İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, İtalya’nın Bari kentinden başlayarak İzmit üzerinden Antalya’nın Demre ilçesine kadar uzanan Avrasya Yolu ve İzmit’ten başlayarak Bursa’nın İznik ilçesinde son bulan Hoşgörü Yolu Kültür Rotası projeleri kapsamında çalışmalarına devam ediyor. Bu doğrultuda Başkan Hürriyet ve ekibi, var olan projelerine katkı sağlaması amacıyla Nilüfer Belediyesi’nin Mysia Yolları, Doğa, Tarih ve Kültür Rotaları Projesini incelemek üzere Bursa’ya gitti. Proje incelemesi sırasında Başkan Hürriyet ve ekibine Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcısı Zafer Yıldız ve Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Nejla Aslan eşlik etti.

Fikir Alışverişinde Bulundu

İzmit’in binlerce yıllık tarihi yapısını ortaya çıkarmak için çalışmalarını yürüten Başkan Hürriyet, ilham almaya devam ediyor. Bu kapsamda Nilüfer Belediyesi’nin Mysia Yolları, Doğa, Tarih ve Kültür Rotaları Projesi’ni incelemek üzere Bursa’ya giden Başkan Hürriyet, kültür rotasının başlangıç noktası olan Misi Köyü’nde incelemelerde bulundu. Doğal güzelliklerle dolu Misi Köyü’nde sanat atölyeleri ve müzeleri gezen Başkan Hürriyet ve ekibi, İzmit’te gerçekleştirecekleri Hoşgörü Yolu ve Avrasya Yolu projeleri üzerine fikir alışverişinde bulundu.

 

Kırsal turizmi teşvik etmeyi hedefleyen Mysia Yolları

Bursa’nın kırsal alanında kırsal turizmi teşvik etmeyi hedefleyen Mysia Yolları Doğa, Tarih ve Kültür Rotaları, Nilüfer Belediyesi tarafından geliştirilmiştir. Mysia Yolları, 850 kilometre uzunluğunda 50 adet treking, bisiklet ve atlı yürüyüş parkurundan oluşuyor. Rotalar, antik Mysia halkından ismini alan tarihi Misi köyünde başlar, MÖ 7. yüzyılda kurulu, bugün Gölyazı turistik köyü olarak bilinen Apollonia Antik Kenti’ne devam ediyor. Bursa fethinden önce Bitynia bölgesinde Osmanlılar’ın ilk idari merkezi olan Kite (Ürünlü Mahallesi), Uluabat Kalesi ve Kapanca Antik Limanı Mysia Yolları rotaları kapsamında ziyaret edilebilen tarihî mekânların birkaçıdır. Mysia Yolları ile Bursa’nın batısında doğa, kültür ve tarihe bir yolculuk için ideal bir rota.

Doğa ve kültürel turizme dayalı alternatif bir kalkınma

Mysia Yolları Doğa, Tarih ve Kültür Rotaları Projesi, doğa yürüyüşü, dağ bisikleti, atlı doğa yürüyüşü, panoramik manzara seyri, kuş gözlemi, doğa fotoğrafçılığı, sportif olta balıkçılığı, çadırlı kamp, yamaç paraşütü ve mağaracılık gibi çeşitli aktiviteler için imkan sunmaktadır. Mysia Yolları projesi kapsamında hazırlanmış olan rehber kitabı, cep haritası ve harita panoları, bisiklet rotaları kitapçığı, tabelalar, yol işaretlemeleri, yürüyüşler ve dağ bisikleti turlarının yanı sıra AB tarafından hibe ile desteklenen “IRD Kırsal Kalkınma için Yenilikçi Yaklaşımlar” Projesi’nin İnovasyon ve Kırsal Turizm Websitesi yoluyla, Nilüfer ilçesinde kırsal, doğa ve kültürel turizme dayalı alternatif bir kalkınma yolunu desteklemeyi hedefliyor. Toplam 50 adet rota, yaklaşık 850 km uzunluğunda, başta Nilüfer, Mustafakemalpaşa, Karacabey ve Mudanya ilçelerine uzanıyor. 6 etapta 58 km uzunluğunda Trans Mysia Parkurları, 21 etapta 301 km uzunluğunda Doğa Yürüyüş Parkuları, 18 etapta 518  km uzunluğunda Bisiklet Rotaları 5 bölümde 38 km uzunluğunda  Atlı Yürüyüş Parkurları bulunuyor.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account