Narman ilçesinde bulunan ve 12 ayrı kanyonun olduğu, Amerika’nın Kolorado Vadisi’ndeki Grand Kanyon ile benzerlik taşıyan peribacalarında hazırlanan yürüyüş yolları da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde vatandaşlara güvenli turizm imkanı sunuyor. Geçtiğimiz aylarda hazırlanan proje kapsamında yapımı tamamlanan ve içerisinde dinlenme alanlarının bulunduğu 2 katlı tesis sayesinde binlerce turist bölgede ağırlanacak.

 

UNESCO Türkiye Milli Komisyonunca Dünya Geçici Miras Listesi’ne alınan  Erzurum’un Narman ilçesindeki peribacaları, yeni yatırımlarla turizm atağı için gün sayıyor. Halk arasında “Kırmızı Periler Diyarı” olarak bilinen ve oluşumu 300 milyon yıl öncesine dayanan Erzurum’daki  Narman Peri Bacaları, Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve Narman Belediyesi’nin ortak hazırladığı projeyle turizme kazandırılıyor.

 

Kentin turizmine alternatif güzergah

Devlet desteğiyle kentin turizmine alternatif güzergah olarak kazandırılan peribacalarının bulunduğu 62 kilometrelik vadiyi ziyarete gelenler, bisiklet, atlı ve ATV’li safariler de yapabilecek. Vali Okay Memiş, yaptığı açıklamada, ulaşım imkanlarının kolay olduğu, yürüyüş yollarının yapıldığı doğa harikası eşsiz manzaraya sahip Narman Peribacaları’nı tüm dünyanın görmesi gerektiğini söyledi.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account