Van Gölü‘nün güneybatısında, Nemrut Dağı’nın doğu eteğindeki düzlükte kurulmuş Tatvan, şirin bir sahil kasabası. Van’a ve İran’a ulaşımı sağlayan bir liman kenti Tatvan.

Bitlis ilimize bağlı bir ilçe olmakla birlikte, bağlı bulunduğu ilden nüfus açısından daha büyük bir yerleşim birimi Tatvan.

Van Gölü havzasında stratejik konumda demiryolu, karayolu, ve deniz ulaşım merkezi Tatvan.

Yöre halkının tabiriyle Van Denizi namı diğer Van Gölü kıyısındaki şirin ilçemiz Tatvan’a baktığınızda turizm potansiyeli bakımından son derece zengin olduğunu görüyorsunuz.

Çünkü Doğu Anadolu’nun liman kenti Tatvan, tarihi İpek Yolu üzerinde olup, geçmişinin ayak izlerini bünyesinde barındırıyor.

Kimisi kalıntı halinde de olsa 11 kale, 5 tarihi cami, 4 kervansaray, 2 kümbet, 2 tarihi çeşme, 2 tarihi köprü, 2 tarihi ev, 4 mağara ve 54 kiliseye ev sahipliği yapıyor Tatvan.

Türkiye’nin en büyük, dünyanın ikinci büyük krater gölü olma özeliğine sahip Nemrut Krater Gölü de Tatvan’da ve enfes bitki örtüsüyle 4 mevsim doğaseverler için adeta görsel bir şölen sunuyor. Bununla da bitmedi ayrıca krater gölünün yanında yeşil göl diye adlandırılan bir de sıcak su gölünü görünce adeta büyüleniyorsunuz.

Tatvan’daki en güzel turistik yörelerden biri de Van karayolu üzerinde bulunan Sapur Kaynak Suyu ve piknik alanı. Kariz Dağı‘nın eteklerinden çıkan kaynak suyunun en belirgin özelliği karpuzu çatlatacak kadar soğuk akması.

Daha ne olsun sevgili okur. Bu arada 100 km’lik Tatvan sahil şeridi adına yakışır şekilde düzenlenmiş. Çok da güzel olmuş. Birbirinden şık çay bahçeleri, kafeler, restoranlar yapılmış.

Tatvan‘a yolunuzu düşürmeyi başarırsanız size tavsiyem, ülkemizin en büyük gölüne karşı oturup kızgın yeraltı kuyularında pişirilen oğlak eti “büryan”ı afiyetle yiyin.

Üzerine de göl manzarasına hakim yüksek bir mekanda her derde deva enfes bir “menengiç kahvesi” için. Benden söylemesi.

 

11 Yorum
 1. Emin 5 sene önce

  Belgeselci bir anlatım ve de harika

 2. F.Ayşegül Tahincioğlu 5 sene önce

  Doģunun incisi Tatvan. Sanırim küćük İstanbul’da
  diyorlar.Çok ince detaylarada değinmişsiniz Bihter
  Hanim.Teşekkürler.

 3. Tunç 4 sene önce

  En merak ettiğim yerlerden biri de burası, inşallah bir gün hep beraber gitmek nasip olur. Güzel bilgilendirme Bihter emeğine sağlık 🙂

  • Bihter Gördü 4 sene önce

   Teşekkür ederim. İnş en kısa zamanda birlikte gideriz. Ankara’ya ve değerli ailene çok sevgiler.

 4. Veysel 4 sene önce

  eline kalemie saglik Bihter

 5. Saliha Gördü 4 sene önce

  Harika anlatmissin kizim. Basarilar.

 6. Neslihan 4 sene önce

  Tatvan çok güzel ben gördüm.

 7. Serhat 4 sene önce

  Memleketimizi ne de güzel anlatmışsınız. Yüreğinize sağlık.

 8. Merve Tahincioğlu Özkaya 4 sene önce

  Tatvan gerçekten de Bitlis’ten ayrı bir şehir olma yolunda ilerliyor . Her açıdan özel bir kasaba edasını barındırıyor benim için . Daha ayrıntılı ve devamı niteliğinde yazılarda bekliyoruz 🙂

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account