Kemalpaşa Mahallesi İnönü Caddesi No 80/1 (Valilik Konağı Karşısı) adresinde bulunan Kocaeli Atatürk Redif ve Etnografya Müzesi, onarıma giriyor. Pazartesi gününden itibaren ziyarete kapanacak olan müzenin ihalesi geçtiğimiz günlerde Kocaeli Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü tarafından yapıldı. Kocaeli Atatürk Redif Ve Etnografya müzesi en son 2011 yılında Yatırım İzleme Koordinasyon başkanlığı tarafından restore edilmişti.

 

250 gün sürecek

Kültür Varlıkları İhale Yönetmeliği’ne göre yapılan bakım onarım ve teşhir tanzim ihalesine 9 firma katıldı. Baran Can İnşaat Akdora Yapı, Eylül Bilişim Mühendislik, Naci Yıldırım, Arşiment İnşaat, İKS Yapı, F Tasarım ve Burcu Günay ihalede teklif sundu. Toplam 250 gün (8 ay) sürecek olan restorasyon çalışmaları kapsamında müzenin çatı onarımı, dış cephesi, bina içi teşhir ve tanzimi ile elektrik mekanik yenilemesi yapılacak. İhaleyi 1 milyon 675 bin 286 TL ile en düşük teklifi veren Ankaralı Burcu Günay firması üstlendi. 12 Ekim Pazartesi gününden itibaren ziyarete kapanıp bakım ve onarım çalışmalarının başlayacağı müze 8 ay sonra yeniden hizmete açılacak.

 

2011’den bu yana müze

İzmit Redif Dairesi’nin ilk olarak İzmit Mutasarrıfı Hasan Paşa tarafından Sultan Abdülaziz döneminde (1861–1876) Kasr-ı Hümayun ile birlikte yaptırıldığı biliniyor. İkinci ampir üslubunda, yarı kagir kışla tipi bir yapıdır. İzmit’in son dönem Osmanlı’da Redif subayları için yapılmış askeri yapılarından olan Redif Dairesinin kalem işi bezemeleri önemlidir. Sultan Abdülaziz döneminde yapılan eser, 1999 depreminde zarar görmüş ve bu tarihe kadar 15. Kolordu Komutanlığı’nca Askeri Mahkeme binası olarak kullanılmıştı. Redif dairesi 1999 depremine kadar Askeri mahkeme binası olarak kullanılmıştır. 2011 yılında Kocaeli İl Özel İdaresi tarafından röleve, restorasyon projeleri hazırlatılan bina onarım gördükten sonra müze olarak ziyarete açılmıştır. Bir süre İl Özel İdare Bünyesinde Özel Müze olarak işlev gören yapı İl Özel idarelerin kapatılmasının akabinde Kültür Bakanlığı Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesi bağlı birimi olarak hizmet vermeye başlamıştır.

 

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account