Türkiye’nin en zengin orman örtüsü ve doğal güzelliklere sahip yerlerinden sadece biri YediGöller.
YediGöller’e adımınızı attığınız andan itibaren dünyadan kopuş, özel bir yaşam alanına varış haliyle karşılaşıp adeta mutluluk zaman dilimine giriyorsunuz.

 

Bu eşsiz yolculuğunuzda Seringöl, Büyükgöl, Deringöl, Nazlıgöl, Kurugöl, İncegöl ve Sazlıgöl isminde 7 gölden oluşan muhteşem bir vadiye konuk oluyorsunuz.

Karışık orman bitkilerinin topluca aynı yörede görülmesinin fark edilmesi nedeniyle, 1965 yılında Milli Park olmuş Yedigöller.

Milli parka adını veren yan yana dizili 7 adet küçük göl, vadide meydana gelen büyük heyelanlar sonucu oluşmuş.

Batı Karadeniz bölgemizin oldukça engebeli bir yöresinde bulunan milli park, irili ufaklı göllerinin yanı sıra, orman denizini andıran zengin bitki örtüsü ile de kendisine hayran bıraktırıyor.

Ciğerlerinizi dolduran temiz hava mutluluğunuza mutluluk katarken, bu eşsiz manzaradaki yürüyüşünüze heybetli kayın ağaçları eşlik ediyor. Bir sene içinde 300 gr. zehri ve 700 gr. tozu süzme özelliğiyle, yaklaşık 10 kişinin bir yıllık oksijen ihtiyacını karşılayan kayın ağaçlarının çokluğu karşısında doğaya bir kez daha aşık olmamak içten bile değil.

 

Muhteşem vadide kayın ağaçlarının heybetli hakimiyetleri sürse de onlara, meşe, gürgen, kızılağaç, karaçam, sarıçam, göknar, karaağaç, ıhlamur ve porsuk ağaçları yarenlik ediyor.

Eğer şanslı gününüzdeyseniz geyik, karaca, ayı, kurt, tilki ve sincap gibi yaban hayvanları ile karşılaşmanız da mümkün.

Eşsiz güzellikteki vadide dilerseniz kamp kurabilir ya da günü birlik piknik yapabilirsiniz.
Dilerseniz de benim gibi doğa yürüyüşü yapan ve de bol bol fotoğraf çeken Fotoğrafçılık Kulübü’yle harika bir geziye katılabilirsiniz Yedigöller’de… Tercih sizin.

Ancak, huzurlu ve mutlu bir gün armağan etmekse kendinize niyetiniz, doğru adres Yedigöller. İrili ufaklı şelaleleri, doğal su kaynakları, sonbahar mevsimine özel oluşan sarıdan kızıla giden renk skalasını doyasına seyretmenin doyumsuz keyfini yaşamaya hazırsanız istikamet Yedigöller.

Yok eğer bana bir günlük gezi yetmez diyenlerdenseniz, Orman Bakanlığı’na ait misafirhane ve bungalov tipi evlerde konaklama imkanı bulabileceğiniz gibi, dilerseniz de çadır ya da karavan alanlarını tercih edip kalabilirsiniz.

Geziniz esnasında eşsiz peyzaj doğal güzelliklerini seyrederken, özellikle 500 yaşındaki anıt ağaç ve pisagor ağacı dikkatinizi çekecek. Gülen kayalar, şelaleler, dilek çeşmesini görmeden sakın dönmeyin.

Zaten siz dönseniz de, Yedi Göller Milli Parkı’nda adeta büyülenen, görsel şölene hayran kalan ruhunuz bir süre daha orada takılı kalacak. Benden söylemesi.

 

12 Yorum
 1. Büşra Şen 5 sene önce

  Muazzam bir görüntü ! Biz yazın gitmistik ama Yedigoller’in mevsimi sonbahar? fotoğraflarınıza hayranlıkla bakıyorum hocam

 2. Abdullah KARAGÖZ 5 sene önce

  Sevgili Bihter,
  Ellerine sağlık.57 yıl önce gördüğüm YEDİ GÖLLERİ bir rüyadan uyanır gibi bana tekrar yaşattın.Umarım bu güzel tanıtım yazından sonra YEDİGÖLLER sevdalıları çoğalacak.O güzel gözlerinle objektifini o kadar güzel kullanmışsın ki,diyecek başka söz bulamıyorum.Başarılarının devamını diliyorum.Sevgilerimle..

 3. Murat Sezer 5 sene önce

  Şahane bir tasvir olmuş. Kaleminiz dert görmesin.

 4. Mesut Cantürk 5 sene önce

  Bizleri oturduğumuz yerden gezdirdiğiniz için çok teşekkür ederim.

 5. Aziz Alemdar 4 sene önce

  Güzel bakabilen birisi olarak, ülkemizin güzelliklerini gidip göremeyen, görüp de özlemini gideremeyenlere yaptığınız bu önemli çalışma için ellerine sağlık, tebrik ediyorum

 6. Sema Efe 4 sene önce

  cümlelerin, sen ve fotoğrafların, sihirli birer davet mektubusunuz… insanın hemencecik o anlattığın yere gidesi geliyor…
  insanın içinde ya da dışarıda gezmesi ruhuna ciladır, özgürleştirir, derler… iyi gezmeler güzellik…

 7. Saliha 4 sene önce

  Her mevsimi ayri güzel yaşamali yedi göllerde ?

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account