Altınkemer-Ulaşlı arasında gündüzler ayrı akşamlar ayrı güzel… Kartpostallık görüntülerin oluştuğu 5300 metrelik sahil şeridi Kocaelilere nefes aldıracak.

 

 

 

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını insanları evlerine hapsederken salgın sonrası için çalışmalar olanca hızıyla devam ediyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, bu kapsamda Kocaelilerin rahat nefes alacağı yerlerin yapımını sürdürüyor.

 

Çalışmalar pek çok noktada sürüyor

Birçok noktada parklar ve yeşil alanlar oluşturan Büyükşehir, Altınkemer ile Ulaşlı arasında yer alan 5300 metrelik sahil güzergâhındaki çalışmalarına da devam ediyor. Kocaeli’nin ilk özel rekreasyon alanı olarak yapılan sahil düzenlemesinin herkese hitap etmesi planlanıyor.

 

 

 

Kartpostallık görüntü oluştu

Yapılan çalışmalar kapsamında Büyükşehir Enerji Aydınlatma ve Mekanik İşler Şube Müdürlüğü tarafından 110 adet dekoratif alüminyum direğin montajı tamamlanarak devreye alındı. Yapılan aydınlatma ile kartpostallık bir görünüme kavuşan sahilde kalan 97 diğerin montajına ise devam ediliyor.

 

Sosyal donatılar

Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı ekiplerince ise alana 2 bin 670 metre bisiklet ve yürüyüş yolu inşa edildi. Ayrıca 150 metre perde duvar, 1260 metre taş duvar ve 18 adet seyir terası inşa edildi. Bölgedeki balıkçılar için 110 kayıklık kayık çekek yeri ve sahile 1200 kamyon deniz kumu taşındı.

 

 

Rekreasyon alanı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Karamürsel ilçesi Altınkemer Ulaşlı arası sahil düzenleme projesinde bir ilki de gerçekleştiriyor. Karamürsel’e 7 den 70’e hiçbir ayrım yapmadan herkesin aynı anda kendi için bir şeyler bulabileceği bir rekreasyon alanı oluşturuluyor.

 

Özel bireyler unutulmadı

İnşa edilen parkın içeriğinde aromatik bitki tarhı, Alzheimer hastaları için spor alanı, engelsiz çocuk oyun alanı, otizmli çocuklar için duyusal oyun alanları, zemin oyun alanı, oturma alanları ve ailelerin hoşça vakit geçireceği satranç alanları yer alıyor. Ayrıca alanda refleksoloji (çoğunlukla ayak olmak üzere el ve kulaklara masaj ve baskı uygulanarak yapılan bir alternatif tedavi metodu) alanı da bulunuyor.

 

 

Herkese hitap ediyor

Herkes için herkese hitap eden bir park olma hedefiyle inşa edilen park bir dedenin torunu ile oynayabileceği ya da engelli bir bireyin annesi ile vakit geçirebileceği bir alan olacak.

 

Otizmli çocuklar için özel alan

Otizmli çocuklar için inşa edilen duyusal oyun alanlarının içerisinde dört işlem panosu, açıölçer, sesle ilgili dış mekân oyun alanları yer alıyor. Zeminde ise uzayla ilgili bilgileri öğrenebilecekleri zemin oyunları bulunacak.

 

 

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account