Gidebileceğiniz En İyi Kayak Merkezlerinden Birisi Kartepe Kayak Merkezi.

 

 

 

İstanbul’a sadece 115 km mesafede olan Kartepe, mega kente en yakın kayak merkezi. Ağaç denize arasından zirveye çıkan yol sizi kısa süre içinde Sapanca Gölü ve İzmit Körfezi manzaralı kayak merkezine ulaştırıyor. Yol boyu her bütçeye hitap eden farklı standartlarda konaklama tesisleri ile yöresel ürünlerin satıldığı tezgâhlar ve manzaralı kafeler bulabilirsiniz.

 

 

Marmara’nın  üçüncü en yüksek noktası

2008 yılında 7 beldenin birleşmesi ile ilçe statüsü kazanan Kartepe, Marmara’nın  üçüncü en yüksek noktası. Marmara Bölgesi’nde bulunmasına ve çok fazla yüksek olmamasına rağmen Kartepe’nin kış sporlarına uygun koşullar sunması meteorolojik açıdan Kuzey – Batı rügârlarına bağlanıyor. Karadeniz’den esen bu rüzgarlar, Marmara’da karşılaştıkları 1608 metrelik ilk yükseltiye kar yağışı bırakıyor. Bu nedenle Samanlı Dağları silsilesi üzerindeki Kartepe, yakın çevredeki kayak severler tarafından tercih ediliyor.

 

 

Kartepe Kayak Merkezi

Kocaeli sınırları içerisindeki Kartepe Kayak Merkezi, zirvesi deniz seviyesinden 1608 metre yükseklikte olan bölge meteorolojik verilere göre, kış aylarında kuzeybatı yönünden esen ve Karadeniz’i aşarak bölgeye yoğun yağış getiren karayel rüzgârı, Marmara bölgesinde ilk olarak karşılaştığı Samanlı Dağı’nın en yüksek tepesine (Kartepe) yoğun kar yağışı bırakmaktadır. Kasım ortalarında başlayan kar, Nisan sonuna kadar ortalama 1,5-3 metreyi bulmaktadır. Yaklaşık 1250 metrede kurulu tesisleri 42 kilometrelik pist alanı ile Türkiye’nin sayılı kayak merkezlerinden olan ve Kartepe  Kış Sporları Merkezi’nde, 14 adet doğal pist, 3 adet telesiyej ve 2 adet T bar (teleski) bulunmaktadır. Kışın gerek profesyonel kayakçıların, gerekse kayağı yeni öğrenen amatörlerin vazgeçilmezleri arasında yer alan kayak merkezinde kayak ekipmanları satış ve kiralama sağlayan bir kayak evi bulunuyor. Ayrıca; tesislerin olduğu bölgede 5 yıldızlı bir otel hizmet veriyor.

 

 

Ulaşım

İstabul’a bir, Ankara’ya 4 saat uzaklıkta olan Kartepe, Sabiha Gökçen Havaalanı’na da 80 km mesafede. Kayak merkezine ulaşmak isteyenlerin TEM Otoyolu’nun İzmit doğu gişelerinden çıkarak, Kartepe tabelalarını takip etmeleri gerekiyor. Maşukiye beldesi sonrası yoğun rampa yukarı virajlı bir çıkışı içeriyor. Araç ile 20 dakikada kat edebileceğiniz bu zorlu etap, kış boyunca Kartepe Belediyesi’nin yol bakım hizmetleri sayesinde kolaylaşıyor.

 

 

 

Kayak sonrası ödül

Maşukiye – Kartepe yolu üzerindeki salaş tesislerden birinde yöresel kahvaltı, kiremitte alabalık veya mangalda sucuk keyfini yaşayarak kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Sapanca Gölü kıyısında yer alan Maşukiye Beldesi’nde pek çok otel / pansiyon yanı sıra alışveriş imkanı da bulunmaktadır. Dört mevsim açık olan Kartepe Kayak Tesisleri, kış dönemi dışında piknik alanı olarak kullanılabiliyor. Doğa ile baş başa kalmak isteyenler, trekking rotalarında neşeli yürüyüşler yapabilir.

 

 

©2022 Anadolu Gezi Rehberi

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account