İtalya’nın Puglia bölgesinde yer alan küçük liman kenti Bari’den Antalya’nın Demre ilçesine kadar uzanan, 1700 yıllık tarihe sahip olan ve İzmit üzerinden geçen yol için “Kocaeli Avrasya Yolu Çalışmaları Ön Protokolü” imzalandı. İzmit Belediyesi, Kültür Rotaları Derneği ve KYÖD arasında gerçekleşen protokol imza töreninde, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, KYÖD Başkanı Didem Turan, Kültür Rotaları Derneği Başkanı Kate Clow, dernek sözcüsü Hüseyin Eryurt ve dernek yönetim kurulu üyeleri katıldı. İzmit Belediyesi ve Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği’nin ortak etkinliği olarak Avrasya Yolu Tanıtımı toplantısı bugün KYÖD’de gerçekleşti.


Hoşgörü Yolu’nun kent ve ülke turizmine kazandırılması ve bu kültür rotasının tanıtılması amacıyla Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği uzun yıllardır ciddi emek veriyor. Avrupa Birliği tarafından desteklenen proje kapsamında 4-20 Eylül 2019 tarihleri arasında Avrasya Yolu yürüyüş rotasının Türkiye bölümünde yer alan il ve ilçe merkezlerinde Road Show adında tanıtım etkinlikleri düzenleniyor. Bu hedefe ancak; tarih ve kültür meraklıları, dağcı, doğa ve fotoğraf severleriyle ortak çalışmalarla ulaşılması için çaba sarf ediliyor. Hoşgörü Yolu üzerindeki parkurlarda; tarih, dağ, doğa ve fotoğraf severlerle birlikte, toplu olarak yürüyüşler düzenlenerek doğaseverlerin dikkati bu bölgeye çekilmeye çalışılıyor.

“Hoşgörünün Yolu” İzmit’ten geçiyor

Avrasya Yürüyüş Projesi’nde “Hoşgörünün Yolu” İzmit’ten geçiyor. Hoşgörü Yolu Roma İmparatoru Galerius, dünyada bilinen ilk hoşgörü fermanını 30 Nisan 311 yılında yayınlanmış. Bu fermanla Hristiyanlara, yasalara uymaları koşuluyla ibadet etme özgürlüğünü ve kiliselerini yeni baştan inşa etme özgürlüğünü tanımış olur. Yayınlanan hoşgörü fermanının bir başka özelliği de, 313 yılında Milano’da tüm dinleri kapsayacak şekilde genişletilen 2. fermana ilham olmasıdır. Yayınlanan bu iki ferman sayesinde dünyada hoşgörünün temelleri atılmış.

Tarihsel mirasımızın korunması

Hoşgörü Yolu, fermanın yayınlandığı (30 Nisan MS 311) tarihten sonra, dönemin başkenti ve Metropolis ünvanı olan tek şehir olan İzmit (Nicomedia) üzerinden İznik’e (Nikaia) ulaşan yol. Hoşgörü yolunun  uzunluğu yürüyüş ve bisiklet yolları dahil toplam 126 kilometre uzunluğundadır. Hoşgörü Yolu, antik dönemde Romalılar’ın hüküm sürdüğü, günümüzde İzmit ve İznik arasında kalan bölgede, doğal yürüyüş yollarına dayalı, yakın tarihi ve doğa güzelliklerin görülmesi düşüncesi ile oluşturulmuş. Proje, Nicomedia-Nikaia ilişkisi ve antik yolların çıkarılmasının yanısıra, yakın dönem tarihsel mirasımızın korunması ve tanıtılması amacına hizmet ediyor.

Hoşgörü Yolu Yürüyüş Rotaları (Tolerance Way)

  1. Rota Nicomedia’dan Astakos’a (İzmit-Başiskele-10 km)
  2. Rota Başiskele-Bahçecik-Servetiye Karşı (12 km)
  3. Rota Servetiye Karşı-Beşkayalar Tabiat Parkı (13 km)
  4. Rota Beşkayalar Tabiat Parkı-Kırıntı Köyü (9 km)
  5. Rota Kırıntı-Kutluca-Hacıosman Köyleri
  6. Rota Hacıosman-Gürmüzlü-Elbeyli-Dikilitaş
  7. Rota Dikilitaş-Ayasoyfa (10 km)

Avrasya Yolu Nedir?

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, sözleşme makanı Merkezi Fİnans ve İhale Birimi olan ve T. C. Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı tarafından yürütülen Sivil Toplum Diyaloğu Programı’nın 5. Dönemi kapsamında hibe almaya hak kazanan projelerden biri de “Avrasya Yolu’nda Yürüyüş” Projesidir. Başvuru sahibi Kültür Rotaları Derneği (KRD), bu projeyi İtalya’daki Avrupa Via Francigena Birliği (EAVF) ve Yunanistan’daki Çevrenin İzini Sür Derneği (TYE) ortaklığında yürütecek. Projeye dahil olan iştirakçi kurumlar arasında Via Egnatia Vakfı (Hollanda), Sultanlar Yolu Vakfı (Hollanda), Bursa Nilüfer Belediyesi, İzmit Belediyesi, edirne Belediyesi, İtalya’daki Puglia Bölge Belediyesi bulunuyor. Nisan 20192da başlayan ve 1 yıl sürecek olan projede, ortak kurumlar, Avrasya Yolu olarak bilinen ve İtalya’nın Bari kentinden Antalya’nın Demre ilçesine uzanan yeni bir yürüyüş güzergahının, Avrupa Konseyi Kültür Rotaları Enstitüsü tarafından tescil edilmesi için başvuruda bulunacaklar. Luxsembur’da bulunan enstitü, temalı uzun mesafe yürüyüş ve diğer kültür rotalarını “Avrupa Kültür Rotası” olarak tescil etmekle yetkilendirilmiş bir Avrupa Konseyi organıdır. Sertifikalandırma işlemi gerçekleştiği takdirde, yaklaşık 5000 kilometreyi aşan uzunluğuyla Avrasya Yolu, Türkiye’nin ilk tescilli, Avrupa’nın ise en uzun mesafeli uluslararası kültür rotası olacak.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account