Girişimci olmanın temelinde doğru fırsatları hızlıca görmek ve değerlendirmek  yatıyor. Dünyada kadın girişimci olmak ise, güç ve cesaretin bir sonucu olarak algılanıyor. Ancak bir yandan  yürünen yolun zorlu yanları da kabul ediliyor. Ülkemizin dört bir yanında faaliyetlerini sürdüren, iş hayatına farklı bir bakış açısı getiren, üreten ve ürettikçe kazanan, kazandıkça ekonomiye ve toplumun her kesimine olumlu faydalar sağlayan, toplumsal yaşamda güçlüklere karşı direnerek ve kararlılıkla yollarına devam eden birçok kadın girişimci kendi hikayelerini yazdı ve yazmaya da devam ediyor. Eminim aramızda sahip olduğu beceriler ile hayata ve ev ekonomisine katkıda bulunmak isteyen yetenekli kadınlar var. Bir şekilde adım atıp hareket edenler azim, kararlılık ve süreklilikle istediklerini başarıyorlar. Yani üreten insanlar için girişimci olmak hiç de hayal değil. Bugün sizlere ülkemizdeki fırsatları hızlıca değerlendiren başarılı kadın girişimcilerimizden Nurhayat Güldüren’i tanıştırmak istiyorum. Sorularımızı içtenlikle yanıtlayan Güldüren’e teşekkürlerimle, şimdi sizleri röportajımızla başbaşa bırakıyorum:

 

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz? 

Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü mezunuyum. Uzun yıllar şantiye şefi, kontrol mühendisi ve müteahhit olarak inşaat sektöründe çalıştım. İlk olarak 1994 yılında ticarete başladım. 2004 yılında da Gayrimenkul üzerine çalışmalar yapan mevcut şirketimizi kurduk. Öte yandan İzmit Genç İşadamları Derneği başta olmak üzere birtakım sosyal ve ticari derneklerin kurucusu oldum, başkanlıklarını yaptım. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı kalkınma kurul üyeliği, Kocaeli Kent Konseyi yürütme kurulu üyeliği, Türkiye Genş İş İnsanları Konfederasyonu yönetim kurulu üyelikleri yaptım. Halen Kocaeli İş Kadınları Derneği başkanı ve  Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu başkan yardımcısı olarak görev yapıyorum. Evliyim biri doktor, diğeri sosyolog iki kız annesiyim.

 

 

Bugünlere gelebilmek için hangi yollardan geçtiniz? 

Üniversiteden mezun olmadan şantiyelerde çalışmaya başlamam, şantiye tecrübelerim, eşimin tayini dolayısıyla İzmit’e gelmemiz ve deprem iş yaşamımı etkileyen ana unsurları iş yaşamım için kilometretaşları olarak kabul ediyorum.

 

İş yaşamında başarılı olmak için kendinize koyduğunuz öncelikli hedefler nelerdi?

Ne yaparsan yap, işini doğru, dürüst ve en iyi şekli ile yapmak. Doğru fizibilite yapmak. Bir de istikrarlı olmak. Tüm bunları yapınca zaten başarı arkasından geliyor.

 

Kadın girişimci olmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Dezavantajlarımız, ailenin ve çocukların bakımı, büyüklerin bakımı, sadece kadın üzerine yıkılan sorumluluklar ve en önemlisi de kadını engelleyen erkekler. Sizin anlayacağınız her başarısız kadının arkasında çoğunlukla bir erkek var maalesef.

Kadının doğasından gelen yöneticilik kabiliyeti, detaycılık, dayanıklılık, organizasyon gibi yetenekleri var. Pozitif ayrımcılık yapan resmi ve özel kuruluşlar bu anlamda kadınlara avantaj sağlıyor.

 

Girişimci kadınlara önerileriniz nelerdir?

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Ticaret Bakanlığımız başta olmak üzere Kadını ekonomiye katmak için çok fazla çalışma var. Bunları takip edip, eğitim, kredi, hibe gibi desteklerinden faydalansınlar. Kendilerini geliştirsinler. Çok çalışsınlar, işlerini en iyi şekliyle yapıp, yenilikleri takip etsinler. Son olarak da vazgeçmesinler.

 

HNN İnşaat Turizm Gayrimenkul’den biraz bahsedebilir misiniz? Bu sektöre atılmaya nasıl karar verdiniz? 

Şirketimizi 2004 yılında kardeşimle birlikte kurduk. Deprem sonrası işlerim bozulmuştu. Yeni iş arayışı içerisindeydim. Kardeşimin fikriydi. Eskidji markasına çok güvendik. Marka çatısı altında güzel işler yaptık. Kesintisiz olarak devam etmekteyiz. Taşınmaz Ticareti Kanunu’nun da çıkması ile sektör istediğimiz konuma gelmeye başladı. Uzun yıllardır çok emek verdik. Şimdi karşılığını alma zamanı…

 

 

Bir kadın lider olarak sektörünüzün geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Tamamen iletişime dayalı bir işimiz var. Bu da kadınların daha yetenekli olduğu bir alan. Önleri açık.

 

Kocaeli Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürüttüğünüzü biliyorum. Yaptığınız çalışmalardan bahseder misiniz?

Yukarıda da belirttiğim gibi kadın istihdamını arttırmak, kadını güçlendirmek için çok çalışıyoruz. Ağırlıklı eğitim ve bilgilendirme faaliyetleri yapıyoruz. Bunun  yanında “Kız Kardeşim Projesi” gibi hibe destekleri olan projelerimiz de var.

 

İşiniz dışında aktif olduğunuz alanlar var mı? Ruhunuzu nasıl besliyorsunuz?

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı Kat-ı Bölümü’nde okuyorum. Geleneksel sanatlara ilgiliyim. Kültür ve sanat olmazsa olmazlarım. Kaliteli yapılan tüm sanat dallarının aktif takipçisiyim. Bunun yanında ikinci üniversitemi bitirdim. Şimdi üçüncüsünü okumaktayım.

 

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Başarılı bir  Kadın Ticaret  Bakanımız var.  Pozitif ayrımcılık var. Geriye biraz cesaret, çokça çalışmak kalıyor. Bu ortamı iyi değerlendirelim.

 

 

2 Yorum
 1. Hadiye 6 ay önce

  Harika bir röportaj olmuş, kutlarım. Başarılı iş kadınlarını herkes örnek alıp cesaretlenmeli.

  • Yazar
   Bihter Gördü 6 ay önce

   Değerli yorumunuz için teşekkürler. Kesinlikle Hadiye Hanım herkes örnek almalı. Yeniden görüşünceye kadar sağlıkla kalın lütfen.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account