü Başkanı Ümit Tezgiden ile eşi Nihal Tezgiden, gravür sanatçısı Şükrü Ertürk ve eşi Tülay Ertürk ile çok sayıda sanatsever katıldı. Türk Lirası’nın birbirinden güzel Atatürk gravürlerinden oluşan sergiyi gezen İzmit Belediye Başkan Fatma Kaplan Hürriyet, Cumhuriyet’in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü konu olan bu özel serginin 26 Ekim’e kadar gezilebileceğini dile getirdi.

Banknot matbaasında başarılı olabilmek için

1977-2003 yılları arasında T.C. Merkez Bankası Banknot Matbaası gravür atölyesinde gravür sanatçısı olarak görev alan Şükrü Ertürk ise, açılış konuşmasında şunları söyledi. “Önemli bir grafik iletişim ürünü olan banknot üzerindeki gravürleri çizerken taill-douce gravür tekniğini kullandım. Gravür tekniğinin en zoru olan ve ülkemizde çok az bilinenidir Taille-douce tekniği.  Banknot, pul, çek gibi kıymetli kağıtlar üzerindeki portre, mimari yapılar gibi konuların orjinal çelik kalıplara doğrudan el ile oyulduğu bir gravür tekniği olarak tanımlanabilir. Banknot matbası koleksiyonundaki yabancı banknotlar üzerindeki portreleri inceledim. Aldığım yurtdışı eğitimlerimde İtalyan liretlerindeki portreleri yapan Trento Çionnini hocam oldu. Onun hocası Mario Bairdi’yi hiç görmedim ama yaptığı gravür portreler benim ikinci öğretmenim oldu. Banknot matbaasında başarılı olabilmek için gravürde taille-douce tekniğinin bütün inceliklerini öğrendim.”

Gizli bir iletişim kuran fotoğraf karesi

Zaman içinde portre çalışmalarına yoğunlaşan sanatçı Şükrü Ertürk, çalışmalarındaki başarısı hakkında şöyle konuştu: “Portre ressamlığı başlı başına zor bir sanat alanı. Monalisa 4 yılda yapılmış. Hala bakışlarındaki esrar çözülememiş. Atatürk gibi bir dehayı yapmayı varın siz düşünün. Çok farklı, çok etkileyici yüz hatlarına sahip bir kişilik olan Atatürk’ü tanımadan onun başarılı bir portresini yapmanın doğru olmayacağını hep düşündüm. İncelediğim fotoğraflardan onu okumaya çalıştım. En doğrusu onu kendinden okuyarak tanımaktı. Başta büyük nutuk olmak üzere, elime geçen bütün Atatürk kitaplarını okudum. Aşağıdaki portre anlık bir fotoğraf karesi. Cemal Işıksel çekmiş fotoğrafı. Gözler objektife bakıyor. Seyirci ile gizli bir iletişim kuran bir fotoğraf karesi. Gözler konuşuyor. Sahne sanatçıları bunu bilir ve kullanırlar. Fotoğraftaki ruh halini çözümleyebilirseniz gözleri konuşturabilirsiniz. Ben de portrelerimde bunu yapmaya çalıştım.”

Taille-douce tekniğini bütün incelikleriyle öğrenmek isteyenlere kaynak

Baskıresim dışında ekslibris çalışmaları da yapan sanatçı, 1997 yılında ekslibris ile tanışmış ve Ankara Ekslibris Derneği’ne üye olmuş. Banknota yakın özellikler taşıyan, yazı ve resmin bir arada kullanıldığı ekslibris ilgi duyan sanatçı, çok sayıda ekslibris çalışması yapmış. Yurtiçinde ve yurtdışında çeşitli sergilere katılan Ertürk, 2014 yılında Ankara Ekslibris Derneği tarafından Bulgaristan’da düzenlenen bir yarışmada üniversite özel ödülü almış. Şükrü Ertürk, 2003 yılında T. C. Merkez Bankası’ndan emekli olduktan sonra kurduğu gravür atölyesinde sanat yaşamına devam etmektedir. Aynı zamanda sanatçı taille-douce tekniğini bütün incelikleriyle öğrenmek isteyenlere kaynak olabilecek  bir gravür-taille douce kitabı hazırlığı içindedir.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account