Türkiye sürprizi bol coğrafyası, farklı nitelik ve güzellikte sayısız günlük yürüyüş parkurları ile eşsiz rotalar sunar. İhtiyacınız olan bileğinizi kavrayan iyi bir yürüyüş ayakkabısı ve teri dışına veren termal giysiler. Ardından haritayı açıp yola düşebilirsiniz.  Günlük yaşamın koşturmacasından uzaklaşarak doğa yürüyüşü yapabilir ve enerjinizi toplayabilirsiniz.

İşte Başiskele’nin en güzel doğa yürüyüşü rotaları:

1- Aytepe-Beşkayalar-Yuvacık Barajı Güzergahı: Yaklaşık 12 kilometrelik bir güzergah olan bu yürüyüş yolu Aytepe mevkiinde Soğukpınar’daki su istasyonuna inen yol ile başlar. Beşkayalar tabiat parkı içinden geçen güzergah Yuvacık Barajı’nda son bulur. Yol üzerinde temiz su kaynakları bulunur.   Ayrıca bölgede birkaç mağara da görebilirsiniz.

2-  Kungul Dağı Parkuru: 1259 metre yüksekliğine ulaşan Samanlı Dağları üzerindeki Kungul Dağı’ndan vadiye inen 11 kilometre uzunluğunda bir parkurdur. Kış aylarında zor olsa da her mevsim yürüyüş yapılabilir.

3- Değirmendüzü-Aytepe-Değirmendüzü Rotası: Servetiye Cami Mahallesi’ne bağlı Değirmendüzü’nden başlayan 10 kilometre boyunca Kirazdere Vadisi yönünde ilerleyen, Beşkayalar Tabiat Parkı’nı cepheden gören toprak yollar ile devam eden parkur Soğuksu’ya iner. Soğuksu’dan devam eden toprak yolla Aytepe’ye çıkılır ve tekrar Değirmendüzü’ne inilerek parkur tamamlanır.

4- Camidüzü-Yuvacık Barajı Güzergahı: 9 kilometrelik rahat bir parkur olan güzergah boyunca dinlenme ve çeşitli spor aletlerini görebilirsiniz. Güzergahın 5 kilometrelik bölümü baraj kenarı boyunca uzanır.

5- Simonsırtı Parkuru: 8 kilometre uzunluğunda olan bu parkurda, yürüyüş boyunca İzmit Körfezi’nin muhteşem manzarası size eşlik eder.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account