‘Tam Kapanma’ sonrası görsel şölene hazır olun! Kapadokya

 

 

 

Bu yazımızda sadece Türkiye’nin değil, dünyanın eşi benzeri olmayan güzelliklerinden birine, Kapadokya’ya gidiyoruz. Herkes Kapadokya’ya ilişkin muhakkak birkaç fotoğraf görmüştür en azından. Gidenlerimiz de çok. Ama biliyoruz ki gitmeyenlerimiz daha çok. Bu yazı daha çok onlar için… Tabii pandemi nedeniyle ‘tam kapanma’ uygulaması bittikten sonra…. 60 milyon yıl önce yanardağların püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu katmanlar milyonlarca yıl yağmurlara ve rüzgârlara maruz kalarak Kapadokya’ya bugünkü muhteşem halini kazandırdı.

 

 

Güzel Atlar Ülkesi

Taş devri insanlarının milyonlarca yıllık eşsiz yurdu olan Kadapokya, tarihte Persler tarafından ‘Güzel Atlar Ülkesi’ olarak adlandırıldı. Hıristiyanlığın yayılmasıyla birlikte bu dinin önemli merkezlerinden biri haline gelen Kapadokya, aynı zamanda tarihi ticaret yolu İpek Yolu’nun da önemli kavşaklarından biriydi. Tarihi konuları bu kadarla bırakıp gezinizde nerelere gidebilirsiniz, burada hangi aktiviteleri yapabilirsiniz hep birlikte bakalım.

 

 

Unutulmaz Balon Turu

Göreme Açık Hava Müzesi sizi bambaşka bir dünyaya götürecek ve seyahatiniz ilk günden farklı bir anlam kazanacak. Burada kayalara oyulmuş kiliseler, şapeller ve etrafındaki yaşam alanları size karşılıyor. Kızlar – Erkekler Manastırı, Elmalı Kilise, Yılanlı Kilise, Çarıklı Kilise, Karanlık Kilise, Aziz Barbara ve Aziz Basil Kiliseleri ile Tokalı Kilise zamanda yolculuk yapmanızı sağlayacak, benzersiz freskleriyle gözlerinizi büyüleyecek. Müze, 6 Aralık 1985’ten bu yana Unesco’nun Dünya Mirasları listesinde yer alıyor. Kapadokya’ya en çok yakışan karelerin başında belki de gündoğumunda uçan balonlar geliyor. Sabahın ilk saatlerinde havalanan ve rotasını tamamen rüzgara bırakan balonlar 1500 metreye kadar yükselebiliyor. Bir saate yakın süren bir balon turu biraz pahalıya patlasa da unutulmaz bir tecrübe olarak anılarınıza ekleniyor.

 

 

Güvercinler hayat verdi

Güvercinlerin hayat verdiği, Uçhisar’dan Göreme’ye kadar uzanan bir vadiye gidiyoruz. İsmini de kayalara oyulmuş güvercin yuvalarından alan Güvercinlik Vadisi… Bölge halkı 9. yüzyıla kadar güvercinleri besleyip gübrelerini üzüm bağlarında değerlendirmiş. Yumurtalarını ise fresklerin alçılarında kullanmış. Vadide güvercin yuvalarının yanında harika bir doğal örtü de bulunuyor. 15 metre yüksekten akan şelaleyi de göreceksiniz. Güvercinlik Vadisi trekking ve fotoğrafçılık için harika bir seçim olacak. Peribacalarını en güzel halleriyle görmeden bir Kapadokya gezisi yapmak eksik olur.

Güllüdere Vadisi boyunca 4 kilometre yürüyerek Peribacalarının harika karelerini yakalayabileceksiniz. Vadinin içinde eski Hıristiyanların manastır yaşamına ait kalıntı ve kiliseler de var. Kayısı ağaçlarının arasındaki Üç Haçlı Kilise yedinci yüzyıldan kalma. Bir diğer önemli yapı da dokuzuncu yüzyılda yapıldığı ifade edilen Ayvalı Kilise.

 

 

Büyüleyici yer altı şehirleri

Kapadokya’da yerin altı da en az üstündeki açık hava müzesi kadar ilginç ve dikkat çekici. Yer altı şehirleri bizleri her zaman büyülüyor ve oldukça ilgi çekici hikayelere konu oluyor. Kapadokya’da bulunan yer altı şehirleri de bu masalsı yerlerden. Çok eski zamanlarda bu yer altı şehirlerinde binlerce kişi yaşıyordu. Muhteşem bir mimari sunan bu şehirler Kapadokya gezinizde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında.

 

Aşk Vadisi en romantik nokta

Aşıkların, romantik saatler yaşamak isteyenlerin muhakkak uğraması gereken yer Aşk Vadisi. Bölgedeki balon turlarının da uğrak noktalarından biri olan vadiyi 2-3 saat gezebiliyorsunuz. Burada yine peribacalarının oluşturduğu büyük görsel şölene tanıklık ederken, harika fotoğraf kareleri de yakalayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Akşam Gazetesi, AA, cappacodia.com

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account