Haftasonu gözlerden uzak, sakin ve keyifli tatil için Karadeniz’in gözde turizm merkezlerinden biri olan Kandıra’yı tercih edenler, mavi ile yeşilin buluştuğu koylarda huzur buluyor.

Kocaeli’nin Kandıra ilçesi sınırlarında yer alan Sardala Koyu ve Cennet Havuzu, çevre illerden doğa tutkunlarını bölgeye çekiyor. Tertemiz denizi, el değmemiş doğasıyla hayranlık uyandıran Sardala Koyu ve Cennet Havuzu sıradığı doğasıyla adeta konuklarını büyülüyor. Doğa yürüyüşü, yüzme, su altı dalışı, kuş gözlemciliği, mağara gezisi, kano gibi aktivitelere katılmak isteyenler burada farklı deneyimler yaşayabiliyor.

Kandıra’daki Gizli Cennet: Sardala Koyu

İstanbul’a 93 kilometre uzaklıktaki koy, Kandıra ile Şile arasında bulunuyor. Koya, Bağırganlı-Ağva yolunun 7. kilometresinden sağa sapan toprak yoldan ulaşılıyor. Yaklaşık 1.5 kilometrelik sahil şeridinde yer alan bitişik üç koy, yöredekiler tarafından Sardala Koyu olarak adlandırılıyor. Özellikle haftasonları Sardala Koyları dolup taşıyor.

 

Karadeniz’e bakan doğal bir pencere

Sardala Koyu’nun arkasındaki ormanın içinde bulunan Cennet Havuzu’na ulaşmak için ise, yaklaşık 1 kilometre yürümek gerekiyor. Zorlu bir parkurun ardından ulaşılan içi deniz suyuyla dolu bu mağara benzersiz doğasıyla görsel ziyafet sunuyor. Deniz suyunun mağaraya dolmasını sağlayan kayaların arasındaki yarık, adeta Karadeniz’e bakan doğal bir pencereyi andırıyor.  Yaz sıcağından bunalanlar, havuzun turkuaz renkli sularında güneş ışınlarına maruz kalmadan yüzmenin ayrıcalığını yaşıyor. En yakın yerleşim yerinin 6 kilometre mesafede olduğu koyu ziyaret etmek istiyenlerin, yanlarında gerekli malzemeleri getirmesi gerekiyor.

 

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account