İzmit  Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında ünlü tarihçi Prof. Dr. Kemal Arı, Atatürk ve Cumhuriyet konulu bir konferans vermek için Kocaeli’ye geldi. Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi ve Kocaeli Nicomedia Lions Kulübü’nün katkılarıyla gerçekleşen konferansta Prof. Dr. Kemal Arı dinleyicilere Atatürk’ün Cumhuriyet’i kurma sürecini anlattı.

Beni görmek demek yüzümü görmek demek değildir. Mustafa Kemal’i görmek kesinkes yüzünü görmek demek değildir, beni anlıyor ve düşüncelerimi hissediyorsanız bu kafidir diyen Mustafa Kemal’i biz toplum olarak ne kadar tanıyoruz diyen Prof. Dr. Kemal Arı şunları söyledi. “Değerli arkadaşlarım, Mustafa Kemal’i biz ne kadar anladık? Atamızı ne kadar tanıyoruz? Mustafa Kemal’in düşünceleri nereden öğrenilir biliyor musunuz? Yazdığı kitaplardan. Ne yazık ki toplumumuz bu konuda cahildir. Mustafa Kemal Atatürk’ün bir yazar olduğunu, hatta gazetesi olduğunu, örneğin İrade-i Milliye ve Hakimiyeti Milliye gazetelerinde köşe yazıları yazdığını, fikirlerini gazetelerde köşe yazılarında “hatip” takma adıyla savunduğunu, on dört kitap yazdığını pek kimse bilmez. Demek ki biz her şeyden önce Mustafa Kemal’i çok iyi tanımalıyız.”

Atatürk, yaptığı her şeyi millete mal eder

Buradan hareketle şimdi de sizlere Mustafa Kemal Atatürk’ün düşünce dünyasında ulusal egemenliğin ne anlama geldiğini, cumhuriyet kavramının onda ne çağrıştırdığını, cumhuriyet için neyi öngördüğünü, onun yaşadığı olaylarla, o dönemin birtakım koşullarında yazdığı kitaplardan alıntılar yaparak anlatacağını belirten Prof. Dr. Kemal Arı, “Atatürk, yaptığı her şeyi millete mal eder. Sadece bu durum bile Atatürk’ün ne kadar büyük bir demokratik eğilimde olduğunu bize gösteriyor. Gerçek bir demokrat önce millete hesap vermelidir çünkü milletten aldığı güçle oradadır. Mustafa Kemal Atatürk hiçbir zorunluluğu yokken milletin karşısına geçip, “Ben milletime hesap vermek istiyorum” dedi ve CHP’nin ikinci olağanüstü kurultayında günde 6 saat olmak üzere 6 gün yani 36 saat gibi bir zaman diliminde uzun bir konuşma yaptı. İşte bu konuşmalar sonucunda Nutuk ortaya çıktı” şeklinde konuştu.

Tek bir kurtuluş yolu vardır

Nutuk’un Atatürk’ün bakış açısına uygun olan bir savunma olduğunu dile getiren Prof. Dr. Kemal Arı, kitapta Mustafa Kemal Atatürk’ün neler anlattığı hakkında şunları söyledi: “1919 yılının koşullarında, memleketin genel durum ve görünüşünden hareket etti ve ardından 1923’de Cumhuriyet’in nasıl ilan edildiğini, sonrasında 1927 yılına kadar geçen olayları, dünya olaylarını ve o dönemin en çok tartışılan ulusal siyaset mi, bir dünya devleti kurulmalı mı, kurulabilir mi, kurulursa nasıl olur? Gibi noktalarda Mustafa Kemal milletiyle düşüncelerini paylaştı. Türkler’in Anadolu’da kuşatılmış olduğunu gören Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkar, vaziyeti manzara umumiye diyip, Anadolu’nun genel görüntüsünü çizdikten sonra kararını verir. Tek bir kurtuluş yolu vardır: O da koşulsuz şartsız ulusal egemenliğe dayanan bağımsız yeni bir Türk Devleti kurmak.”

Hakimiyet, yani egemenlik milletindir

Arı sözlerini şöyle tamamladı. “23 Nisan 1923’de TBMM açıldığında meclisin arkasında milletvekillerinin aralarında şu ibareyi görürüz: “Hakimiyet, yani egemenlik milletindir.” Bu ibare zaten Cumhuriyetin işlemeye başladığını gösterir. Her şeye karşı millet egemen olmuştur ve o bütünüyle bu sözünü ettiğim güce dayanarak artık kendi ulusal bağımsızlığına yönelecektir. Mustafa Kemal Atatürk’ emperyalizme karşı bütün ezilen, sömürülen uluslar yanında ulusal duruşu ve mücadeleyi simgeler. Mustafa Kemal Atatürk milli devletten ‘yanadır ve ulus devlet kavramını çok çok önemser. Cumhuriyetçidir  ve Cumhuriyetin demokratik bir şekilde olması gerektiğini savunur.  Yani Cumhuriyet milli egemenliğe dayanır ve demokrasiyi sistem olarak benimser. Konferansın ardından İzmit Belediyesi Kültür Müdürü Dilek Alp, Prof. Dr. Kemal Arı’ya teşekkür plaketi sundu. Program sonunda Arı, sevenleri için kitaplarını imzaladı.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account