Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında toplumsal farkındalığı yaratmak amacıyla, Kocaeli Barosu ile İzmit Belediyesi ortak bir etkinliğe imza attı. Kocaeli Barosu Kadın Hakları Merkezi Avukatları Hande Özok ve Öznur Ülgen kadın hakları ve kadına yönelik şiddet ve mücadele yöntemleri hakkında bilgi verdiler. Etkinliği açılış konuşmasını yapan Kocaeli Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Avukat Didem Turan yaptı.

İzmit Belediyesi toplantı salonunda gerçekleşen etkinliğe İzmit Belediyesi Başkan Yardımcısı Sibel Solakoğlu, Kocaeli Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Avukat Didem Turan ile çok sayıda davetli katıldı. Katılımcılara turuncu renk çınar rozeti ve kadın hakları bilgilendirme broşürü verildi. Medeni Kanun’umuzda kadın ve erkeğin eşit olduğunu dile getiren Avukat Hande Özok, “Yasamıza göre eşler evlilik birliğini beraberce yönetir. Evlilik birliğinden doğan yükümlülüklerin yerine getirilmemesi veya evlilik birliğine ilişkin önemli konuda uyuşmazlığa girilmesi halinde hakimin müdahalesini talep edebilirsiniz. Boşanma durumunda hukukun haklı saydığı boşanma sebepleri, evlilik birliğinin temelinden sarsılması, zina, suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme, terk, akıl hastalığı, hayata kast, pek kötü veya onur kırıcı davranışları sayabiliriz. Boşanma durumunda velayet talebinin yanında, nafaka ve tazminat talebinde bulunabilirsiniz.” dedi. Fiziksel, psikolojik, sözlü, ekonomik ve cinsel şiddet söz konusu olduğunda kadın haklarından bahseden Özok, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine dair 6284 sayılı yasadan bahsetti.

Şiddeti herkesin durdurulabileceğini ifade eden Avukat Hande Özok, sözlerini şöyle tamamladı. “Duyduğunuz, gördüğünüz, bildiğiniz olayları ihbar ederek siz de şiddeti durdurabilirsiniz. Bu sizi davanın tarafı yapmaz. Sadece ihbar değerlendirilir. İhbar yaptığınız yerin görevi sadece şiddeti yetkililere haber vermektir. Bir hayatı kurtarabilirsiniz belki de. Şiddet sözkonusu olduğunda aranabilecek numaraları şunlardır: 155 Polis İmdat, 156 Jandarma İmdat, 183 Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Destek Hattı, 112 Acil, Baroların Adli Yardım Büroları. Şiddet uygulayan kişinin evden uzaklaştırıldığı süre boyunca şiddetme mağdurunun, kendisi ve çocuklarının geçimini sağlamak için nafaka ödenmesini istemesi mümkündür. Ayrıca, şiddet mağdurunun ihtiyacının varlığının tespiti ve eşten nafaka alınamaması halinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na başvurulması mümkündür. Program sonunda kadınların haklarını korumaya kararlı oldukarını dile getiren İzmit Belediyesi Başkan Yardımcısı Sibel Solakoğlu tarafından, sunum yapan avukatlara Nutuk hediye edildi.

 

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account