Yeşilçam’ın tatlı sert, babacan karakteri Hulusi Kentmen’in, İzmit’te bulunan evi restore ediliyor. 1,5 yıl sürmesi beklenen restorasyon çalışmalarının ardından Hulusi Kentmen Sanat Evi olarak kente hizmet verecek.

İzmit Belediyesi, her zaman sert ama babacan rolleriyle tanıdığımız ünlü aktör Hulusi Kentmen’in, İzmit ilçesi Veliahmet Mahallesi’nde bulunan 2 katlı evinin restorasyonu için çalışma başlattı. Yaklaşık 15 yıldır kullanılmayan ve zamanla harabeye dönen ev, yapılan restore işleminin ardından yeniden hayata kazandırılacak. Bugün İzmit Belediyesi restore edilecek evin önünde bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen basın toplantısına Hulusi Kentmen’in torunu Melek Kentmen,  İstanbul Adalar Rotary Kulubü Temsilcisi Geçmiş Dönem Başkanı Ayhan Kutlu, Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, Veliahmet Mahalle Muhtarı Kadir Kızıl ve belediye başkan yardımcıları ile meclis üyeleri katıldı.

 

Kentin tarihi değerlerini korumak

Proje hakkında bilgiler veren İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet,‘‘Kentin tarihi değerlerini korumak, kollamak, geleceğe aktarmak ve katma değer katmak amacıyla yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Yeşilçam’ın gülen yüzü Hulusi Kentmen’in çocukluğunun geçtiği bir ev olduğunu tespit etmiştik, tarihe kazandırmak, kente güzel bir alan yaratmak amacıyla bu evi kamulaştırma kararı aldık ve buranın tapusu artık İzmit Belediyesi’ne ait. Ve rahmetli Hulusi Bey’in torunu Melek Hanım da burada bizlere destek amacıyla geldi. Hem gelişmeleri halkımızla, kamuoyumuzla paylaşmak hem de Melek Hanım’ın kentimize daha çok aidiyet hissetmesi adına buluşmak istedik. Aynı zamanda Adalar Rotary Kulübü’nün yöneticisi ile burada bir aradayız. Sanat Kenti İzmit vizyonumuzla da örtüşen bir hizmet alanı oluşturmak istediğimizi belirtmiştik. Ve Rotary bize bu kapsamda destek oldu. Bugün sembolik olarak tekrar bir protokol imzalayacağız. Bundan sonraki süreçte Rotary Kulubü sporsonluğunda Hulusi Kentmen sanat ve barış evi çalışmaları başlayacak. Yaklaşık bir buçuk sene içerisinde bitmiş olarak, açılışını yapmak nasip olacak diye umuyoruz. Sevgili Melek Kentmen’e dayanışma ruhuna, İzmit’e olan ilgisi sebebiyle teşekkür ediyorum. Adalar Rotary Kulübüne de katkıları dolayısıyla teşekkür ediyorum. Kültür Rotaları Derneği ile beraber yapmış olduğumuz Avrasya Yolları’nın içinde Hoşgörü Yolu da var ve İzmit’te bu gölgeden geçiyor. Bölgenin değerlendirilmesini sağlamak amacıyla çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

 

 

Kentmen’in denizcilik aşkı 

Dede mirasının böyle güzel bir projede yaşatılması adına sevinçlerini dile getiren Melek Kentmen; ‘‘Öncelikle heyecanımı maruz görün, biraz dedemden bahsetmek istiyorum. Bebeklik dönemlerinde Bulgaristan’dan İzmit’e göç etmişler. Dedemin kendi ağzından şöyle bir söylemi vardır; ‘‘Denizcilik aşkı bana İzmit körfezinde bulaştı, tiyatro da Akçakoca İlkokulu’nda.’’ Bu bahçeden İzmit Körfezi’ne baktığında ben denizci olacağım diye iç geçirirmiş, iki büyük aşkına kavuştu, hayallerini gerçekleştirdi.’’ dedi. Kentmen; ‘‘O hepimizin babası, dedesi, komiser amcasıydı, güzel insandı. Fatma Hanıma, kendim ve ailem adına teşekkürlerimi sunmak istiyorum, çok güzel bir şeye vesile oldu, onurlandırdı, duygulandırdı, inşallah bittiği zamanda burada bu şekilde konuşuyor oluruz. Teşekkür ediyorum.’’ diyerek sözlerini noktaladı.

 

Projenin paydaşı İstanbul Adalar Rotary Kulübü

İstanbul Adalar Rotary Kulübü sporsonluğunda gerçekleşecek olan restorasyon çalışmaları dolayısıyla kulüp üyeleri projenin paydaşı olmaktan gurur duyduğunu belirtti. Bina hakkında kısaca bilgi veren Kulüp Temsilcisi Geçmiş Dönem Başkanı Ayhan Kutlu; ‘‘2 katlı yapının taban alanı 60 metrekare, toplam bina alanı 120 metrekare, bahçe alanı 450 metrekaredir. Binanın 19. yüzyıl sonları (1890lar gibi) yapıldığı tahmin edilmektedir. Yapı orta sofalı, cumbalı, ahşap oturtma çatılı olarak inşa edilmiştir. Zemin katta sofanın iki tarafından girilen iki odası bulunuyor. Yapının tamamen çökmüş durumdaki üst katında bulunan sofanın iki yanında iki oda ve cumbayla açılan hayat bölümü yer alıyor. Böyle anlamlı bir günde, milletin temellerinin atıldığı zamanlarda sanatın böyle sembol bir isminin anısını yaşatıyor olmak bizim için çok önemli. Eski üyelerimizden birisi de bizim Edis Hun’dur, Hulusi Kentmen’in yakın arkadaşıdır. Bizim için de ayrı bir bağı var, projenin paydaşı olmaktan gurur duyuyoruz.’’ dedi.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account