Canım Diyarbakır’ıma yolunuz düşerse, Roma döneminde kurulan ve günümüze kadar ayakta kalabilen Sur ilçemize hayran kalacaksınız.

Bugün 750 tescilli tarihi yapının bulunduğu Sur ilçemizdeki meşhur Sülüklü Han’a götüreceğim sizi. Düşün peşime…

 

Diyarbakır’ımın merkezi olarak kabul edilen Dağkapı Meydanı’ndan başlayın ve Suriçi’nde Balıkçılarbaşı semtine kadar devam eden 671 metre uzunluğundaki Gazi Caddesi’ni bir baştan bir başa gezin.

Bir açıkhava müzesi kadar zengin tarihi yapılara sahip Sur ilçemizde, adreslerin bile tarihi yapılara göre tarih edildiklerine tanık olacaksınız.

5 km uzunluğundaki tarihi Diyarbakır Surları içinde kalan ve Eski Diyarbakır olarak bilinen Sur ilçemiz aynı zamanda Diyarbakır’ımın hem ticaret hem de turizm merkezi. Bu nedenle Sur ilçemiz, yılın her dönemi çok hareketlidir.

Bugünkü dinlenme noktamız Suriçi’ndeki Sülüklü Han.

Suriçi’ndeki eski Yoğurt Pazarı’nın bulunduğu sokağa girdiğinizde, sağlı sollu kuruyemişçilerin, peynircilerin, her daim taze olan çöreklerinin mahlep kokusuna hayran olduğunuz fırının önünden geçerek sağa döndüğünüzde, demirci ustalarının çekiç seslerini duyarak az yürüdüğünüzde sol tarafta tüm haşmetiyle göz kırpar size Sülüklü Han.

İçine girdiğinizde yüzlerce yıl geriye gider, adeta kendinizi zaman makinesinin içinde kaybolmuş gibi hissedersiniz.

17. Yüzyıl’dan kalma bu özel han, giriş kapısındaki devasa kitabede, 5 dilde: Süryanice, Ermenice, Zazaca, Kırmançe ve Türkçe yazılmış tarihçesi ile, sizi karşılar ve içeri buyur eder.

Kedilerin dolaştığı avlunun ortasında, oturanları gölgesiyle koruyup kollayan dut ağacının sohbet için sizi beklediğini görürsünüz. Dayanamaz kıvrılıverirsiniz gölgesine ve işte o an bir tatlı huzur vermek istercesine sizi sarıp sarmaladığına tanıklık edersiniz.

2010 yılında restore ettirilen Sülüklü Han’ın, içerisinde bulunan eski kuyudan dönemin hekimleri tarafından şifa amaçlı olarak sülüklerin çıkarılıp burada toplanmasından dolayı bu ismi aldığı söylenir ki, bunda doğruluk payının olduğunu hanın arka sokaklarında halen sülük tedavisi uygulayanların olduğunu duyunca daha iyi anlarsınız.

 

 

Üst katların dinlenme odası, alt depoların ise hayvanların konaklama yeri olarak kullandığı han Kurtuluş Savaşı sırasında süvari birliklerinin karargahı olarak kullanılmış.

Bugün halka açık turistik bir gezi mekanı  ve kafeye ev sahipliği yapan Sülüklü Han’a oturmak için sıra bekliyorsunuz. Demedi demeyin. Ama inanın oraya oturup kahvenizi yudumladığınızda ancak beni daha iyi anlayacaksınız.

Kredi kartının geçmediği, bahşişin kabul edilmediği bu mekanda, yöremize özgü dut, reyhan ve gül
şerbeti içebileceğiniz gibi,  özel fincanda ve közde ağır ateşte pişen enfes menengiç kahvesini de tercih edebilirsiniz, isterseniz ikisini birden deneyin pişman olmayacaksınız.

Dinlediğiniz müziklerin tınısıyla huzur bulduğunuz bu mekanda dilerseniz de, ev yapımı Süryani şaraplarının tadına bakabiliyorsunuz aklınızda bulunsun sevgili okur. Unutmadan söyleyeyim, hazır oralara kadar gitmişken hanın bodrum katındaki efsanevi kitabevini gezmeden dönmeyin.

 

13 Yorum
 1. Çelik Erengezgin 5 sene önce

  Sevgili Bihter. Bildiğim ve yorumlarına katıldığım bir yer.. Müzik yayını özenli ve huzur verici.. Kahve fincanını tutarken aman dikkat. Elleriniz yanmasın.. Benim bildiğim, fincanı ile pişiyor da ondan.. Denedim.. Tavsiye ederim..

  Bu arada e-postamı değiştirdim aklında olsun. celik@erengezgin.net

  • Bihter Gördü 4 sene önce

   Teşekkürler hocam. Aynen enfes kahve fincanıyla pişiyor.

 2. Arif Akifoglu 5 sene önce

  Değerli Bihter hnm. Blog açma fikri epeydir benimde aklımda ama benden önce davrandığınız için sizi kiskandigimi belirtmek isterim.Yaşadıklarımızı, okuduklarımızı, gördüklerimizi, kendi dünyamızın ruhu ile birleştirip kaleme almak ve bunları paylaşmak benim içinde çok büyük bir tutku…Siz bunu büyük bir samimiyet ve detayla ve de okunası, akıcı bir üslupla yapıyorsunuz..Sabırsızlıkla diğer deneyimlerinizi de bekliyorum..Hele hele yaşadığımız bu zor günlerde savaş ve silah cigirtkanliklari ile anılan kadim Diyarbekir hassasiyetinizi çok önemsiyorum..Barış ve huzur dolu bir dünyada herkesin keyifle yaşamasını diliyorum…Sevgiyle kalın…

  • Bihter Gördü 4 sene önce

   Teşekkürler üstad. Darısı başınıza, dilerim siz de en kısa zamanda bloğunuzda harika fotoğraflarınızla yazılarınızı paylaşma fırsatı bulursunuz. Gönlünüzce olsun herşey.

 3. fatih ocakhan 5 sene önce

  merhaba Bihter hanım. yazınızı çok beğendim. yayımladığımız bir dergide okurlarımızla paylaşmak istiyoruz. mümkün mü acaba? cevabınızı bekliyorum.

 4. fatih ocakhan 5 sene önce

  cevabınızı bekliyorum.

 5. fatih ocakhan 5 sene önce

  iletişim bilgilerinizi de yazarsanız sevinirim.

 6. ayse 4 sene önce

  Güzeldi emeğiniz için teşekkürler

 7. Özlem Şentürk 4 sene önce

  Ev yapımı şarabı içtim harikaydı 🙂 Tadını beğendim, yemekle birlikte 1 kadeh şarap içmek için süryani şarabı http://www.suryanisarap.com sipariş verdim kargoyla yolladılar sağolsunlar.

 8. Eylül 4 sene önce

  Buraya beraberde gittik hala, kahveler cok güzeldi.

 9. Serhat 4 sene önce

  Menengic kahvesi severim. Ben de gideyim.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account