Bu haftadaki yazımda da size koşulsuz sevgiyi sormak istedim. Evet özgürlük üzerine yaptığınız geri dönüşlerin hepsini okudum ve birçok farklı bakış açısına sahip oldum. Hepinize çok teşekkür ederim. Peki ya sizce koşulsuz sevgi nedir?

 

 

Bence koşulsuz sevginin bir tanımı yok kişiden kişiye değişir. Bir annenin çocuğuna duyduğu sevgi koşulsuz da olabilir koşullu da olabilir. Sevgilinizin ya da eşinizin size duyduğu sevgi koşullu ya da koşulsuz da olabilir. Bunların arasından en önemlisi sizin kendinize duyduğunuz sevgidir. Etrafımızda ne olursa olsun çevremizdeki hiç kimse bize koşulsuz sevgi ile yaklaşmasa da kendinize duyduğumuz sevgi koşulsuz olmalıdır. Hatanızla, yanlışınızla, doğrunuzla, en stresli anlarınızda, üzüntünüzde, mutluluğunuzda, en heyecanlı anlarınızda, her şeyi zirvede yaşarken de en dipte yaşarken de kendinize koşulsuz sevgi ile yaklaşmalısınız. Eğer siz kendinizi koşulsuz severseniz olumlu ve iyi enerjiniz hep yüksek olur. Haydi şimdi kocaman sarılın kendinize ve ruhunuzu dinlendirin. Bu haftanın güncel kültür sanat etkinliklerini sizin için derledim. Ara ara bakın keyiflenin kafanızı dağıtın ve lütfen kendiniz için güzel şeyler yapın. Detaylar yazının devamında…

 

17 Mart 2021 Çarşamba 20:30

Figaro’nun Düğünü veya Çılgın Gün: Okuma Tiyatrosu

Okuma tiyatrosu ve daha fazlası için İşsanat Youtube Kanalı’na bakabilirsiniz.

 

18 Mart 2021 Perşembe Saat: 18:00

Frigler: Midas’ın Ülkesinde

Anıtların Gölgesinde Anadolu Uygarlıkları Konferansları

Tüpraş ve Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık işbirliğiyle 2011 yılında başlatılan “Anadolu Uygarlıkları” kitap serisi kapsamında düzenlenen Anadolu Uygarlıkları Konferansları’nda bu ay, Frigler ele alınacak. Tanrı Dionysos’un bahşettiği, her şeyi altına çeviren dokunuşu, tanrı Apollon’un ceza olarak verdiği eşek kulakları ile Frig kralı Midas, Anadolu’nun en ünlü efsanelerinin baş kahramanıdır. Herodotos’un “Küçük Asya Yaylasının en zengin halkı” olarak nitelendirdiği Frigler, yaklaşık 300 yıl boyunca Orta Anadolu’da hüküm sürmüşlerdir. Başkent Gordion (Yassıhöyük-Polatlı) olmak üzere Eskişehir, Kütahya, Afyonkarahisar ve Bandırma’ya kadar geniş bir coğrafyaya yayılmış olan barışsever Frigler, o¨zgürlüklerine düşkün, ahşap işçiliği, marangozluk ve taş işçiliğinde ustalaşmış, dokumacılıkta ve tekstilde gelişmiş, madencilik alanında da oldukça yüksek bir düzeye ulaşmış bir toplum olarak bilinmektedirler. “Anadolu Uygarlıkları” serisinin ikinci kitabı “Frigler: Midas’ın Ülkesinde, Anıtların Gölgesinde”  vesilesiyle, dizinin editörü Nihat Tekdemir moderatörlüğünde düzenlenen konferansta, Doç. Dr. Hakan Sivas konuk olacak. Orta Anadolu’da gündelik yaşamda halen izleri görülen Friglerin ele alınacağı konferansta, Anadolu’nun hâlâ hakkında en az şey bilinen bu uygarlığı üzerine yapılan kazılar ve araştırmalardan elde edilen en güncel veriler paylaşılacak.

Herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek söyleşiye buraya tıklayarak Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın YouTube kanalı üzerinden katılabilirsiniz.

 

 

18 Mart 2021 Perşembe 18:00

Japa Konseri;

Japa, bir frekansın tekrarlanması, tekrarlanan sesin yankılanarak dönmesi, yayılması ve evrilmesi anlamında kullanılan Sanskritçe bir kelime. Repertuarında kimi zaman modern kimi zaman ana akım caz eserlerini trio olarak yorumlayan ve kendi bestelerine de yer veren grubun soundu, organik ve elektronik öğelerle evriliyor.

Çağla Karaali, Efe Artun Yüksel ve Oğulcan Akça’nın muhteşem caz konserine Akbank Sanat’ın Youtube Kanalı’ndan ulaşabilirsiniz.

 

19 Mart 2021 Cuma Saat: 18:00

Bir varoluş hikâyesi: “Cassandra Düğünde”

Aile nereye kadar bir sığınak, nereden sonra boğucu bir odadır? Kendini hep bir başkasının varlığıyla tanımlamış biri gerçekte kim olduğunu nasıl anlayabilir?  YKY’nin Modern Klasikler serisinden yayımlanan, Dorothy Baker’ın 1962 tarihinde yazdığı “Cassandra Düğünde” kitabı, uzun bir aranın ardından düğün için bir araya gelen bir aileyi, ama özellikle ikiz kardeşler Judith ve Cassandra’yı odağına alır. Sık sık tiyatro metinlerindeki yoğun diyalog sahnelerini anımsatan roman, pek çok meseleye değinse de esas olarak aileyi, kardeşliği, özerkleşme arzusunu ve insan ilişkilerinin kırılganlığını merkezine alır. İkiz kardeşler bir yandan geçen zamanın hesaplaşmasını yaparken, diğer yandan kendi geleceklerini şekillendirmek için mücadele ederler. Akademisyenler Erkan Irmak ve Yalçın Armağan, geç keşfedilmiş, ama son yıllarda oldukça ilgi gören “Cassandra Düğünde” kitabından yola çıkarak hem metindeki psikolojik gerilimlere hem de metinlerarası ilişkilere işaret ederek romanın estetik, tarihi ve sosyolojik yanlarını yorumlayacaklar.

Herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek söyleşiye buraya tıklayarak Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın YouTube kanalı üzerinden katılabilirsiniz.

 

 

20 Mart 2021 Cumartesi 20:30

Caz baharı: Konser

Caz müziğin efsane isimleri Frank Sinatra ve Ella Fitzgerald’ın unutulmayan şarkıları mart ayında içinizi ısıtacak. Erdem Özkan ve Sibel Köse’nin yer alacağı konserde solistlere Şenova Ülker Caz Orkestrası eşlik edecek. Halil İbrahim Işık’ın düzenlemeleri ve yıldız solistleriyle “Caz Baharı” konserine İşsanat’ın Youtube Kanalı’ndan ulaşabilirsiniz.

 

21 Mart 2021 Pazar Saat: 18:00

Çocuk, Ergen ve Sinema

Psikanalistlerle Çocuk ve Ergen Söyleşileri

Ergenlerin ve çocukların sinemada izlemeyi tercih ettikleri türler arasında, anime filmler ve dizi filmler ilk sıralarda yer almaktadır. Kökeni Japon kültürüne dayanan anime filmler, ergenlerin ve çocukların kendi ruhsallıklarını yansıtmalarına katkı sağlayan bir tür olarak kabul edilmektedir. Öte yandan ergenlikteki kimlik ve özdeşleşme sorunları da sıklıkla sinema filmlerine konu olmuştur. Bir tutkular dönemi olarak nitelendirilen ergenlik aynı zamanda bir kimlikler, özdeşleşmeler dönemidir. Çocukluğun bilinirliğinden, erişkinliğin “bilinmesi gerekenliği”ne geçişle birlikte, kimlikle ilgili sorgulamalar da en yoğun olarak bu dönemde yaşanmaktadır. “Ben kimdim?”den, “Ben kim olacağım?”a evrilen düşünceleriyle başa çıkmaya çalışan yaşayan birey için bu dönemde şimdiyi içeren bir “Ben kimim?” sorusu çok önemlidir. Ergen-sinema ilişkisini “seyirci olarak ergenler”, “sinemada ergenlikle ilgili konulara verilen yer” ve “filmlerdeki ergen karakterlerin seçimi ve işlenmesi” şeklinde ele almak mümkündür. “Psikanalistlerle Çocuk ve Ergen Söyleşileri”nde bu ay, Alper Şahin ve Talat Parman, çocuk ve ergenin sinema ile ilişkisini kimlikler ve özdeşleşmeler bağlamında ele alacaklar. Ayrıca anime filmler, diziler ve sinema filmleri üzerinden ergen ve çocukların ruhsallıkları ile yetişkinlerin ergen ve çocukları nasıl anladıklarını da tartışacaklar.Herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek söyleşiye buraya tıklayarak Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın YouTube kanalı üzerinden katılabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: HaberTürk (Görsel)

 

1 Yorum
  1. Derya 5 ay önce

    Keyifle takip ediyorum, emeğinize sağlık

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account