Tarihi İpek Yolu üzerinde Mezopotamya ile Anadolu’yu, Asya le Avrupa’yı birbirine bağlayan anayolların kesiştiği noktada kurulmuş olan Güneydoğu‘nun siyah incisi: Diyarbakır’ım, medeniyetler kuşağının kilit noktası.

Bakmayın siz memleketim Diyarbakır’ımın “Karacadağ’ın şehrimize armağanı” olarak nitelendirebileceğimiz kentimize özgü görünüşe sahip bazalt taşı gibi kara bahtının olduğuna, hafızanızı sıfırlayıp bir de benim gözümle gezinin bizim topraklarda sevgili okur.

Diyarbakır’ım tarihte “Bereketli Hilal” olarak bilinen bölgede, Dicle ve Fırat arasındaki verimli topraklar üzerinde bulunur.

Bilinen en eski kültür Bereketli Hilal’de doğmuş canım kentim Diyarbakır’ım dünyanın en verimli toprakları üzerindeki bu bölgenin kalbindedir kalbinde.

 

İnsanların ilk toplu ve düzenli yaşama geçtikleri, 10 bin yıl öncesine ait Çayönü ve Hilar Mağaraları Diyarbakır’dadır. Bir başka deyişle dünyada ilk insanlar ilk olarak toplu ve düzenli yaşama Diyarbakır’ımda geçmişlerdir.

Peygamberler ve sahabeler kenti olarak anılan Mekke ve Medine’den sonra en çok sahabe mezarının olduğu dünyanın 3. kutsal kentidir Diyarbakır’ım.

Tarihi 12 bin yıl öncesine dayanan, onlarca medeniyete, kültüre ve inanca evsahipliği yapan ve hala cazibesini koruyan canım kentimiz Diyarbakır’ımın, dünyanın ikinci büyük tarihi surları, hanları, hamamları, medreseleri, camileri ve kiliseleriyle dünyada eşi benzeri yoktur.

Doğusundaki Babil, Ninova, ile batısındaki Efes, Truva gibi bugün tarih sahnesinden silinmiş şehirlerle yaşdaş kabul edebileceğimiz Diyarbakır’ım tarihin şafağında ortaya çıkmış ve bugünlere dek kendini yaşatarak gelebilmeyi başarmış, her şeye rağmen dimdik ayakta ve bizimdir.

Dünyanın en kadim şehirlerinden biri olan ve onlarca medeniyete evsahipliği yapan, tarih ve kültür şehri adeta bir açıkhava müzesi olan Diyarbakır’ımın adının sosyal olaylar ve terörle değil,

Turizmle anılacak günlere gelmesine duyduğum özlemle yazımı okuduktan sonra ilk seyahatinizi memleketime yapmanız dileğiyle…

 

21 Yorum
 1. NadireÖzmetin 5 sene önce

  Ya; karpuzu, örgü peyniri, kibe
  mumbarı, ekşili sarımsaklı meftunesine ,çöreginin kokusuna ne demeli Bitterim??

 2. MertOzan 5 sene önce

  Çok başarılı bir yazı olmuş emeğine ellerine sağlık sayın Bitter Hanım 🙂

 3. meral kamışoğlu 5 sene önce

  Diyarbakır’ı tasvir edişin mükemmel, ruhundan dökülmüş kelimeler… ilk fırsatta ziyaret etmek isterim ama bir şartla : seninle olmalı bu gezi… 🙂

 4. Ayse Altuner 5 sene önce

  Tebrikler cok güzel bir yazı

 5. Edabbr 5 sene önce

  Mükemmel bir kalemle ele alınmış , gerçekten başarılı 🙂 o zaman artık biz bol bol Bitterli günleri bekliyoruz <3

 6. Çelik Erengezgin 5 sene önce

  Sevgili kızım,
  Diyarbakır’ın bizim gönlümüzdeki yerini biliyorsun.. Diline, gönlüne sağlık. 12 gün sonra Van’da olacağım inşallah. Bir Güneş Evi talepleri var.. İnşallah sonu Diyarbakır Güneş Evine benzemez.. Maalesef son 4-5 yıldır belediye yöneticilerinin derin ihmali ile 45.000 kişiye eğitim verilen ve dünyanın tanıdığı mekan, belediyeye büro olmak üzere tadilat görüyor bugünlerde.. Bence sosyal cinayettir.. Bir gün mutlaka hesap sorulacaktır.. Tüm raporlarım yazılı olarak iletilmiştir.. Benim sitemdeki “Bireysel ve Ülkesel Yol” makalemin linkini pazartesi günü vereceğim. Onu mutlaka oku. Ne demek istediğimi anlayacaksın.. Ya da bana e-postanı gönder, hemen ileteyim..
  Sevgiler

  • Bihter Gördü 4 sene önce

   Hocam çok teşekkür ederim. Yorumlarınız için. Dilerim şu ilkesiz ahlak yoksunu yöneticilerden tez zamanda kurtuluruz.

 7. E.Hira 5 sene önce

  Buram buram tarih kokulu şehri çok merak ediyorum. Mutlak seyahat listemde var olan Tarihi dokunun üzerinden kirli ellerin çekilmesini turizm şehri olmasını istiyorum Diyarbakır’ı hep kültürel özellikleri ile bilmek duymak istiyorum. Yüreğinize sağlık Bitter tadında ki şehre selam olsun

  • Bihter Gördü 4 sene önce

   Canım desteğin için çok teşekkür ederim. İyiki varsın

 8. Muzaffer Oğuz 5 sene önce

  Dİyarbakır’a gitmedim, ama Şanlıurfa ilk görev yerim. Sanki bana Urfa’yı anımsattı. Evet yöre çok güzel.

  • Bihter Gördü 4 sene önce

   Dilerim en kısa zamanda gitme fırsatı yakalarsınız üstadım

 9. Neslihan 4 sene önce

  Çok sevdim diyarbakır şehrini.

 10. Serhat 4 sene önce

  Açık hava müzesi gerçekten de Diyarbakır. Dilerim düşlediğiniz gibi olur herşey

 11. Ilyas Kurt 4 sene önce

  gezmek istediğim yerlerden birisi, inşallah nasip olur

 12. Havva Yılmaz 4 sene önce

  Çok merak ediyorum bu şehri. Seninle güzel güzel geziyoruz.

 13. Birol Aratemur 4 sene önce

  Kaleminize sağlık. Diyarbakır çok güzel memleket. Gezdim gördüm. Bir daha götürürseniz sizinle de gezmek isterim.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account