Antalya’nın 30 km kuzeybatısında, Korkuteli yolu üzerinde yer alan Termessos, Türkiye’nin en iyi korunmuş antik şehirlerinden biri.

Güllük adını taşıyan Solymos Dağı’nın dorukları arasındaki vadide, Anadolu’nun en eski halklarından biri olan Luviler’in soyundan gelme Solymler tarafından kurulmuş önemli bir antikkent Termesoss.

 

Şehrin tarih sahnesine çıkışı dünyanın yarısını fetheden komutan Büyük İskender’in İ.Ö. 333’te kenti kuşatması ve Termessoslular’ın güçlü bir savunma yaparak kenti teslim etmemesi ile gerçekleşmiş.

O dönem Roma ile arasında “dostluk ve ittifak” bulunan Termessos’un işlerinde bağımsız olduğu ve kendi kanunlarını kendilerinin yapacakları konusunda Roma senatosunca kabul edildiği, şehrin bastırdığı sikkelerden de anlaşılıyormuş.

Antik kenti gezmeden önce yaptığım araştırmalar sonucu edindiğim bilgiler karşısında kente duyduğum hayranlık ve gördüğüm fotoğraflar arasında rastladığım tiyatro beni o kadar etkiledi ki anlatamam.  O heyecanla Termessos Antik Kenti’nin yollarına düştüm.

Yenicekahve yakınında bulunan Hellenistik Devir Suru ile başlayan antik kent, Güllük Dağı’nın zirvesine kadar devam ediyor. Sizin anlayacağınız, antik kente ulaşmak için koca bir dağı tırmanıyorsunuz ama gördüklerinize fazlasıyla değiyor.

Üstelik, Güllük Dağı (Termessos) Milli Parkı alanındaki orman içinde korunan ören yerlerinin en çarpıcılarından biri olan Termessos Antik Kenti’ni gezerken, doğanın bizlere bahşettiği o enfes huzur ve mutluluk hissinin yanısıra, geçmişe dair duyduğunuz merak eşliğinde çılgınca hiç yorulmadan yürüyorsunuz, demedi demeyin.

 

Milli park alanına girip, otoparktan sonra şehre tırmanan patikayı takip ettiğinizde, sağ tarafınızda İmparator Hadrian devrinde yapılmış iyon düzenindeki Artemis-Hadrianus Tapınağı’nın basamak ve anıtsal girişi karşılıyor sizi.

Termessos Antik Kent Planı’na göre, kral yolundan kente doğru yürümeye başlıyorsunuz.  Kuş cıvıltıları, mis gibi orman kokusu eşliğinde yürürken şehir surlarına rastlıyorsunuz. Gözleriniz geçmişe doğru yolculuk yaparken bir de bakıyorsunuz ki solunuzda birinci katı ayakta kalmış spor eğitim kompleksi nam-ı diğer gymnasiuma ulaştınız.

 

Termessos Antik Kenti’nin gençleri ve olimpiyatlar için çalışan sporcular, kimbilir kimler bu gymnasiumda fikrini bedenini eğitti diye düşünmeden edemiyorsunuz. Tarihi MÖ 776’ya kadar dayanan olimpiyat oyunları aslında bizim topraklarımızdan tüm dünyaya yayılmış sevgili okur, gezin görün araştırın bana hak vereceksiniz.

Birçok oda ve salondan oluşan Gymnasium’u görüp, geçtikten sonra az daha yürüyorsunuz bir de bakıyorsunuz ki, arkalarında dükkanlar bulunan sütunlu caddeye çıkıyorsunuz. Caddenin yakınında şehrin kanalizasyon şebekesini gösteren mükemmel kanallara rastlıyorsunuz.

 

Şehir kapıları, su depoları, asker mezarı, aslanlı mezar,  kral yolu, sarnıç ve su kemeri, kral yolu ve şehir duvarları, gözetleme kulesi, şehir drenaj sistemi, sarnıç, termessos evlerinden örnekler, agora: Kent merkezi, pazar yeri, odeon: Konser etkinlikleri için kulllanılan müzik dinlenen özel yapı , hereon: Kahramanlar adına yapılmış tapınakları, beş bölmeli sarnıçı gezerken adeta geçmişe yolculuk yapar halde buluyorsunuz ve burada olduğunuz için kendinizi çok özel hissediyorsunuz.

 

Termessos Antik Kenti’nin doğusuna doğru gittiğinizde, Güllük Dağı’nın yamacına yaslanmış vaziyette Antalya Körfezi’ni görebilen konumdaki antik tiyatroya varıyorsunuz ve resmen nefesiniz kesiliyor.  Çünkü hiç şüphesiz Pamphylia Ovası’nın üzerinde manzaraya hakim tiyatroya varınca, kentin en gözalıcı noktasına ulaştınız demek oluyor.

 

Önce tiyatronun etrafında çılgınlar gibi tur atıp, her ama her köşesinde bir kare fotoğrafınız olsun istiyorsunuz ki, sonra şöyle durup etrafınıza baktığınızda da tiyatroya varan her konuğun ilk etapta bunu yaptığına tanık oluyorsunuz. Gülümsüyorsunuz, çılgınlığınız geçip, nerede olduğunuzun farkına varınca da derhal oturacak bir köşe bulup kendinize, yaklaşık 5000 ile birlikte bir tiyatro oyunu izlediğinizi hayal ediyorsunuz.

Yok bu da beni kesmez derseniz, son önerim de, manzaraya hakim bir köşeye geçip, geleceğe dair hayal kurabilirsiniz. Karar sizin.

 

 

 

 

82 Yorum
 1. kadir derel 4 sene önce

  Super
  Harika olmus.
  Tesekkurler.
  O zamanlara gidip geldim sayenizde..
  Takipteyimm…))

 2. Elif Yiğit 4 sene önce

  O taraflara çok yolum düşmüyor ama merak da ediyorum. Teşekkür ediyorum sayende fotoğraflardan bir kısmını gezmiş oldum.

 3. Sıla 4 sene önce

  Mükemmel bir yazı olmuş orayı çok merak ediyordum ellerinize sağlık ??

 4. Fatma Karadağ 4 sene önce

  Sevgili Bihter arkadaşım araştırma ve gözlemlerin çok güzel bir yazı kaleme almışsın. Gelecek vadediyorsun. Umarım başarılı olur ve yurt dışına da açılırsın.

 5. Sibel Kahya 4 sene önce

  Bigün seninle gezmek istiyorum.. yazılarını okurken yaşattıklarının gerçeğini seninle gexerek hissetmek..
  ayaklarına ve yüreğine sağlık..

 6. Gökhan AÇIKGÖZ 4 sene önce

  Çok güzel olmuş ablacim devamınıda bekliyoruz ??

 7. D.deniz 4 sene önce

  Emeginize saglik muthis olmus

 8. Semra Çavuşoğlu 4 sene önce

  Seyahatler çekiyor içim sen yazdıkça harikasın

 9. Fatih Kibar 4 sene önce

  Bihter ne de güzel anlatmışsın. Kalemine sağlık.

 10. Serhat GÖKTAŞ 4 sene önce

  Güzel olmuş ablacım başarılarının devamını dilerim Allah uzun ömür versin gezip görüp bizede böyle anlatırsın inşallah ?

 11. F.Ayşegül Tahincioğlu 4 sene önce

  Çok güzel bilgiler.teşekkürler bihter.harikasınız

 12. Yılmaz 4 sene önce

  Harika bir yazı dizisi oldu keyifle okudum Bihter hanım emeğinize sağlık.

 13. Mesut Cantürk 4 sene önce

  Çok güzel kaleme almışsınız. Gidemediğimiz halde gezmiş kadar oluyoruz sayenizde. Takipteyim :):)

 14. Fatma Ozseckin 4 sene önce

  Merhaba yalın bir o kadar da samimi diliyle bizi güzel yolculuklar yaşatan sihirli kalem nice güzel hayat duraklarinda bulusturman umuduyla yolun açık olsun

 15. bekir 4 sene önce

  Çok güzel bir yazı olmuş. İnsanın hemen gidip goresi geliyor. Ve hakim bir köşeye oturup hayal kurmak, çok keyifli bir şey olurdu herhalde. Emeğinize sağlık. ..

 16. Çetin Ünsalan 4 sene önce

  bu topraklarda gerçekten büyük medeniyetler yaşanmış. kaleminize yüreğinize sağlık

 17. Dilek Alp 4 sene önce

  yine gündemden koptuk, gezdik nefes aldık kısa süre de olsa.. kaleminize sağlık..

 18. Ercan YAMEN 4 sene önce

  Anadolu zengin bir birikime ve tarihe sahip..yüzlerce uygarlığa ev sahipliği yapmış. Yüzlerce uygarlık gelip geçmiş bu topraklardan.. Ancak bu zenginliği yeterince tanıyor muyuz ? Biliyor muyuz ? Emin değilim.. Bu nedenle çok güzel bir konuya parmak basmışsın..Eline yüreğine sağlık..

  • Bihter Gördü 4 sene önce

   Kesinlikle tanıtamıyoruz. Ben de deniz yıldızı misali çabalıyorum.

 19. Ercüment SUNAR 4 sene önce

  Eline sağlık kardeşim beni yıllar öncesine götürdün

 20. Cumhur Küçükbalkan 4 sene önce

  Ellerine sağlık…Harika bir yazı olmuş…Başarılı insansın ve bu başarının daim olmasını dilerim..

 21. Hatice Kaya 4 sene önce

  Bihter’cim ellerine sağlık çok güzel anlatmışsın. Beni yıllar yıllar öncesine götürdün Benim annem Muğla Milas ilçesinden Güllük’te dayıları vardı her yıl gezmeye giderdik çocukken çok etkilenmiştim şimdi de sayende çok mutlu anıları yaşadım sağolasın.????

 22. EBRU 4 sene önce

  Sevgili biter ülkemizin gerek tarihi gerekse doğal değerleri hakkında ki bilgilendirmelerin aslında farkında olmadığımız bir çok şey hakkında bize ışık oluyor paylaşımların için teşekkürler ☺

  • Bihter Gördü 4 sene önce

   Ne yazık ki öyle arkadaşım. Farkında değiliz ülkemizdeki güzelliklerin.

 23. Canan Coşkun 4 sene önce

  Yüreğinize sağlık Bihter hanım.yasam enerjiniz ve Türkiye sevdanız tüm yazılarınızda hissediliyor.Sevgiler

 24. Aktan Uslu 4 sene önce

  Bihter Gördü’nün gezilerini anlatan yazıları öğretiyor, özendiriyor.
  “Çok okuyan mı bilir çok gezen mi” sorusunun göreceli yanıtına dair kanaat edinmekte mümkün.
  Sorunun mutlak bir doğru yanıtı yok ancak gezemediğiniz yerlere dair bilgi edinmek için Bihter Gördü yazılarını takip etmek, insanı orayı görmüş derecesine bilgilendiriyor. Demek ki gezenin yazdığını okuyan da bilir:))

 25. Neslihan MERİÇ 4 sene önce

  SELAMMM.. Enerji patlamasaı kaleme böyle dökülse gerek ….

  NOT: Emojiler nerde yahu ;))

 26. Erhan Güleryüz 4 sene önce

  Çok güzel bir yazı gezmiş görmüş kadar olduk
  Tebrikler ve telekkürler

 27. Candan ÖZEN 4 sene önce

  Merhaba Bihter hanım.Türkiye koşullarında İyi olmaya çalışıyoruz.Gezme ve tanıtma yazılarınız akıcı ve bilgilendirici.Kültürel zenginliğimizi yaşayarak ,anlatarak bizlere sunmanızdan dolayı sizi kutluyorum.Kendinize iyi bakın.Yolunuz açık olsun.

 28. C.D. Keleş 4 sene önce

  Elinize sağlık, gezmeden ancak bu kadar iyi anlaşılabilir bir tarih.

 29. Saliha Gördü 4 sene önce

  Cook begendim seni kutluyor ve opuyorum.

 30. Doğal Yaşam Gönüllüleri 4 sene önce

  Çok güzel bir gezi yazısı olmuş. Akıcı ve keyif verici. Bizlerle paylaştığınız için tekrar teşekkür ederiz. ?

 31. Neslihan Gördü 4 sene önce

  Harika yazılar canım. Keyifle okuyorum.

 32. Eylül yağmur gördü 4 sene önce

  Halacım yazıların çok güzel.Başarılar

 33. Ayten Çelik Babür 4 sene önce

  Seninle gezmek güzel di.Sayende yakınımızdaki güzellikleri gördük.Yola devam.Başarılarının devamını diliyorum.

 34. Havva Yilmaz 4 sene önce

  Gezdigin yerler cok guzel. Ama sende kartpostal gibi cikmissin fotograflarda.

 35. Yasemin 4 sene önce

  İskender’e kafa tutmuş sehrimiz vay be

 36. Merve 4 sene önce

  Antik kentleri bende cok severim.

 37. Serhat 4 sene önce

  Antik tiyatrolara bayılıyorum

 38. Aykut 4 sene önce

  Termesosu daha göremedim ve Antalya’da yaşıyorum. Sayenizde gezmiş oldum teşekkür ederim.

 39. Seda 4 sene önce

  Bende görmemişim termesoss u Harika anlatımla gezmiş kadar oldum

 40. Serap 4 sene önce

  Antik kentleri gezmeyi özledim

 41. F.Ayşegül Tahincioğlu 4 sene önce

  Antik şehirleri gezmeyi cok severim. Sizinle gezmek çok güzel. Teşekkürler.

 42. Fatih Babür 4 sene önce

  Termessos Antik Kenti muhteşem görünüyor. Bağımsızlığına bu kadar düşkün bir kentte ben de yaşamak isterdim.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account