Ayvalık Belediyesi, Çağdaş Yaşam Türkel Minibaş Gençlik ve Çocuk  Kütüphanesi iki ayrı kategoride “Nejat Hürbaş Hikaye Yarışması” düzenledi. 6, 7 ve 8’inci sınıflar için “Ayvalık, Mübadele ve İnsan. ” 3,4 ve 5’inci sınıflar için ise “Zeytin Diyarının Çocukları” yarışma konusu olarak belirlendi.

 

 

 

Ayvalık’ta yaşayan ve öğrenim gören çocuklara seslenen Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, yoğun bir katılım beklediğini söyledi. Ergin yarışmanın konusundan birisinin, Ayvalık’ta yaşamın mübadele ile olan bağlarını, mübadelenin Ayvalık kültürüne etki ve katkılarını insan üzerinden anlatan hikayeler olarak belirlendiğini ifade ederek, “Amacımız, çocukların ve gençlerin, yaşadıkları alanın kültürel derinliklerine bakmasını sağlamak, Ayvalık ve çevresinin kültüründe, mübadelenin belirleyiciliğini fark etmelerini, geçmiş nesillerle bütünleşmelerini, kültürel köklerini sahiplenmelerini sağlamak” dedi.

 

Amacımız insanımızın doğaya bakışında daha duyarlı olmasını sağlamak

Minik öğrenciler için belirlenen “Zeytin Diyarının Çocukları” konusunun, Ayvalık yaşamının ve kültürünün oluşumunda belirleyici bir unsur olan zeytinle insanın ilişkisini, kahramanları çocuk olan hikayelerle anlatmak olduğunu belirten Belediye Başkanı Mesut Ergin, “Burada da amacımız, doğayla en içten, en sevgi ve şefkat dolu ilişkiyi kuranlar çocuklardır. Doğanın bir mucizesi ve Ayvalık’ın yaşamının bir parçası olan zeytin ağaçları ve zeytinin, yörenin kültürünün oluşmasındaki başat rolünü çocukların gözünden ve onların dünyasından görmek ve göstermek; insanımızın doğaya bakışında daha duyarlı olmasını sağlamak, doğanın, insan yaşamının devamlılığındaki kaçınılmaz rolünü vurgulamak” diye konuştu.

 

 

Birinciye 1.000 TL, ikinciye 750 TL, üçüncüye 500 TL, birinci ve ikinci mansiyona 250 TL ödül verilecek

Öğrenciler yarışmaya okulları aracılığıyla veya bireysel olarak katılabilecek. İsteyenler ise şartnameyi, parlakemel.95@gmail.com adresinden temin edebilecek. Birinciye 1.000 TL, ikinciye 750 TL, üçüncüye 500 TL, birinci ve ikinci mansiyona 250 TL ödül verilecek olan yarışmanın seçici kurulu Adnan Saracoğlu, Aytül Akal, Erdem Seçmen, Fatih Erdoğan ve Füsun Çetinel isimlerinden oluştu. Yazıların son gönderim tarihi 18 Nisan, seçici kurul tarafından değerlendirilmesi 16 Mayıs, sonuçların açıklanması 19 Mayıs ve ödül töreni 29 Mayıs’ta gerçekleştirilecek.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account