Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, dünyaca tanınan İngiliz yazar William Shakespeare’in en güçlü, en karanlık tragedyası olarak bilinen Macbeth’le yeni sezona merhaba dedi. Oyun öncesinde gerçekleşen kokteylin ardından, mini bir sezon tanıtım sunumu yapan Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Aydın Sigalı, Kocaeli’yi Türk tiyatrosuna örnek olacak, harika bir sezonun beklediğinin müjdesini verdi.

Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleşen yeni sezon açılışına Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın ve eşi Figen Büyükakın, İzmit Belediyesi Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Aydınlık, Kültür ve Turizm Daire Başkanı Raşit Fidan ve çok sayıda davetli katıldı. Açılış oyunu “Macbeth” öncesinde Genel Sanat Yönetmeni Aydın Sigalı katılan tiyatroseverlere yaptığı sunumda, önümüzdeki sezon boyunca sahnelenmesi planlanan, Kasım ayı bir Broadway Müzikali Günün Çorbası, Aralık ayı Otobüs Durağında 3 Bencil, Ocak ayında kadınların başkaldırısını, sanatın görevini, yaşamın anlamını sorgulatan bir dram Ay Carmela, Şubat ayında Vişne Bahçesi, Mart ayında 80 Günde Devri Alem, Nisan ayında Ormanya Müzikali, 2020 Ekim ayında Don Kişot, 2020 Kasım ayında Molly S., 2020 Aralık ayında Bu Da Geçer Yahu oyunları hakkında bilgi verdi. Farkındalık Projeleri’nden de bahseden Sigalı, yönetmen koltuğunda öğretmenler için Tiyatro Okulu, Kim Korkar Sınavdan isimli üniversite sınavına girecek olan adaylar için hazırladıkları tiyatro oyunu, kentin yazar adaylarının eğitimine katkı sunmak için Yazarlık Atölyesi, 3-6 yaş çocuklar için Masal Odası, Black Light ve Kukla Tiyatrosu, Okuma Tiyatrosu ile ilgili bilgiler vererek sunumunu noktaladı. Kokteyl ve sunumun ardından tiyatroseverler salona alındı ve oyun başladı.

 

Tiyatro sahnesi konuşma yapılacak yer değildir

İki perde olarak sahnelenen oyunda cesur İskoç komutan Macbeth’in, eşi lady Macbeth’in de etkisiyle yakın akrabası olan Kral Duncan’ı ortadan kaldırma planı ve sonrasında gelişen olaylar işlendi. Macbeth’in, tahta geçme hırsı yüzünden işlediği cinayetin ardından çektiği vicdan azabı ve karmaşık duygularını konu alan oyunun ardından sahneye çıkan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, şunları söyledi. “Tiyatro sahnesi konuşma yapılacak yer değildir.  Tiyatroda oyunun değerini seyirciler alkışlarıyla belirler. Ben konuşmak yerine oyuncular için alkış istiyorum.” Salonu dolduran tiyatroseverler, oyuncuları ve tüm ekibi uzun süre alkışladı.

Oyun SDKM Büyük Sahne’de izlenebilir

W. Shakespeare tarafından yazılan (Prof. Dr. Özdemir Nutku çevirisiyle) Yunus Emre Bozdoğan tarafından yönetilen oyunun müziklerini Oktay Köseoğlu yaparken, yönetmen yardımcılığını Cihan Yöntem ile Ufuk Aşar, ışık tasarımını Cafer Yiğiter, görsel tasarımını Aktürk Aksoy,  efektini Mehmet Cebe  ve ritmini Haydar Demir üstlendi. Başarıyla sergilenen oyunun kadrosunda ise  Tekin Ezgütekin, Seçil Mutlu Oğuz, Ahsen Gül Ever, Aytek Mete Elgün, Cemal Aldıç, Çağrı Mengüç, Nurcan Tural, , Senem Akman, Ufuk Aşar, Zeliha Çetinkaya isimli sanatçılar yer aldı.  Macbeth, 24, 25, 26, 31 Ekim ile 1 ve 2 Kasım’da SDKM Büyük Sahne’de izlenebilir.

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account