Derince Millet Bahçesi’nin fidan dikim töreninde konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Ekolojik koridorlarımızla, millet bahçelerimizle, şehirlerimizde yeşil alanlarımızı ve doğal korunan alanlarımızın sayısını ve miktarını artırıyor, 2023’ün, 2053’ün, 2071’in Türkiye’sini yeşil ağlarla örüyoruz” dedi

 

İsmetpaşa Stadı’nın yıkılmasının ardından boşalan 72 bin metrekarelik alana, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından inşa edilen Derince Millet Bahçesi’nin dikilen fidanlarla temeli atıldı. Çevre gezinti yolu parkurları, biyolojik gölet, oyun alanları, kuru havuz, bisiklet yolu, gül bahçesi, ahşap kameriyelerin bulunacağı Derince Millet Bahçesi’nin ilk fidanları, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un katılımı ile gerçekleştirildi.

 

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut’un da katıldığı programda, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın,AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş, MHP Kocaeli İl Başkanı Aydın Ünlü, İlbank Genel Müdürü Yusuf Büyük, Derince Kaymakamı Cemil Aksak, Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün, Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ahmet Kırılmaz, AK Parti Derince ilçe Başkanı Koray Merdan ve kent protokolü de hazır bulundu.

 

 

Bakan Kurum’a teşekkür

Programın açılış konuşmasını Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün gerçekleştirdi. Bölgenin daha önce spor alanı olduğunu ifade eden Aygün, alanın millet bahçesi olarak değerlendirilmesinin öneminden bahsetti. Aygün konuşmasının devamında Derince’ye tahsis edilen Pazar alanı için Bakan Kurum’a teşekkür etti. Aygün’ün ardından kürsüye Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın selamını ileterek konuşmasına başlayan Bakan Kurum, “Türkiye son 2.5 yıldır, Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemiyle reform, icraat ve değişim temelli yeni bir döneme girmiştir. Bu dönemde ülkemiz, icraatlarını çok daha hızlı, etkin ve kararlı bir şekilde hayata geçirmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak hayata geçirdiğimiz her yeni projede, en önemli yol haritamız Cumhurbaşkanımızın yerel seçimler öncesi açıkladığı 11 maddelik şehircilik manifestosudur. Bu manifestodan hareketle; medeniyet değerlerimizi gün yüzüne çıkaran, yatay mimari anlayışını hâkim kılan, mahalle kültürümüzü yaşatan, yeşiliyle, sosyal alanlarıyla insanı ve doğayı merkeze alan yeni bir inşa ve ihya dönemine girdik. Bu ihya ve inşa döneminde 81 ilimizin her birini ziyaret ediyor, şehirlerimize kazandıracağımız yeni eserlerin temellerini atıyoruz. Açılış törenleriyle yeni projelerimizi, milletimizin, sizlerin hizmetine sunuyoruz” dedi.

 

 

Sıfır atık hareketi dalga dalga tüm ülkeye yayıldı

“Çocuklarımıza çok daha güzel yarınlar bırakmak için doğamızı, çevremizi koruyor, geleceğe taşıma gayreti içerisine giriyoruz” sözlerine yer veren Bakan Kurum, “Tüm çevre projelerimizi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde başlattığımız, Türkiye’nin en prestijli çevre hareketi olan Sıfır Atık Projesi çatısı altında gerçekleştiriyoruz. Bugün hamdolsun, okullarımızdan hastanelerimize, kamu kurum ve kuruluşlarımızdan özel sektörümüze kadar sıfır atık hareketi dalga dalga tüm ülkeye yayılmış durumda. Dün de Türkiye Çevre Ajansı’nın kurulması, Sıfır Atık’ın yaygınlaşması ve çevre dostu ulaşımın desteklenmesi gibi birçok maddeyi içeren kanun Gazi Meclisimizin genel kurulundan geçti. Ben bu vesileyle, çevre projelerimize çok büyük katkı sunacak ve ülkemizde bir ilk olacak Türkiye Çevre Ajansı’nın kurulması için başta milletvekillerimiz olmak üzere emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür ediyorum. Milletimiz için hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

 

 

2023’ün, 2053’ün, 2071’in Türkiye’sini yeşil ağlarla örüyoruz

Türkiye’nin her noktasında millet bahçelerinin inşa edildiğini ifade eden Kurum, “Tüm bu çalışmalarımızla bir taraftan şehirlerimizi, şehirlerimizdeki doğal alanlarımızı korurken, bir taraftan da ekolojik koridorlarımızla, millet bahçelerimizle şehirlerimizde yeşil alanlarımızı ve doğal korunan alanlarımızın sayısını ve miktarını artırıyor, 2023’ün, 2053’ün, 2071’in Türkiye’sini yeşil ağlarla örüyoruz. Cumhurbaşkanımızın müjdesiyle başlattığımız; 81 ilimize 81 milyon metrekare millet bahçesi ve ekolojik koridor projelerimiz hızla devam ediyor. Ekolojik koridorlar projemiz kapsamında Ankara’dan; Karadeniz’de Kızılırmak Deltasına, Ege’de Foça’ya, Akdeniz’de Patara’ya ve Doğu Anadolu’da Van Gölü’ne kadar gidecek 4 ana ekolojik hat oluşturuyoruz. Şu anda 78 ilimizde 50 milyon 217 bin metrekare büyüklüğünde 278 millet bahçesi yapıyoruz. İstanbul’dan Diyarbakır’a, Konya’dan Trabzon’a, Erzurum’dan Antalya’ya birçok projemizi tamamladık. 42 millet bahçemizi vatandaşlarımızın hizmetine açtık. İnşallah tüm millet bahçelerimizi de hızlı bir şekilde 2023 yılına kadar tamamlayıp, Cumhuriyetimizin 100. yılında çok daha yeşil bir Türkiye’yi yavrularımıza armağan edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Bin 300 yeni konutun inşasına başlıyoruz

Kocaeli’de yapılacak olan bin 300 yeni konutun müjdesini vererek konuşmalarını sürdüren Kurum, “Bakın bugün ‘Türkiye’nin Her Yerinde Kentsel Dönüşüm’ diyoruz. Bu hedef doğrultusunda Kocaeli’de 9 riskli alanda ve 9 rezerv yapı alanında projelerimizi sürdürüyoruz. Buradan Derinceli kardeşlerimize bir müjde daha vermek istiyorum. 520 bin metrekare büyüklüğündeki Derince-Körfez kentsel dönüşüm alanında bin 300 yeni konutun inşasına başlıyoruz. Tüm konutlarımızı; Körfez İlçesi Barbaros ve Kabakoz Mahalleleri ile Derince Deniz Mahallesi’nin dönüşümünde kullanacağız. Ve inşallah, 2021 yılının ilk yarısında temellerimizi atacağız. Derincemize, Körfez ilçemize hayırlı uğurlu olsun” açıklamalarını yaptı. Konuşmaların ardından Derince Millet Bahçesi’ne ilk fidanlar dikildi.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account