Bu sene İzmir’i yeniden göresim var. Ancak her zamankinden farklı bir yol izleyesim var. Hiçbir plan yapmadan bilinmeyen bir yolculuk yapasım var. Derken, sadece konum belirledim kendime İzmir’de, Çeşme’yi, Alaçatı’yı, Ilıca’yı ve Sığacık’ı görmek istiyordum. Aylardan temmuz, mevlam neylerse güzel eyler dedim çıktım yola. İşte bu muhteşem turum esnasında tesadüfen Ildırı’yı keşfettim. Ne de iyi yaptım.

Ilıca yolu üzerinde bulunan Manzara Kafe’de sabah kahvemizi içtik ve kendimize kalacak bir yer arıyoruz. İşte o yol bizi Ildırı’ya getirdi. Kartpostalları kıskandıracak güzellikteki Ildırı’yı görünce tamam dedim burada konaklamalıyız. Hemen kendimize uygun mu uygun bir butik otel bulduk. Üstelik otelin sahibesi de güzel mi güzel bir kadıncağız. Otelle ilgili anılarım bir sonraki yazımın konusu sevgili okur. Şimdi düşün peşime Ildırı’yı gezeceğiz.

Maviyle huzur bulan gezginlerdenseniz benim gibi Ildırı sığınabileceğiniz en güzel limanlardan biri demedi demeyin. Huzur bulup, kalacak yerinizi ayarladıktan sonra, gönül rahatlığı içinde köyün meydanına inebilirsiniz.

Düş ile gerçeğin birbirine karıştığı Ildırı sokaklarında gezerken, arnavut kaldırımlı dar sokaklarında komşu teyzelerin samimiyetle sohbet edişi, köy meydanına kurulan kadınlar pazarında el emeği göz nuru reçellerin sergilenişi benim için mutluluk sebebiydi. Doğaya ve doğala saygılı köy hayatına yıllar sonra yeniden kavuştuğum için ne kadar da şanslıydım.

Köy meydanındaki mavi beyaz boyalı bir kapı çok tanıdık gelmişti. Sohbet esnasında öğrendim ki, birçok diziye de ev sahipliği yapmış Ildırı’yı Fatmagül’ün suçu ne? dizisinden hatırlamışım meğer. Geçtiğimiz sene de “Hayat sevince güzel” dizisi çekilmiş bu güzelim köyde.

Çeşme’nin 20 km kuzeydoğusunda yer alan Ildırı Köyü’ne gelirken Erythrai tabelaları ilgimi çekmişti. Ne olaki dedim, araştırdım. Ildırı Köyü’nün antik dönemdeki adının Erythrai olduğunu öğrendim.

Milattan önce 335 yılında inşa edilmiş olan Erythrai antik kenti ve antik tiyatrosunu gezebilme şansına sahipsiniz Ildırı’da, üstelik de hiçbir ücret ödemiyorsunuz. 1964-1982 yılları arasında Ankara Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ekrem Akurgal ve ekibi tarafından yapılan kazı çalışmaları sonrasında m.ö 3. yüzyıl sonralarında yapıldığı sanılan Akropol’ün kuzey yamaçlarındaki antik tiyatro toprak altından çıkarılmış ve şehrin etrafının 5 km uzunluğunda surla çevrili olduğu anlaşılmış.

Bu önemli merkezdeki ikinci nesil Ankara Üniversitesi kazıları 2007 yılından beridir de Do. Dr. Ayşe Gül Akalın Orbay tarafından yürütülüyormuş. Bakalım daha neler öğreneceğiz bu cennet vatan ile ilgili.

Roma İmparatorluğu içinde özgür bir kent statüsü kazanan Erythrai, şarabı, keçileri, değirmen taşları ve kadın kahinleri Sibyl ve Herophile ile ünlüymüş. Zamanının en önemli ve zengin kentlerinden biriymiş. Ünlenme nedenlerinden biri de  tanrıların sözcüsü olarak kabul edilen ve “Sibylline Kahinleri” diye adlandırılan kişilerden en önemlilerinden birisinin burada yaşamış olmasıymış. Sanat, bilim, astronomi ve kehanet merkezi olarak anılan Erythrai’nin kadın kahinleri dünyaya nam salmışlar.

Michalengelo’nun Sistine Şapeli’nin tavanında da döneminin en önemli kahineleri arasında gösterilen Erythrai’ye yer verilmiş.

Havası güzel, suyu güzel, insanları güzel bir köy Ildırı. 12 iyon kentinden biri olan Ildırı huzurun adresi. Anadolu’da bugünkü İzmir ile Aydın illerinin sahil şeridine Antik Çağ’da “İyonya” denilirmiş ve bölgede zamanında 12 bağımsız şehir devleti varmış.

İyonya Birliği’ndeki 12 antik kenti sayacak olursam, ki saymalıyım ki bu kentleri birbir gezip gezip size anlatabileyim, Phokaia (Foça), Klazomenia (Urla), Erythrae (Ildırı, Çeşme), Teos (Seferihisar), Kolophon (Değirmendere), Lebedos (Ürkmez), Ephesos (Efes), Priene (Söke), Mydnos (Gümüşlük, Bodrum), Miletos (Milet), Khios (Sakız Adası), Samos (Sisam Adası). Yazdığımıza göre, dilerim en kısa sürede birlikte gezme şerefine de erişiriz.

İyonyalı destan şairi İzmirli Homeros’un “Güneşin en güzel battığı yer” olarak ifade ettiği Ildırı’nın havasını solumaktan, Çeşme yarımadasının en bakir köyü Ildırı’yı dünya gözüyle görmüş olmaktan dolayı şanslıyım. Darısı başınıza.

 

46 Yorum
 1. Remziye 4 sene önce

  Sen hep var ol. Yüreğine kalemine saglik
  ?bide mürekkebi bol olsun?

 2. Ali Şentürk 4 sene önce

  Sayenizde Yurdumuzun cennet köşelerinden birinden daha bilgi sahibi olduk, teşekkür eder, saygılar sunarım..

 3. Ayşegül Yiğit 4 sene önce

  Güzel bir yeri bize tanıttığın için tesekkürler Bitterim canımsın?

 4. Bilgutay 4 sene önce

  Hiç bilmediğim güzelliği aklıma soktuğun için çok teşekkür ederim. Artık görmeden edemem. Çok teşekkürler.

 5. Fatih Şener 4 sene önce

  “Güneşin en güzel battığı yer”

 6. Azmi Cihat Hatipoğlu 4 sene önce

  Bu sene tatili nerde yapalım diye düşünürken, mükemmel bir yazıyla bizim rotamızı çizdiğiniz için teşekkür ederim. Gezmeye ve yazılara devam.

 7. Büşra Şen 4 sene önce

  Egenin her bir karışı ayrı güzel ? henüz görmeden büyük bir hayranlık hissi duydum Ildırİya karşı. Kaleminize sağlık hocam ?

 8. Ayşegül Yiğit 4 sene önce

  Çok güzel, tebrikler canım benim?

 9. Ahmet Edip SEVGİCAN 4 sene önce

  SAYIN BİHTER HANIM, YAZINIZI OKUDUM – GÜZEL YURDUMUZUN HARİKA VEYA MUHTEŞEM TABİAT VE DOĞA GÜZELLİKLERİNE SAHİP OLDUĞUMUZU ARTIK ANLAMAMIZ LAZIM TEK DÜZE YAŞAMAKTAN KURTULMAMIZ GEREKİR. BUDA BİR “ALLAH” VERGİSİDİR ÜLKEMİZ İÇİN GÜN GEÇTİKÇE TARİHE VE KÜLTÜRE ÖNEM VEREN İNSANLAR ÇOĞALIRSA ÖZELLİKLE SİZİN GİBİ DEĞERLİ KİŞİLERE İHTİYACI VAR. AĞUSTOS AYINDA BÜYÜK BİR İHTİMAL AİLECE (URLA – ÖZBEK – AKKUM ) DA OLURUM, SİZİN DEĞERLİ GÖRÜŞLERİNİZDEN BİLGİNİZDEN İSTİFADE EDERİM. SELAM VE SEVGİLER…

 10. Ayten Çelik Babür 4 sene önce

  Canım kendin gibi güzel yerleri keşfederek bizlere sunuyorsun,harikasın.Burayı görmek çok istiuorum bitterim,

 11. Sema Efe 4 sene önce

  “Güneşin en güzel battığı yer”e acilen gitmeliyim. Öyle güzel anlatmışsın ki…

 12. Seda Aksu 4 sene önce

  Ne güzel bir kōyümüz

 13. Saliha Gördü 4 sene önce

  Kalemin her daim böyle güzel yazsın canim

 14. Ayşe Gördü 4 sene önce

  Harika bir köy. Görmem lazım.

 15. Uğur 4 sene önce

  Eskiden büyükşehirlerde yaşamak isteyen bizler, şimdilerde köylere hasret çekiyoruz.

 16. Yasemin 4 sene önce

  Ildırı görmek istiyorum ben de

 17. Bihter Gördü 4 sene önce

  Kesinlikle görmelisiniz.

 18. Merve 4 sene önce

  Ne güzel köy.

 19. Serhat 4 sene önce

  Tebrikler canım. Zevkle okudum.

 20. Aykut 4 sene önce

  Masmavi deniz İldiri’yı görmeyi çok isterdim.

 21. Elif Yiğit 4 sene önce

  Görmek istediğim o kadar çok yeri varki güzel yurdumun, senin yazıların bir yol haritası gibi

 22. Serap 4 sene önce

  Başarılı yazılarınızın hayranıyım

 23. Serap 4 sene önce

  Ildırı nefismiş

 24. F.Ayşegül Tahincioğlu 4 sene önce

  Ildır’ı çok sevdim. Ne güzel anlatmışsın.

 25. Sukran Babür 4 sene önce

  Dünyanın kehanet merkezi Ildır’ı görmeyi çok istiyorum. Seneye yazın gidip görmek istiyorum.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account