Kocaeli İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nün “Kültür Turizm Söyleşileri”nde bu hafta tarihçi yazar Volkan Şener konuk olacak. Şenel bugün saat 19.00’da , Kocaeli’ne adını veren komutan Akça Koca Gazi’nin hayat hikayesini, fetihlerini, başarılarını, bir asıra yakın süren yaşam sürecindeki efsanevi hayat hikayesini anlatacak. Söyleşi Kocaeli İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nün youtube sayfasından izlenebilir.

 

 

Osmanlı Devleti’nin kuruluş sürecine tanıklık eden, Ertuğrul Gazi, Osman Gazi ve Sultan Orhan gibi önemli tarihi şahsiyetlerle savaşlara, fetihlere katılmış bir isimdir Akça Koca… Sultan Orhan Gazi’nin emriyle Kocaeli bölgesi fetihlerine katılan Akça Koca, 1326’da gerçekleştirdiği Kandıra’nın fethi ile adını tarihe ” Kandıra Fatihi ” olarak yazdırmıştır. Kandıra’nın fethi sonrasında burada bir süre daha yaşayarak fetihler gerçekleştiren Akça Koca 1328 yılında vefat etmiştir. Akça Koca’nın türbesi Kandıra Baba Köy’ün yanındaki Baba Tepesi’nde bulunmaktadır. Kocaeli bölgesinde yapmış olduğu fetihlerle adını duyuran Akça Koca Gazi’ye duyulan sevgi ve gösterilen vefa sonucu, şehrimize ” Kocaeli” adı verilmiştir.

 

 

Osmanlı’nın kuruluş aşamasında Kandıra ve çevresinin fethedilmesi 

Uzun süre Roma ve Bizans’ın egemenliği altında kalmış olan Kandıra, Osmanlı Sultanı Orhan Gazi tarafından 14. yüzyılın ikinci çeyreğinde fethedilerek, Osmanlı topraklarına katılmış. Orhan Gazi’nin emrinde Akça Koca, Konur Alp, Abdurrahman Gazi, Köse Mihal vb. gibi tanınmış komutanlarla birlikte gerçekleştirilen bu fetihler, Osmanlı’nın kuruluş aşamasında oldukça önemli olmuş. Kandıra ve çevresinin fethedilmesinde görev alan Akça Koca Bey, Ertuğrul Gazi, Osman Gazi ve Orhan Gazi’nin silah arkadaşı, yoldaşıydı. İlk devir Osmanlı tarihi yazarlarının eserlerinde adı geçen Akça Koca Bey’in kendisi ve ailesi hakkında bilinenler oldukça kısıtlıdır. 13. Yüzyılın ikinci yarısında doğduğu bilinmektedir. Daha sonraları Gebze Kadılığı yapmış olan Fazlullah’a ait bir vakfiyeye göre babasının adı Abdülmelik oğlu Abdülfettah’tır. Tarihimizde sadece akça Koca Bey tarafından kullanılmış olan “Akça” ismi “Ak-ça”dan gelmektedir. Türkçe bir ad olan “Akça” ismi “oldukça/hayli beyaz” anlamındadır. Koca ise kocamış fiilinin kökü olup, “büyük/ihtiyar” anlamındadır.

 

 

İzmit bölgesine doğru akınlarda bulundu

Sapanca Gölü’nden İzmit’e, İzmit’ten Kandıra’ya kadar olan yerlerin fethini Akça Koca Bey üzerine aldı. Sapanca Gölü kıyısında Ayan Köyü’nü üs edinerek İzmit bölgesine doğru akınlarda bulundu. Bizans tekfurlarıyla gazalarda karşı karşıya geldi. Akova, Akçaköy, Kaymas, 1326’ya doğru Kandıra ve civarını Osmanlı Beyliği topraklarına kattı. Tarihe bilhassa “Kandıra Fatihi” olarak geçti. Ayrıca, Konuralp ve Gazi Abdurrahman ile beraber Kartal civarında Aydos, kuzeydeki Samandıra bölgesi kendisine mülk olarak bağışlandı. Akça Koca Bey, İzmit üzerine sefere çıkacağı sırada Kandıra’da vefat etmiştir. 1328 yılında 94 yaşında vefat ettiği düşünülen Akça Koca Bey’in, Türk töresine uygun olarak defnedildiği bilinmektedir. Nasıl öldüğü ile ilgili elimizde herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak birçok tarihçi Akça Koca Bey’in öldükten sonra Kandıra’ya bağlı Baba Köy’de bulunan Baba Tepesi’ne gömüldüğü noktasında hemfikirdir. Akça Koca Bey’in, Bilecik Söğüt’te de makam türbesi bulunmaktadır. Akça Koca Bey’in soyundan gelen birçok kişi hem Osmanlı döneminde, hem de Cumhuriyet döneminde bazı devlet görevlerinde bulunmuşlardır. Oğlu Hacı İlyas Bey ve torunu Gebze Kadısı Fazlullah Osmanlı Devleti’nde önemli görevler yapmışlardır. Akçakoca Bey’in adını soy isim olarak taşıyan, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Eski Başkanı Engin Akçakoca torunlarından birisidir. Kocaeli Tarihi Sempozyumu’nda sunum yapan tarihçi yazar Volkan Şenel’in sunduğu bildirisinden kısaca size konuyu aktardım. Detayları merak edenler instagram canlı yayına katılabilir ya da youtoube kanalından programı izleyebilirler.
.

 

 

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account