Eskiden ne güzeldi 23 Nisan okullar tatil olurdu sabahlar şenlenirdi. Bayram için hazırlanan çocuklar son provalarını yapar diğerleri ise görsel şölenleri belediye meydanlarında, stadlarda, okul bahçelerinde kalabalığın verdiği coşkuyla izlemeye koyulurlardı. Kimimiz bando takımının sesiyle uyanıp yatağından fırlar hayran hayran pencereden izlerdik. Ne güzeldi eskiler… hakikaten 23 Nisan neşe doluyordu insan…

 

 

 

Yahu 23 Nisan haftası size de enerji vermiyor mu ? ben her yıl bu zamanlarda yaz için yeni planlar yapıyorum. Baharın gelişini coşkuyla karşılıyorum. Enerjim içime sığmıyor kendime daha fazla vakit ayırıyorum o yetmiyor çocukları sevindiriyorum… İçim o kadar huzurlu oluyor ki…

Peki ya siz bu hafta neler yapacaksınız ? Cevaplarınızı yorumlara bırakmanızı bekliyorum. Hepinize kucak dolusu sevgiler. Sağlıkla ve bizi takipte kalın.

 

01.03.2021 – 30.09.2021

İstanbul Modern’in, sinema tarihinin doğuşu olarak anılan 1914 yılından bugüne uzanan 100 yıllık serüvene bakan “Yüzyıllık Aşk” sergisini buradan gezebilirsiniz.

“Yüzyıllık Aşk”, Türkiye’nin ilk sinema salonlarından günümüzün festival sinemalarına kadar uzanan, nostaljik bir sunum yapıyor. Seyircinin sinema ve filmlerle ilişkisini sağlayan gazete ilanları, film broşürleri, dergiler, afişler gibi unsurların yanı sıra, sinema seyircisinin fanatizmini de ayrı bir bölümde sunuyor. İçinde sinema seyircisi ve salonunun geçtiği 50’ye yakın Türk filminden sahnelerinden oluşan özel bir çalışmayla, Türkiye’deki sinema ve seyirci arasındaki özel ilişki farklı bir anlam kazanıyor. Sergiye, konusunda uzman yazarların sinema ve seyirci ilişkisini ele alan yazılarının yanı sıra görsel arşiv malzemesinin sunulduğu kapsamlı bir katalog eşlik ediyor.

 

 

19 Nisan 2021 Salı Saat: 20.30

Sabahattin Ali’nin üç hikâyesi İş Sanat sahnesinde “Gece Kapladı Her Yeri” başlığı altında Tilbe Saran, Metin Belgin, Bülent Emin Yarar ve Hakan Gerçek tarafından seslendirilecek. Bu akşam saat 20.30’da ilk gösterimi yapılacak dinleti sezon boyunca İş Sanat’ın YouTube kanalında izlenebilecek. https://www.youtube.com/user/issanatsm

İş Sanat’ın gelenekselleşmiş dinletilerinin yeni konuğu Sabahattin Ali hikâyeleri oluyor. Atilla Birkiye tarafından hazırlanan, Serdar Yalçın’ın müzik yönetmenliğini üstlendiği ve Mehmet Birkiye’nin sahneye uyarladığı, Sabahattin Ali’nin unutulmaz hikâyelerinin yer aldığı dinleti Tilbe Saran, Metin Belgin, Bülent Emin Yarar ve Hakan Gerçek tarafından seslendirilecek.
Edebiyatımızın usta kalemi Sabahattin Ali’nin üç hikâyesi “Gece Kapladı Her Yeri” başlığı altında sahnelenecek. Dinletide yazarın çaresizlik, hüzün ve sevgi temalarını işlediği Hanende Melek, bir aşk hikâyesi olan Gramofon Avrat ile halk öyküsü Hasan Boğuldu hikâyeleri yer alıyor.

 

21 Nisan 2021 Çarşamba Saat: 20.30

Flütte Cem Önertürk, obuada Ufuk Soygürbüz, klarnette Kıvanç Fındıklı, fagotta Ozan Evruk ve kornoda Hüseyin Uçar’ın oluşturduğu Anadolu Nefesli Beşlisi, geleneksel müzik kültürümüzün ezgilerini modern batı enstrümanları ile İş Sanat sahnesinde buluşturuyor. Anadolu’nun çok sesliliğini dünyaya duyurmak amacıyla kurulan topluluk bu konserde, bu yıl 100. yaşı kutlanan Astor Piazzola’nın “Fugatta” eserinin yanı sıra Jacques Ibert, György Ligeti’nin ve Ferit Tüzün’ün eserlerini de seslendirecek. Konser, ilk gösterim tarihi olan 21 Nisan’dan itibaren yayında olacak. İşsanat YouTube Kanalından ulaşabilrsiniz.

 

23 Nisan 2021 Cuma Saat: 11.00, 13.00, 15.00

Semaver Kumpanya – Nasrettin Hoca
Murat Göksu – Çocuklar için Öylesine Bir Dinleti
İş Sanat Masal Tiyatrosu – Keloğlan
İşsanat YouTube Kanalından ulaşabilirsiniz.

 

 

24 Nisan 2021 Cumartesi Saat: 19:00

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, kültür-sanat etkinliklerini sanatseverlere Nisan ayında da online olarak ulaştırmaya devam ediyor. Sanatseverleri, oyunculuk üzerine atölye programları, İstanbul’un kültür sanat hayatına yön veren usta isimlerle söyleşiler, yönetmenlerimizin ve oyuncularımızın yorum ve performansıyla hayat bulan tiyatro seyircisinin unutamadığı tiratlar vb. pek çok etkinlik bekliyor. Tüm etkinlikleri Şehir Tiyatroları YouTube kanalından izleyebilirsiniz.
24 Nisan Cumartesi günü 19:00’da, “Sahnenin Gizli Kahramanları” isimli söyleşimizin yeni konuğu Fatma Demir olacak.

 

25 Nisan 2021 Pazar Saat: 15.00

Klasik dünya masalları Lerzan Pamir’in yönetmenliğinde, Aslı Tandoğan, Anıl Altınözve Mert Aydın’ın canlandırmalarıyla her pazar 15.00’te İş Sanat Masal Tiyatrosu’nda masal severlerle buluşuyor. Mutluluk Sihri çocukları yepyeni maceralara davet ediyor. Tüm masallar sezon boyunca İş Sanat’ın YouTube kanalından ve sitesinden seyredilebilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: İşsanat, İstanbul Kültür Sanat, Habertürk, İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları

5 Yorum
 1. Ferda 3 ay önce

  Çok güzel bir yazı olmuş Gizem Hanım. Adeta çocukluğuma döndürdünüz beni

 2. Yağmur 3 ay önce

  Eskiler ne kadar güzeldi gerçekten, şimdi hiçbir şeyin tadı tuzu yok. Bu şekilde özenle yazılan yazıları görmekten keyif alıyorum. Başarıların devamını diliyorum…

  • Yazar
   Gizem Candemir 3 ay önce

   Her hafta sizi yorumlarda görmek ne güzel Yağmur Hanım 🙂 Öncelikle ince düşünceniz için çok teşekkür ederim. Evet eskiler çok güzeldi. Şimdi her şeyin eskisi gibi tadı tuzu olmasada günümüzün güzelliklerini gözden kaçırmamalıyız. Sevgiyle, bizi takipte kalın ve hayatın tadını çıkarın 🙂

 3. Ali Kemal 3 ay önce

  Bu hafta sıradan evdeyiz ne yapalım ne önerirsiniz ?

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account