Bir Delinin Hatıra Defteri isimli tiyatro oyununu henüz 27 yaşındayken oynayan Genco Erkal, bu eseri efsaneleştirerek ölümsüz kıldı.

 

 

 

Nikolay Gogol’un en sevilen öykülerinden olan “Bir Delinin Hatıra Defteri”, 1965 yılında sahneye uyarlanmış ve ülkemizde ilk tek kişilik oyun olarak Genco Erkal tarafından Ankara Sanat Tiyatrosu’nda oynanmış. Yıllar boyunca değerli sanatçımız Genco Erkal, aynı eseri üç kez, üç değişik yorumla sahneledi. İşte bu şahane yorumlarından birini İzmit Sabancı Kültür Merkezi’nde izlemiş şanslı kişilerden biri de benim sevgili okur.

 

Uyarlayan, yöneten ve oynayan Genco Erkal

Bir Delinin Hatıra Defteri oyununu uyarlayan, yöneten ve oynayan Genco Erkal metinde neredeyse hiç bir değişikliğe gerek duymamıştı. Çünkü, oyununu bazı güncel konuların altını çizerek oynamayı seçmişti. Dinin bir politika aracı olmasını ve medyanın dalkavukluğunu öyle güzel işlemişti ki izlemeye doyamadım.

 

Delirme sürecimizi nasıl olağanlaştırıyoruz

İlerleyen yaşına rağmen bir çok meslektaşına örnek olacak bir performansla oynayan Genco Erkal, kendi delirme sürecimizi de nasıl olağanlaştırdığımızı fark etmemizi istemiş olmalı. Ki bu eşsiz oyun benim hayatımda unutulmaz tiyatro oyunlarından biri olarak yerini aldı. Üzerinden onca yıl geçmesine rağmen hala günümüz politikalarıyla örtüşen göndermeler içeriyor olması her ne kadar moral bozucu olsa da, ilk gençlik yıllarında aynı oyunu oynamış bir oyuncunun ustalık dönemi performansını izlemek benim için büyük şanstı.

 

Toplumsal kara mizah başyapıtı

Gogol’un toplumsal kara mizah başyapıtı “Bir Delinin Hatıra Defteri” bir yandan güldürürken diğer yandan da içimizi acıtıyor, benden söylemesi. Geçen yaz Bir Delinin Hatıra Defteri isimli kitabı yeniden okudum. Anılarım tazelendi ve sizinle de paylaşmak istedim.  Önce tiyatro oyununu izlemiş sonra da Bir Delinin Hatıra Defteri isimli kitabı okumuş biri olarak sizlere de aynı yolu izlemenizi şiddetle öneririm.

 

 

Günümüzde de hala etkileyiciliğini sürdürüyor

1842 yılında Rus yazar Nikolay Vasilyeviç Gogol tarafında kaleme alınan Bir Delinin Hatıra Defteri günümüzde de hala etkileyiciliğini sürdürüyor. Gogol, bu eseri yaşadığı toplumu eleştirerek yazmış ve bu eleştiri içinde hem müthiş bir trajedi var hem de tüm bu yaşananları alaycı bir biçimde anlatışı var. Zaten bu oyunu izleyince insan, güleyim mi ağlayayım mı diye de düşünmeden edemiyor. Hikaye dokunaklı ama aynı zamanda da komik.

 

İnsanlar delilere gülerler

Biliyorsunuz zaten insanlar delilere gülerler. Halbuki ortada gülünecek bir durum yoktur. Deliler hastadır ve acınacak bir durumdadır. Bir Delinin Hatıra Defteri oyununda da normal gibi görünen bir insanın yavaş yavaş bambaşka bir dünyaya geçtiğine, aklını kaybettiğine ve kendi dünyasına sığındığına şahit oluyorsunuz.

 

Bir delinin hatıra defterinde kahraman

Bir delinin hatıra defterinde oyunun kahramanı aslında çok fakir bir memur ama, hayat onu öyle bir noktaya getiriyor ki kendini İspanya Kralı zannediyor. Akıl hastanesinde yatıyor ama İspanya’ya geldiğini zannediyor. Ayrıca oyunu tek kişi oynuyor ya siz de oyunu izlerken sanki bir insanın yaşamını kapı aralığından izliyor gibi bir hisse kapılıyorsunuz. Demem o ki 86 yaşındaki usta tiyatro oyuncusu Genco Erkal, kurucusu olduğu Dostlar Tiyatrosu‘nda 54 yılını, kariyerinin 64. yılını geride bırakırken üretmeye ve bizlere ilham vermeye devam ediyor.

©2024 Anadolu Gezi Rehberi

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account