Türk Mutfağı’nın markalaşmasına öncülük eden 2. Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali (Gastroantep), Edis konseri ile son buldu.

Anadolu toprakları, medeniyetler beşiği yurdumuzun hem coğrafi ve tarihi hem de zengin mutfak kültürüne evsahipliği yapıyor. Tarih boyunca topraklarımızdan geçmiş birçok medeniyet zengin yemek kültürümüzün oluşumuna katkı sunmuş. Kültür Turizm Bakanlığı’nca odaklanılan tematik yıllar politikası, “bir turizm çeşidi olarak “Gastronomi Turizmi’ni beraberinde getirdi. Dünya Bankası’nın en rekabetçi yedi şehirden biri olarak seçtiği, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) 116 şehir arasında gastronomi alanında Yaratıcı Şehirler Ağı’nda (UCCN) Türkiye’yi temsil eden ilk şehir olan Gaziantep, zengin mutfak kültürü ile Dünyanın Gastronomi Şehirleri Listesi’nde hak ettiği yeri bularak, ülkemiz adına önemli mesafe katetti.

40 farklı ülkeden gurme ve şefler katıldı

Dünyanın birçok yerinden ve UNESCO şehirlerinden ünlü ve yıldızlı şeflerin, gurme ve yemek yazarlarının ve sektör profesyonellerinin katıldığı Gastronomi Festivali’nin bu yıl ikincisi Gaziantep’te yapıldı. Güneydoğu ve Mezopotamya’nın dünyaya açılan penceresi olan Gaziantep,  gastronomisini  GastroAntep Festivali’yle tüm dünyaya tanıttı. Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Belçika, Birleşik Arap Emirlikleri, Brezilya, Fransa, Gürcistan, Hollanda, İngiltere, İspanya, İsveç, İtalya, Kolombiya,  Lübnan, Malezya, Meksika, Rusya, Tayland, Yunanistan gibi 40 farklı ülkeden gurme ve şeflerin katıldığı festivalde, eşsiz Antep Mutfağı dünyanın en önemli gastronomi şehirlerinden biri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Local chef yarışması yapıldı

Dünyanın birçok yerinden ve UNESCO şehirlerinden ünlü ve yıldızlı şeflerin, gurme ve yemek yazarlarının ve sektör profesyonellerinin katıldığı 2. Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali’nde tamamen yerli ürünler kullanılarak atölyeler düzenlendi. Dünyanın yalnızca yerel ürünleriyle gerçekleştirilen tek gastronomi yarışması “Local Chef”  festivale damgasını vurdu. Festivalde Gaziantep sokak yemeklerinden gıda ürünlerine kadar tohum, tarım, hasat konularında uzman konuşmacıların yer aldığı seminerlerde gerçekleştirildi. Festival kapsamında konuklar için şehir gezileri, müze ziyaretleri, panel ve seminerler, atölyeler, şovlar, kadın ve çocuklar için atölye çalışmaları, konserler ve pekçok eğlenceli etkinlik organize edildi.

Dünyanın en önemli gastronomi destinasyonlarından biri de Antep

Gaziantep Valiliği koordinasyonunda Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep’i Geliştirme Vakfı (GAGEV) işbirliğinde gerçekleştirilen festivalde, uluslararası düzeyde yeme içme sektörünün ileri gelenlerine ve ziyaretçilerine unutamayacakları bir gastronomi deneyimi yaşatıldı. GastroAntep Festivali, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği ve İpekyolu Kankınma Ajansı’nın kurumsal sponsorluğunda meraklılarıyla buluşmuş oldu. Gazi şehir, festivalle geleneksel lokantaları, yerel gıda ürünleri ve zengin mutfak kültürü ile dünyanın en önemli gastronomi destinasyonlarından biri olma hedefine bir adım daha yaklaştı.

 

 

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account