Manavgat Irmağı sakinliğinde kaybolarak, mavi nurdan müthiş bir manzara eşliğinde yürüyüş yapmaya var mısınız? Düşün peşime, görmeniz lazım.

 

 

Biz yeter ki yürüyelim dünya arkamızdan koşacak. Yürümek dünyayı içimize dolduracak. Göğsümüze vakitsiz bir telaş ve neşe bastıracak. Neden mi dersiniz? Çünkü belki de Dünyadaki ilk adımlarımızı hatırlıyoruzdur kim bilir. Yol boyunca nereye gittiğimiz kadar, kiminle gittiğimiz ve nereye yürüdüğümüz kadar, kiminle yürüdüğümüz de önem kazanacak. Hadi bakalım. Bugün sizlerle Manavgat Irmağı’nın tadını çıkara çıkara Kent Müzesi’ne kadar yürüyelim.

 

Manavgat Irmağı kenarında yürüyüş 

Manavgat Irmağı kenarında yaptığımız keyifli yürüyüş sonrası, Kent Müzesi’ni gezip müze kafede mola vereceğiz. Mavi nurdan ırmak kenarından ayrılmak istemeyeceğimiz için kendimize enfes bir Türk Kahvesi ısmarlayacağız. Kahveler benden haydi yürümeye devam edelim. Çünkü yaz için plan yapmaya başlayanlar için harika bir önerim var. Irmağın hemen yanı başındaki bu güzel müzenin en güzel yeri bence sözlü tarih kısmı olmuş. Sırf onu görmek ve dinlemek için bu müzeye gidilir.

 

Manavgat’ın huzuru sakinliğinden 

Antalya’nın Manavgat ilçesi huzuru, sakinliği, doğası, yeşili, mavisiyle sizi büyüleyecek. O eşsiz mavinin güzelliğinin, bolluğun ve bereketinin nereden geldiğini biliyor musunuz? Bilmiyorsanız ben söyleyeyim. Manavgat Irmağı dünyanın en uzun yeraltı akarsularındandır. Aynı zamanda tek kaynaktan beslenen su miktarı ile de sayılı akarsular içindedir. Üzerinde Oymapınar ve Manavgat Barajları bulunur.

 

Manavgat Irmağı’nın turkuazı 

Manavgat Irmağı eşsiz turkuaz renginin güzelliğini içindeki zengin mineralleri ile temizliğine ve berraklığına borçludur. Çünkü ilçe halkı bugüne kadar ırmağına gözü gibi bakmıştır. Bakmaya da devam edecektir. Irmak kenarında gezerken bu büyülü güzellik karşısında kendinizi serin sulara bırakmak için zor tutuyorsunuz. Yürürken eşsiz ırmak suyunda kano turu yapma ihtimalini seviyorsunuz.

 

Tatlı su kaplumbağalarını görün 

Acaba Manavgat Irmağı hangi balık ve kuş türlerine ev sahipliği yapıyor diye düşünmeden edemiyorsunuz. Yolculuğunuzda size hepsi birbirinden alımlı söğüt, çınar, kavak ağaçları eşlik ediyor. Biraz dikkatli bakarsanız birbirinden sevimli tatlı su kaplumbağalarını kuru kütükler üzerinde güneşlenirken görüyorsunuz.

 

 

Atatürk’ün izinde Manavgat

Manavgat Irmağı’nın kenarından usul usul huzurla yürürken Manavgat’ın esin kaynağı ve yol gösterici olarak eşsiz başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde, Cumhuriyet değerlerine yakışır bir belediyecilik anlayışıyla yönetildiğini görmek içinizi ısıtacak ve ister içinizden ister dışınızdan Manavgat Belediyesi’ne teşekkür etmek isteyeceksiniz. Tam da o sırada Manavgat’ın ilham perileri kulağınıza bir şarkı fısıldayacak.

 

Benim gönlüm sarhoştur
Mavi nurdan bir ırmak. Gölgede bir salıncak. Bir de ikimiz kalsak yıldızların altında. Ettiğim ah değildir. Buse günah değildir. Yıldızların altında…. Ve bu şarkı gün boyu dilinize dolanacak. Fark etmeden mırıldanmaya başlayacaksınız. Benim gönlüm sarhoştur. Yıldızların altında. Sevişmek ah ne hoştur  yıldızların altında. Yanmam gönül yansa da. Ecel beni alsa da. Gözlerim kapansa da. Yıldızların altında. Şarkıyı söyleye söyleye yürürken, yorgunluğunuz aklınıza bile gelmeyecek. Çünkü Manavgat Irmağı size güç ve enerji verecek. İçiniz içinize sığmayacak.

 

Gölgedeki salıncak hangisi 

Irmağın içindeki birbirinden güzel teknelerle yolculuk yapmak ne de güzel olurdu diye düşüneceksiniz. Hatta bazılarınız düşünmekle kalmayacak. Mavi nurdan ırmağın içindeki tekne gezilerine katılmanın tadını çıkaracak. Üstelik tekne gezisi sırasında da gölgedeki salıncağın hangisi olduğunu arayacak. Bulabilenler orada sevgilisini nasıl da öptüğünü hayal edecek. Demedi demeyin. Tecrübe konuşuyor.

 

Yıldızların Altında şarkısının hikayesi

Öyleyse şimdi de gelin birlikte Yıldızların Altında şarkısının hikayesine birlikte bakalım. Yıldızların altında şarkısı 1928-1932 yıllarında Manavgat’ta kaymakamlık yapan Ömer Bedrettin Uşaklı tarafından Manavgat Irmağı’nda yazılmış sevgili okur. Şarkıda geçen Mavi nurdan bir ırmak Manavgat Irmağı. Bedri Uşaklıgil, sevgilisiyle her zaman Manavgat Irmağı’nın kenarında buluşurmuş. İşte bu nefis şarkı sözleri böyle yaşam bulmuş.

 

Buse günah değildir yıldızların altında

O yüzden buse günah değildir yıldızların altında bilin istedim. Duydum ki şimdiki gençlerde genelde ilk buluşmalarını Manavgat Irmağı’nın kenarında yaparlarmış. İlk defa ırmağın kenarında sevdiklerine bir buse kondururlarmış. O gençler o buseyi kondururken yıldızların altında şarkısını da söylüyorlar mı diye merak ettim. Acaba Manavgat gençliği aslında eski bir geleneği devam ettirdiğinin farkında mı? Yoksa değil mi? Ne dersiniz aranızda farkında olan gençler varsa yorumlara gelsin lütfen.

 

©2024 Anadolu Gezi Rehberi

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account