Bulgaristan’ın Varna şehrinde düzenlenen Uluslararası Film Festivali ana yarışma seçkisi içinde yer alan Reis Çelik’in son film Ölü Ekmeği (Food For A Funeral) ödülle döndü.

“Love Is Folly” adıyla bilinen ve 28.’si düzenlenen Varna Uluslararası Film Festivali’nde çeşitli ülkelerden 12 filmin yeraldığı ana yarışma bölümünde Eleştirmenler Ödülü, Ölü Ekmeği filmiyle Reis Çelik’e verildi. Salgın nedeniyle festivale gidemeyen Yönetmen Reis Çelik, Varna’da düzenlenen ödül törenine bir video mesaj gönderdi. Ödül töreni sırasında yayınlanan video mesajda, “Corona salgını nedeniyle Varna’ya gelemedim. Yaşadığımız dünyayı çok kirlettik. Sadece dünyayı değil, kalplerimizi de kirlettik. Bir çiçeğin ve temiz bir aşkın filizleneceği çok az yer kaldı.  Ben bu filmde unuttuğumuz temiz bir aşk masalını anlatmaya çalıştım.
Varna bunu anlar. Çünkü Varna aşıkların kalplerini orada unutup gittiği bir şehirdir. Ünlü şairimiz Nazım Hikmet sürgün hayatında Varna’da yaşamış ve sonra Moskova’ya gittiğinde “Kalbimin yarısı İstanbul’da , yarısı Varna’da kaldı” demişti.

Önce kalbimizi temizleyelim aşka yer açalım

Önce kalbimizi temizleyelim aşka yer açalım diyen Yönetmen Reis Çelik, sözlerini şöyle tamamladı. “Sonra aklımızı temizleyelim doğada çiçeklere ve diğer canlılara yer açalım. Yoksa insanlığı ve dünyayı kaybediyoruz. Festival adını “Love is Folly” yani “Aşk Aptallıktır” adlı Bulgaristan’ın ilk aşk filminden alır. Evet aşk aptallıktır. Ama Aşk doğayı kirletmez, silah satmak için savaş çıkarmaz, sermaye yapmak için diğer canlıların yaşam alanlarını işgal etmez. Dünyayı kurtaracak tek şey içimizde yeşerteceğimiz sevgidir. Varsın Aşk Aptallık Olsun.” Reis Çelik’in video mesajı büyük bir coşkuyla karşılandı.

©2022 Anadolu Gezi Rehberi

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account