Eğer yolunuz bir gün Kocaeli’ye düşerse, demiryolunun kuzeyinde kalan İzmit Saat Kulesi’nin yanında muazzam bir yapı olan Kasr-ı Hümayun namıdiğer İzmit Sarayı’nı mutlaka ziyaret edin derim. Yok eğer hala ziyaret edemediyseniz dert etmeyin. Düşün peşime, bugün sizi İzmit Sarayı’na götüreceğim.

 

Avlanmayı çok seven sultan Abdulaziz, avlandığı zamanlarda kalmak düşüncesiyle Dolmabahçe Sarayı’nın bir benzerini İzmit dolaylarında yaptırmaya karar verir. 1874 yılında mimar Karabet Amira Balyan’a bugünkü Saat Kulesi’nin hemen yanıbaşındaki alana, Kasr-ı Hümayun’u yaptırır.

Zamanında birçok padişaha ve devlet adamlarına ev sahipliği yapan İzmit Sarayı 16 Ocak 1923’te eşsiz lider Mustafa Kemal Atatürk’ü ağırlar.

Büyük zaferden sonra çıktığı Batı Anadolu gezisi esnasında İzmit’e gelen Atatürk bir basın toplantısı gerçekleştirir. 16 Ocak 1923 Salı günü 21.30’da başlayan toplantı 17 Ocak 1923 sabahına kadar devam eder.

Ülkemizin içinde bulunduğu şartların yanısıra, Kurtuluş Savaşı’nın değerlendirmesi ve 29 Ekim 1923’te ilan edilecek Türkiye Cumhuriyeti’nin halka anlatılması konuşulduğu toplantıyı Adnan Adıvar organize eder.

Toplantıya Tevhid-i Ef3kar Gazetesi’nden Velit Ebüziyya Bey, Vakit’ten Ahmet Emin (Yalman) Bey, Akşam’dan Falih Rıfkı Atay, İleri’den Suphi Nuri İleri, İkdam’dan Yakup Kadri Bey (Karaosmanoğlu), Tanin’den İsmail Müştak Bey, Halide Edip Adıvar ve Kızılay Başkanı Hamit Bey ve İleri Gazetesi’nin İzmit Muhabiri Hakkı Kılıçoğlu katılır.

Bu toplantı Erzurum ve Sivas Kongreleri kadar önemli bir toplantı olarak tarihe geçer. Çünkü İzmit’teki basın toplantısında ülkemizin yeni rotası çizilir, cumhuriyetimizin temelleri atılır.

Atatürk’üm Kurtuluş Savaşı boyunca yazılarıyla, yaptıkları haberlerle milli mücadeleye katkılar sunan gazeteci ve yazarlarla ülkemizin geleceğini konuşur, onların fikirlerini alır.

İşte bu önemli gün Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti bugünü 1988 yılından beri “Basın Onur Günü” olarak kutlamaya başlar. Başlamasına ama boyalı İstanbul basını bu gerçeği hiç kabul etmediği gibi de asla da sahip çıkmamayı tercih eder.

Hal böyleyken, biz Kocaeli’deki gazeteciler ise boş durmaz, her yıl Basın Onur Günü’nde özel bir organizasyon planlayıp “Ata”mızla İzmit Sarayı’nda buluşmayı gelenek haline getirmişiz.

İşte yine bugün günlerden 16. Ocak Basın Onur Günü. Sarayın içine adımımı attığım o an kalbim delice hızla çarpmaya başlar. İçim içime sığmaz oldu sevgili okur.

Çünkü sarayın içine girdiğimde bütün basın mensupları içerideki konuklarla ilgilenirken, birbiri üzerine flaşlar patlarken, ben o günün tarihini solurum.

Muhteşem özel kokuyor saray. Adeta 16 Ocak 1923’e yolculuk yaparım. Atatürk’ümle birlikte olduğumu hisseder, mesleğimi yaparken duyduğum keyifle bir kez daha gurur duyar, kendimi özel hissederim.

Sarayın içindeki odalara bir bir girip çıkarım. Sonra Atatürk’ümün orada olduğunu hayal ederim. Heyecandan kalbim fırlayacakmış gibi çarpar. Girişteki merdivenlerden birkaç basamak yukarı çıkarım.

Toplantı masasının başında oturan geçmişten çıkıp gelmiş basın mensuplarını birbir selamlarım. Bir yandan da Atatürk’ümün sesini duyarım. Heyecanını paylaşırım. Eşsiz liderimizin insanlara değer veren, gönlümüzün derinliklerine işleyen o masmavi bakışlarının verdiği güven hissiyle huzur bulup, basın mensuplarının sorularına verdiği içtenlikli cevapları dinlerim. Mesleğime bir kez daha aşık olurum.

Mustafa Kemal Atatürk’üm, Cumhuriyetin ilanından 9 ay önce gerçekleştirilen bu özel o toplantıyı, döneminin gazeteci-yazar ve diğer katılımcıları ile bir araya gelmek ve kurulacak yeni devlet modeli ile ilgili olarak, fikirlerini sormak için düzenler.

Katılımcıların aklında kesinlikle Cumhuriyet yoktur. Fikir birliği etmişcesine, “Tabi ki hilafet. Siz de Halife olacaksınız” derler. Ümmetçilikten kurtulamadığımızın kanıtı olan bu sözler üzerine, Mustafa Kemal Atatürk’üm ayağa kalkar ve şunları söyler:

“Efendiler, bilemediniz.
Yeni kurulacak devlet modeli Cumhuriyet, adı da Türkiye Cumhuriyeti olacaktır.
Halk kendi kendisini idare edecektir.”

Bu özel günü Kocaeli’ye armağan eden değerli gazeteci büyüklerime huzurlarınızda bir kez daha sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Ve sizin de en kısa zamanda bu muhteşem sarayı gezmenizi tavsiye ediyorum.

 

2 Yorum
  1. Merve 4 sene önce

    Izmit sarayı enfesmis.

  2. […] Selamlık-Harem-Camlıköşk ve Saat Müzesi’ni gezmenin bedeli 90 TL ödemem istendi. Gitmişken Saray Koleksiyonları Müzesi’ni de gezeyim derseniz 10 TL’de ona ödeyeceksiniz Müzekart geçersiz […]

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account