“Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması” sonuçlarına göre toplumumuzun yüzde 72’sinin hareketsiz yaşadığını belirleyen Sağlık Bakanlığı, vatandaşlara fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırmak amacıyla tüm yurtta, her yıl 3-4 Ekim tarihleri arasında Dünya Yürüyüş Günü etkinlikleri düzenliyor. Bu kapsamda Kocaeli’de de il sağlık müdürlüğü ile il milli eğitim müdürlüğünün ortaklaşa düzenledikleri etkinliklerle hareketli yaşamın önemine değinerek farkındalık yaratma ve sağlıklı yaşam kültürünün geliştirilmesi konularına dikkat çekildi.

“Sağlıklı Yaşam” konusunda farkındalık

Düzenlenen etkinliğe İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Şenol Ergüney, İzmit İlçe Sağlık Müdürü Dr. Nazif Aksoy, İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmenşe ile Edebali Ortaokulu öğretmen ve öğrencileri katıldı. Bu yılki teması “Çocukluk Çağı Obezitesi” olarak gerçekleştirilen etkinlik kapsamında İzmit Sekapark’ta toplanıldı. Katılımcılar ellerinde taşıdıkları bilgilendirici tabelalar ve pankartlarla “Sağlıklı Yaşam” konusunda farkındalık yarattı. Etkinliğe katılan beden eğitimi öğretmenleri tarafından öğrencilere ve tüm katılımcılara fiziksel aktivite geliştirici hareketler yaptırıldı.

Koruyucu sağlık hizmetlerini önemsiyoruz

İzmit İlçe Sağlık Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri alana kurdukları stantlarla vatandaşlara beden kitle indeks ölçümü yapıp, sağlıklı yaşam alışkanlıkları hakkında bilgi verdi. etkinlikte kısa bir konuşma yapan İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Şenol Ergüney şunları söyledi. “Günümüzde fiziksel aktivitenin sağlık için öneminin yeterince anlaşılamaması ve giderek daha hareketsiz bir hayat tarzının benimsenmesi, toplumumuzda obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, osteoporoz gibi kronik hastalıkların görülme sıklığını arttıran önemli nedenlerdendir.”

Fiziksel aktivite sağlığı korur

Dünya Yürüyüş Günü etkinlikleri kapsamında halkımıza doğru sağlık alışkanlıkları kazandırmak ve farkındalık oluşturmak için yola çıktık diyen İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Şenol Ergüney, sözlerini şöyle tamamladı. “Yürüyüş, tüm yaş gruplarında en kolay uygulanabilen fiziksel aktitivelerdendir. Fiziksel aktivitenin koruyucu ve geliştirici etkisinin görülebilmesi için düzenli olarak yapılması ve yaşamın bir parçası haline getirilmesi gereklidir. Bakanlığımız gibi bizlerde koruyucu sağlık hizmetlerini önemsiyoruz. Önümüzdeki günlerde İl Sağlık Müdürlüğü olarak sağlık sokağı, doğa yürüyüşleri ve spor etkinlikleri yapmayı planlıyoruz.” Etkinlik sonunda katılımcılara su, elma, diş fırçası ve macun seti, sağlıklı yaşam kitapçığı, ajanda, not defteri ve obezite hakkında bilgi içeren broşürler dağıtıldı.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account