Pandemi döneminde alışveriş merkezlerinden ayaklarını çeken Kocaeliler, bizim şu an alışverişe değil, oksijene ihtiyacımız var diyerek, kendilerini doğal yaşam alanlarına attılar. Avrupa’nın en büyük doğal yaşam alanı Ormanya’ya sahip Kocaeli’de son 3 ayda en fazla gitmeyi tercih ettikleri 5 doğal yaşam alanlanını şöyle sıralayabiliriz:

 

Soğuksu Piknik Alanı: Kocaeli’nin merkeze bağlı Bahçecik beldesinde bulunan Soğuksu Piknik alanı, bütün körfezi kapsayan manzarası, temiz havasıyla Kocaeli’nin hemen her yerinden vatandaşların, ağaçlar altında piknik yapmak için akın ettikleri bir mesire yeridir. Bölgeye ismini veren suyun mide rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Soğuksu tesislerinde dileyenler için et- mangal, soğuk meşrubat ve çay servisi büfe hizmetleri de verilmektedir.

Kuzu Yaylası Tabiat Parkı: Kocaeli’nin güneydoğusundaki Kartepe ilçesinde bulunan Kuzu Yaylası  Tabiat Parkı, şehirden uzaklaşıp kısa süreliğine de olsa nefes almak isteyenlerin birinci tercihi oldu. 2011 yılında park ilan edilen alan zengin bitki örtüsüne ve Sapanca Gölü manzarasına sahiptir. Park alanında hakim ağaç türleri arasında kayın, ıhlamur ve çam ağaçlarını sayabiliriz. Kuzuyayla ile Kartepe zirvedeki telesiyej merkezi yaklaşık bir kilometrelik asfaltla birbirine bağlıdır. Bu alandan İzmit Körfezi ve Sapanca Gölü aynı anda görülebilmektedir. Tabiat parkında kır lokantası, piknik alanı, wc, mescit, elektrik ve içmesuyu imkanları mevcuttur.

Başdeğirmen Mesire Alanı: Karamürsel’in Karapınar Köyü’ne bağlı olan Başdeğirmen mevkiinde bulunan Başdeğirmen Mesire Alanı yeşillikler içinde anıtsal çınarların çevrelediği dereler boyunca devam eden sırtlarda doyumsuz manzaralı yürüyüş sahalarına sahiptir. Tesislerin yanında su sesiyle dinlenmek için kurulmuş hamaklar bulunmaktadır. Oldukça estetik bir mimariye sahip iki katlı ahşap dağ evlerinin ve alabalık restoranının bulunduğu vadinin dört tarafı ormanla çevrilidir. Gözünüzü çevirdiğiniz her yerde yeşil ve kahverenginin büyüleyici tonlarını görebileceğiniz adeta ‘kurtarılmış’ bir bölge gibidir. Hafta sonlarını dinlenmiş bir şekilde geçirmek için sessiz, sakin bir tatil yeri arayanlar için ideal bir yerdir. Çevre illere yakınlığı ve ulaşım kolaylığı nedeniyle bu köye hem günübirlik gidilebilir hem de ahşap dağ evlerinde konaklayıp mis gibi köy havası solunabilir. Dönüşte buradan köy ekmeği, köy peyniri, yumurta, tereyağı ve bal gibi doğal yiyecekler satın alabilirsiniz.

Kerpe Orman İçi Dinlenme Yeri: Kerpe Kandıra’ya 10 km, İzmit’e 50 km uzaklıkta masmavi deniziyle sırtını ormanlara dayamış şirin bir Karadeniz yerleşmesidir. Eşsiz kumsallara sahip Kerpe’de deniz kıyıdan 150 m öteye kadar sığdır. Zengin balık çeşidi, tertemiz çam havası ve doğai plaj­ları bulunan Kerpe son yıllarda hızla yapılaşmaya ve beton­laşmaya sahne olmaktadır. “Pembe Kayalıklar” olarak bilinen antik liman arkeolojik ve doğal sıt alanı kapsamında koruma altındadır. Kıyıdaki Omar Ağzı’nda yer alan 20 dönümlük orman içi dinlenme yeri konumu bakımından ideal bir mesire yeridir. Burada düzenlenmiş piknik ve çocuk oyun alanları ile soyunma kabinleri, duş ve büfe bulunmaktadır.

Kocaeli Kent Ormanı:  Kocaeli Kent Ormanı sanayi ve konutların fütursuzca arttığı kentimizde çok önemli bir tabiat harikası niteliğindedir. Ağaç türleri Karaçam, Maritima ve Radiata Çamı olmakla beraber, doğal olarak yetişmiş meşe ve kayın türleri de bulunmaktadır. Kent Ormanı özenle düzenlenmiş ve aynı özenle korunan Kocaeli’nin en önemli yeşil alanlarından, dinlenme ve mesire yerlerinden bir tanesidir. 300 dönümlük bir arazi üzerine kurulan Kent Ormanı’na giriş ve buradaki imkânları kullanmak tamamen ücretsizdir. 4 personelin 24 saat esasına göre görev yaptığı Kent Ormanı’nda yeşilin her tonunu, doğanın birçok nadide güzelliğini bulmanız mümkündür. Kent Ormanı’na gelecekler için her şey düşünülmüş. Kent ormanındaki tüm yapılar ormanın ahengine uygun ahşap malzemelerden inşa edilmiş. Girişte sizi karşılayan Bilgilendirme Evi’nden ormanlık alan hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Ormanın en dikkat çekici yeri ise seyir kulesi

İçinde balıkların da bulunduğu küçük göl, ilk karşılaşacağınız güzelliklerdendir. 150 metrekarelik suni gölet yanında, orman evi, spor tesisleri (futbol sahası, voleybol sahası, tenis kortu, koşu ve yürüyüş bantları), gezinti yolları, çeşmeler, seyir kulesi, dinlenme bank ve kamelyaları, çocuk oyun parkı, otopark gibi birçok tesis Kocaeliler’e hizmet vermektedir.  Tam bir oksijen deposu olan Kent Ormanı’nda ateş yakmak koruma altında bulunan tüm ormanlarda olduğu gibi yasaktır. Ancak mangal yapmak için kamelyalarda bulunan elektrikten yararlanarak elektrikli ızgara yapabilir ya da piknik alanında satılan tüplü mangalları kiralayabilirsiniz. 200 araçlık bir otoparkın bulunduğu Kent Ormanı’nın en dikkat çekici yeri ise seyir kulesidir.

 

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account