Kocaeli Kongre Merkezi’nin 1300 kişilik salonu, Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın sahneye koyduğu Günün Çorbası Müzikali’nin prömiyerine ev sahipliği yaptı.  Müzikalin yönetmenliğini İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda uzun yıllar birçok ödüle imza atmış İzmitli Taner Tunçay üstlendi. Kocaeli Büyükşehir Belesiye Başkanı Tahir Büyükakın ve eşi Figen Büyükakın’ın ev sahipliği yaptığı müzikali Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Aydınlık, Devlet Sanatçısı ünlü oyuncu Haldun Dormen, Kültür Turizm Daire Başkanı Raşit Fidan, basın mensupları ve jüri üyelerinin yanısıra kalabalık bir davetli topluluğu izledi.

Masal Tadında Eğlenceli Bir Romantik Komedi

Canlı orkestra eşiliğinde şarkıları, danslarıyla Broadway masalı tadında eğlenceli bir romantik komedi özelliğini de taşıyan “Günün Çorbası” Kocaelili sanatseverlerden tam not aldı. Taşıdığı tarihsel süreci, dekor ve tasarımlarıyla sahneye başarılı bir şekilde yansıtılan 2 perdelik müzikal, 2. Dünya Savaşı’nın başladığı günlerde, bu savaşı “Avrupalılar’ın kendi içinde bir hesaplaşması olarak yorumlayan ABD’nin New York şehrinde tanık olduğumuz gündelik hayatlar, bir çorba tarifinin, sosyetik düğünün, tiraj-para, terfi ve aşkın merkezinde dönüyor.

Kocaeli Kongre Merkezi Görkemli Bir Yapı

Her anı meraklı gözlerle izlenen Günün Çorbası Müzikali’nin izleyiciler tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı. Oyunun sonunda emeği geçenlerin sahneye çıkıp seyirciyi selamlamasının ardından Kocaeli Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Aydın Sigalı kısa bir konuşma yaptı. Sigalı, “Kocaeli Kongre Merkezi görkemli bir yapı. Burası için görkemli bir oyun gerekiyordu. Biz de burası için “Günün Çorbası”nı hazırladık. Daha büyük projelerimiz de olacak. Başta Kocaeli Belediye Başkanımız Tahir Büyükakın olmak üzere emeği geçen bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum”, şeklinde konuştu.

Oyuncu Kadrosu

Todd Mueller ve Hank Boland’ın yazdığı  “Günün Çorbası müzikalinin müzikleri Gregg Opelka’ya, çevirisi ve rejisini Taner Tunçay’a ait müzikal seyircinin beğenisini kazandı. Yönetmen Yardımcılığını Seda Şahin Güven’in yaptığı müzikalin dramaturjisini Sevil Koç, koreografisini Seda Öziş, müzik direktörlüğünü Melikcan Zaman, dekor tasarımını Behlüldane Tor, kostüm tasarımı Nalan Alaylı, Işık tasarımı İ. Önder Arık, reji asistanlığını Cansu Cengiz Mengüç ve Duygu Mine Özcan üstlendi. Bu yıl Kocaeli’de ilk kez sahnelenen müzkalde Başar alemdar, Betül Akgün, Duygu Mine Özcan, Engin Benli, Hikmet Erdem Irmak, Eylem Tanrıver, Ezgi Özbalı, İlker Bağlam, Nursel Çeliktürk, Ozan Şahin, Serhat Güzel, Sezen Düzakar rol aldı.

Müzikalin Konusu

Herald Tribune Pulitzer Ödüllü araştırmacı gazeteci Katharine Hawks, patronu J.P. Thompson’ın isteği üzerine New York’un en ünlü restoranı Bailey’s’in tarifi sır gibi saklanan dünyaca ünlü çorbasının sırrını öğrenmek için kılık değiştirip garson olarak restorana sızar. Restoranın sahibi Stewart Bailey bir yandan evlenmek üzere olduğu sosyetik nişanlısı Tiffany Vandervanden ile uğraşırken bir yandan da aile mirası olan çorbayı korumaya çalışmaktadır. Stewart’ın sadık dostu barmen Franklin O’Shea ve eski sevgilisi ünlü yemek eleştirmeni Shelly DeCoco’nun da olaya dahil olmasıyla işler bir hayli ilginç ve komik bir hal alır.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account