Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Yarımca Mimar Sinan Mahallesi’nde yapılacak Kent Meydanı ve 75. Yıl Cumhuriyet Parkı projesine son şekli vermek için vatandaşlarla bir araya geldi, projeyi aktardı ve önerileri aldı.

 

Pandemi dolayısıyla belediye meclis salonuna alınan toplantıya; AK Parti, CHP, İYİ Parti ve MHP meclis üyeleri, mahalle muhtarı, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Projeyi tüm detaylarıyla birlikte aktaran Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, şunları söyledi. “Yarımca bizler için önemli bir bölge. Göreve gelirken atacağımız her adımı ‘ortak akıl’ ile atacağımızı söylemiştik. Bu tür kenti etkileyecek, kentin uzun yıllarına etki edecek projeleri o bölgede oturan kanaat önderleri ile birlikte planlamak istiyoruz. Amacımız ve hedefimiz bu. Pandemi dolayısıyla da bugün programı burada yapmak zorunda kaldık.”

 

 

Meydanlar şehirler için

Bir yıldır üzerinde çalıştıkları bir proje olduğunu ifade eden Başkan Şener Söğüt, “Bölge, Mimar Sinan Mahallesi’ndeki vatandaşlarımızın en faal ve etkin olarak kullandığı alan. Çok merkezi bir noktada ve kıymetli bir alan. Bizler de buraya daha fazla değer katalım istiyoruz. Meydanlar şehirler için, kentler için önemli. Eskiden şehirler bir meydan etrafında toplanırdı. Yoğun bir yapılaşma ve sanayileşme süreci bu tür fırsatları bazı bölgelerde kaçırdık. Bu proje ile camimizin etrafında toplamda 12 dönümlük bir meydan kazandıracağız. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız ile bunu konuştuk. Geldi bölgeyi inceledik. Ön çalışmalarımızı yaptık. Birlikte istişare edelim, sizlerin görüş ve önerilerini alarak çalışmalarımıza yön verelim istedik. Birlikte karar verelim”, şeklinde konuştu.

 

 

Güzel ve modern bir meydan

Güzel ve modern bir meydan kazandırmak istediklerini belirten Başkan Söğüt, “Körfez’e yakışan bir cami var. Yer olarak da çok güzel bir nokta. Deprem sonrası yıkılan minarenin yerine iki tane minare yapmayı planlıyoruz. Bu dönem hayata geçireceğimiz prestij projelerimizden birisi bu olacak. Meydanda yapacağımız kafe alanını da cami derneğimize tahsis edeceğiz. Bu projenin toplam maliyeti 10 milyon lira civarında. Biz maliyetten kaçmak gibi bir durum yok. Bu proje 1 kez yapılacak. Destek olup buraya gelen tüm muhalefet parti üyelerimize teşekkür ediyorum. Kente güzellikleri kazandırırken istişare etmek, fikir alışverişinde bulunmak ve ortak akılla yol almak gerekir. Bu projenin de herkesin tarafından destekleniyor olması projenin ayrı bir güzelliği oluyor” dedi.

 

 

Hayata geçirilecek olan proje

Başkan Söğüt’ün proje anlatımı sonrasında vatandaşlar da merak ettikleri konularda tek tek söz alarak aktarımda bulundu. Mimar Sinan Mahalle Muhtarı Aynur Şöhretli Yiğit de bölge için projenin önemli olduğunu belirterek, Başkan Şener Söğüt’e teşekkür etti. Vatandaşlar daha sonra proje ile ilgili küçük detaylar üzerine de önerilerde bulundu. Başkan Söğüt, Büyükşehir Belediyesi tarafından da projeye onay gelmesi sonrası hemen ihalen sürecine girileceğini belirtti. Yaklaşık 10 milyon liraya mal olacak ve Büyükşehir Belediyesi ile birlikte hayata geçirilecek olan proje; 12 dönümlük alanda yer alacak. Cami önünden başlayan ve 75. Yıl Cumhuriyet Parkı’nı da içine alan proje içerisinde; muhtarlık binası, kafeterya ve sosyal alanlar da yer alacak. Ayrıca otopark, ahşap köprü geçişleri, yürüyüş yolları, çok amaçlı spor sahası, çocuk oyun alanları, oturma ve dinlenme alanları da proje içerisinde tek tek düşünüldü.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account