Kartepe Kayak Merkezi adeta Beyaz Cennet, kış mevsiminin kendine özgü güzelliklerini ve olanaklarını yaşamak isteyenlerin akınına uğruyor. 

 

 

 

Türkiye’nin dört bir yanına dağılan kayak merkezleri, bembeyaz kar örtüsünün yaşamı zorlaştırdığı kasvetli kış havasından insanları kurtararak soğuk günlerin eğlenceli bir aktiviteye nasıl dönüşeceğini gösteriyor.  İlk karın yağmasıyla birlikte kayak takımlarını hazırlayan kış tatilcileri, kayma heyecanını yaşamak ve unutulmaz bir kış tatili geçirebilmek için sabırsızlanıyor. Geçen haftasonu itibariyle yoğun kar yağışını görenler Kartepe’ye akın etti.

 

Soğuk havada adrenalin dolu anlar

Kartepe Kayak Merkezi beyaz cennetine gidenler önce piste alışmak için kısa bir güvenlik test kayışı yapıyor. Sonrasında profesyonel kayak rehberleri desteğinde veya yalnız, müthiş bir manzara yarenliğinde keyifli anlar yaşamaya başlıyor. Yeşil orman dokusuyla beyaz kar örtüsünün oluşturduğu dingin ortamda sadece heyecan dolu çığlıklar ve kayak takımlarının karda çıkardığı ses yankılanıyor. Gün içinde soğuk havada adrenalin dolu anlar yaşayanlar, geceleri şömine başında keyifle içlerini ısıtıyor.

 

 

Körfez manzaralı kayak merkezi

İstanbul’a sadece 115 kilometre mesafede olan Kartepe, mega kente en yakın kayak merkezi. Ağaç denizi arasından zirveye çıkan yol sizi kısa süre içinde Sapanca Gölü ve İzmit Körfezi manzaralı kayak merkezine ulaştırıyor. Yol boyu her bütçeye hitap eden farklı standartlarda konaklama tesisleri ile yöresel ürünlerin satıldığı tezgahlar ve manzaralı kafeler bulabilirsiniz. 2008 yılında yedi beldenin birleşmesi ile ilçe statüsü kazanan Kartepe, Marmara’nın üçüncü en yüksek noktası.

 

Kayakçıların vazgeçilmezleri arasında yer alır

Kocaeli sınırları içindeki Kartepe Kayak Merkezi, Maşukiye beldesine 16 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Toplam 12 piste sahip merkezde dört lift, üç telesiyej ve bir teleski hizmet veriyor. 4 bin 650 kişi kapasiteli pistlerin uzunlukları 400 metre ile 3 bin 500 metre arasında değişiyor. Kışın gerek profesyonel kayakçıların, gerekse kayağı yeni öğrenen amatörlerin vazgeçilmezleri arasında yer alan kayak merkezinde kayak ekipmanları satış ve kiralama sağlayan bir kayak evi bulunuyor. Ayrıca tesislerin olduğu bölgede beş yıldızlı bir otel hizmet veriyor.

 

 

Kartepe tabelalarını takip et

İstanbul’a bir, Ankara’ya dört saat uzaklıkta olan Kartepe, Sabiha Gökçen Havaalanı’na da 80 kilometre mesafede kayak merkezine ulaşmak isteyenlerin TEM otoyolunun İzmit doğu gişelerinden çıkarak, Kartepe tabelalarını takip etmeleri gerekiyor. Maşukiye sonrası yol rampa yukarı virajlı bir çıkışı içeriyor. Araç ile 20 dakikada kat edeceğiniz bu zorlu etap, kış boyunca Kartepe Belediyesi‘nin yol bakımı sayesinde kolaylaşıyor.

 

Dört mevsim açık Kartepe Kayak Merkezi Tesisleri

Maşukiye-Kartepe yolu üzerindeki salaş tesislerinden birinde yöresel kahvaltı, kiremitte alabalık veya mangalda sucuk keyfini yaşayarak kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Sapanca Gölü kıyısında yer alan Maşukiye beldesinde pek çok otel ve pansiyonun yanısıra, alışveriş yapma imkanı da bulabilirsiniz. Dört mevsim açık olan Kartepe Kayak Merkezi Tesisleri, kış dönemi dışında piknik alanı olarak kullanılabiliyor. Doğayla başbaşa kalmak isteyenler, trekking rotalarında neşeli yürüyüşler de yapabilir.

©2024 Anadolu Gezi Rehberi

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account