Demre’nin şirin bir turizm beldesi olduğunu ifade eden Demre Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Yusuf Ülker, “Doğal ve tarihi güzellikleri ile ışıklar şehri olan Demre’ye herkesi bekliyoruz”, dedi.

Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda (EMITT) En İyi Destinasyon Tanıtım Ödülü’nü alan  Antalya’nın Demre ilçesi standında tanıştığımız Demre Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Yusuf Ülker, Demre’yi şöyle tanıttı:  “Eski adı kale olan Demre, Antalya’nın turistik ilçelerinden biridir. Antalya Körfezi’nin batısında, Teke Yarımadası’nın güneyinde kalan Demre, doğu ve kuzeyde Finike, batıda Kaş ve güneyde ise Akdeniz ile çevrilidir. Demre Çayı’nın getirdiği verimli alüvyon arazisi üzerine kurulu, üç tarafı dağlarla çevrili Demre Antalya’ya 150 kilometre uzaklıktadır. Türkiye’nin ve dünyanın cazibe merkezlerinden olan Demre namıdiğer Myra , Likya’nın en önemli şehirlerinden biri olarak bilinir.  Şehrin M.Ö. 5 yüzyılda kurulduğu tahmin edilmektedir. Roma egemenliği döneminde Myra gelişmiş ve zenginleşmiştir. Bizans döneminde Myra önemli bir idari ve dini merkez olmuştur. Psikoposluk merkezi de olan Myra’da St. Nicholaus IV. yüzyıl başında psikopos olarak görev yapmıştır. Bu nedenle Demre, Hıristiyan dünyasının da ilgisini çekmiştir. Her yıl geleneksel olarak 6 Aralık’ta Noel Baba etkinlikleri ilçemizde yapılmaktadır.”

 

 

Demre turizmde daha iyi yerlerde olmayı hak ediyor

İlçemiz tarihi geçmişi ve coğrafi konumu itibarı ile  şirin bir turizm beldesidir diyen Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Yusuf Ülker, sözlerini şöyle tamamladı. ” Demre’ye gelecekler, gezilecek yerler listelerine Myra Antik Kenti, St. Nicholas (Noel Baba) Kilisesi, Andriake Antik Kenti ve Likya Medeniyetleri Müzesi, Andriake Kuş Cenneti, Çayağzı Plajı ve Caretta Caretta Gözlemi, Soura (Sura) antik Kenti, Hoyran (Sorouda) Nekropolü, Trysa Antik Kenti ve Heroon anıtı, Simena Antik Kenti (Kaleköy), Üçağız Antik Kenti (Theimussa), Kyaenia Antik Kenti, Arykanda Antik Kenti’ni alabilirler. Kekova’ya tekne turu yapmatı düşünebilirler. Kekova Adaları, Batık Kent’in tertemiz denizi ve iklimi ile Demre’nin şanslı yerleşim yerlerinden biridir. Çayağzı Limanı ve Plajı, Sülüklü Plajı ve Taşdibi Limanı gibi doğal, tarihi ve eşsiz değerlere sahip ilçemize, başta Antalya olmak üzere, çevre turizm merkezlerinden günübirlik turlar düzenleniyor.  İlçemizin bütün bu özelliklerine rağmen turizmden yeteri derecede faydalandığı söylenemez. Bunun sebebi ulaşım zorluğu, konaklama tesislerinin azlığı, bu nedenle de hizmet sektörünün gelişememesidir. Oysaki Demremiz gerek doğal güzelliği, gerek tarihi zenginliği, gerekse de tarımsal faaliyetleri ile çok daha iyi yerlerde olmayı hak etmektedir.”, şeklinde konuştu.

 

2 Yorum
  1. Yasemin 1 sene önce

    Teşekkürler Bihter’cim. Demre beldesini ilk defa sayende bu kadar yakından tanımış oldum.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account