Türkiye kış turizminde ön plana çıktığını ve Kartepe’nin geçen yıl günübirlik ziyaretle birlikte 1 milyona yakın ziyaretçi ağırladığını ifade eden Doğu Marmara BTK Başkanı Aytekin Şahinbaş,  2020 senesi için pandemi ile ilgili yeni ve ilave kısıtlamalar olmazsa yine geçen seneki rakamın yakalanacağının öngörüldüğünü dile getirdi.

 

2020’yi pandemi gölgesinde geçiren turizm sektörü  2021’den umutlu. Turizmde 2021 yazı için erken rezervasyonlar başladı. Aşı haberleri gelecek yaz için rezervasyon yapacakları cesaretlendiriyor. Hem yurtiçi hem yurtdışı rezervasyonlarda da bu yıl önemli avantajlar sağlanıyor. Tur organizatörleri şu anda yurtdışı rezervasyonları için ödemelerin sadece yüzde 10’unu talep ediyor. Tüketici kalan ödemeyi tatile çıkacağı gün yapabiliyor. İç turizmde ise son 72 saate kadar iptal hakkı var. Görüşlerine başvurduğumuz Doğu Marmara BTK Başkanı Aytekin Şahinbaş, yaptığı açıklamalarda 2020 senesi için pandemi ile ilgili yeni ve ilave kısıtlamalar olmazsa turizmde yine geçen seneki rakamların yakalanacağının öngörüldüğünü ifade etti.

 

İç turizme yönelik erken rezervasyon kampanyaları başladı

İç turizme yönelik erken rezervasyon kampanyalarının başladığını belirten Doğu Marmara BTK Başkanı Aytekin Şahinbaş, şunları söyledi. “Üyelerimiz erken rezervasyon kampanyalarını Kasım ayında yüzde 50’ye varan indirimlerle başlattı. Kampanyalar toplamda da 15 aya varan taksitlerle başladı. Şu günlerde geçen senenin erken rezervasyonlarının yüzde 60-65’lerine de ulaşmış durumdayız. Erken rezervasyon süreci tur paketlerinde iade garantisi var 72 saate kadar. Yurtdışı turlarda ise 21 gün kalana kadar iptal hakkı var. Üstelik sadece paket fiyatının yüzde 10’unu ödeyerek tura gideceği son gün devamını ödeyerek bir rezervasyon yapma imkanı var. Dolayısıyla 2021 için ufak da olsa bir hareketlilik başladı. Bu dönemde uygun fiyatlarla tur imkanlarının değerlendirilmesi gerekiyor.”

 

Tur ve transferlerimiz devam ediyor

Salgın döneminde insanlar uzun süre evlerinde kapalı kaldıkları için seyahat etmeyi özlediler, 2021’de yaşanacak aşıdaki pozitif gelişmeler ile Türkiye’ye ciddi bir talep patlaması yaşanabileceğine dikkat çeken Başkan Aytekin Şahinbaş, sözlerini şöyle tamamladı. Bunun için erken rezervasyon kampanyası vatandaşlarımız için de önemli olduğunu düşünüyorum. Şu anda ülkemizde var olan kısıtlamalar, salgının kontrol altına alınması için geldi ancak, getirilen kısıtlamaların seyahat acentaları tarafından rezervasyonu yapılmış tur paket tur hizmetlerinden yararlanacaklar için istisna kapsamında oldu. Yani tur ve transferlerimiz devam ediyor. Tüm önlemleri alarak bu çerçevede tur organizasyonlarını gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Bununla birlikte ülkemizde turistik amaçla bulunan yabancılar da haftasonu uygulanacak olan sokağa çıkma yasaklarından da muhaflar. Elbette restoran ve kafelerin gel al şeklinde olması turizmi etkileyecektir ancak bu misafirlerimizde konaklama gerçekleştirdikleri otellerdeki yeme içme imkanlarından ve mekanlarından faydalanabileceklerdir.”

 

 

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account