Sakin Şehir Vize’de Yerel Ürünler Pazarı Haliçi’nde hizmete girdi. El emeği üretilen ürünler, yerel ürünler pazarında satışa sunuldu. Pazarın açılışında konuşan Vize Belediye Başkanı Ercan Özalp, şunları söyledi. “Havasının güzelliği, bağ ve bahçelerinin zenginliği, sularının bolluğu ile Trakya’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Vize’de daha sağlıklı olan yöresel besinlerin, organik ürün ve yiyeceklerin satışa sunulduğu pazarımızı açmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yerel üreticimiz kendi emeği ile ürettikleri ürünlerini buraya getirip, belediyemize herhangi bir ücret ödemeden satabilecek.  Yerel Ürünler Pazarı’mızla bir yandan tüketicilerin yerel, temiz ürünlere ilk elden ulaşmasına olanak verirken, bir yandan da Vize’nin çalışkan üreticilerinin sosyo ekonomik hayatta daha aktif rol üstlenmesini sağlayacağız. Pazarımız, ilçemiz ve köylerimizde yaşayan yerel üreticilerimizin aile ekonomisine katkı oluşturmasını sağlayarak, üretime teşvik edecek. Aynı zamanda tüketicilerin de verdiği bedelin karşılığında güvenerek, tereddütsüz alışveriş yapmasını sağlayacak. Yerel ürünler pazarımızda Vize’ye has ürünler, pekmez, ıhlamur balı, lor peyniri, ceviz, kabak, yeşil soğan, kuru fasulyeden tutun da mevsim sebze ve meyvelerinden envai çeşit yerel ürün ziyaretçilerin damak tadına ve göz zevkine hitap ederken, yerel gıda kültürümüzün korunmasını da sağlayacak. Yerel üretimin desteklenmesini amaçlayan Yerel Ürünler Pazarımız tüm üreticilerimize ve Vize’mize hayırlı uğurlu olsun.”

 

 

Standları birbir gezen Vize Belediye Başkanı Ercan Özalp ve meclis üyeleri üreticilere başarılar dilerken, bütün tezgahların siftah yapmalarını sağlamayı da ihmal etmedi. Vize Belediye Başkanı Ercan Özalp’e kendileri de esnaf olan meclis üyeleri, Bircan Er, Turgut Fındık, Cengiz Arda ve çiftcilikle uğraşan meclis üyesi Süleyman Kesimci de eşlik etti.

 

 

Vize’nin yerel ürünler pazarını görmek isterseniz özellikle cumartesi ve pazartesi günleri gelmeyi tercih etmelisiniz.

 

 

Haftasonu yerel ürünler pazarına gelen üreticiler, eğer hava da güzelse, Vize’de pazartesi günleri kurulan haftalık pazarına da geliyorlar.

 

 

Vize’nin yerel üreticilerinden bazılarını tanıyalım:

 

 

Aygül Dinçer: Halk eğitimin kurslarına katılmıştım. Birbirinden değerli öğretmenlerimiz vardı. O gündür bugündür, yani 1979 yılından beri takı tasarımı yapıyorum. Kişiye özel tasarımlar da yapıyorum. Takılarım çok beğeniliyor. Çok güzel satış yapıyorum.  Nar çiçeğinden küpeler, kozalaklardan değişik tasarımlı kolyeler yapıyorum. Özellikle lotus çiçeği tasarımı yapmayı seviyorum. Biliyorsunuz lotus çiçeği bir su bitkisidir. Suyun üzerinde, toprak gereksinimi olmadan yaşar. En temiz çiçek olma özelliğini taşır. Eşi benzeri olmayan bir çiçektir. Ayrıca  lotus çiçeği ve insan arasında derin bir bağ vardır. Lotus çiçeği insanın kendini bulma sürecini ve ruh dünyasının temizliğini simgeler. Lotus, ruh saflığını ve arınmışlığını temsil eder. Lotus çiçeğinin renklerine göre anlamı değişir. Lotusun beş farklı rengi vardır ve bu beş rengin de kendine has anlamları vardır.  Mesela mavi lotus bilgi ve bilgeliği, mor ise kişinin uyanışını ve yeniden doğuşunu simgeler.

 

 

Ümmügül Yağız: 52 yaşındayım. Bir ineğimiz var. Onu da doğal yemle besliyoruz. Hijenik şartlarda sağım yapıyoruz. Sütlerimiz çok lezzetlidir. Bizim tezgahtan süt alana, yoğut mayasını da bedava veriyoruz. Bahçemizde ceviz yetiştirip, fazlasını pazara getirip satıyoruz. Yerel tohumla ürün yetiştiriyoruz. Tarım ilacı kullanmıyoruz. Bizim ürünlerimiz doğal, gönül rahatlığıyla tüketilebilir. Mevsimine göre sebze de yetiştiriyoruz: Kabak, karnıbahar, pırasa, ıspanak, turp, havuç… Salça yapıyorum. Pekmez yapıyorum. Bunları da satıyoruz. Bizim memleketin kadınları üretken olur. Çalışmayı sever, aile bütçesine katkı verdiği zaman mutlu ve huzurlu olur. Üretmek gibisi yok.

 

 

Sait-Selma Savaş: Vize’de taş fırınımız var. Ekşi mayalı ekmek üretiyoruz.  Ekmeklerimiz  besleyicidir. Sindirimi kolaylaştırır ve sindirimi düzenlemeye yardımcı olur. Düzenli olarak tüketilirse, bağırsak sağlığınızı korur. Vücudunuzun  besinleri daha iyi emmesini sağlar. B 12 vitamini açısından zengindir. Unutkanlık için birebirdir. Ekşi maya alerji yapmaz, güvenle tüketebilirsiniz. İçeriğindeki doğal bakteriler nedeniyle probiyotiktir. Bağışıklığı güçlendirir ve hastalıklardan korur. Ekşi mayalı ekmek ömrünüzü uzatır. Ticari mayalı ekmeklere göre çok daha geç bayatlar ve çok lezzetlidir, hem de sağlıklıdır. Az tüketerek uzun süre tok kalabilirsiniz. Atalarımız ne yediyse, biz de burada o ekmeği üretiyoruz.

 

 

Süleyman Ertaş: 70 yaşındayım. 2 çocuk sahibiyim. Torunlarım da var. 57 yıldır bu mesleği yapıyorum. Biz 14 kardeşiz. 8’i erkek, 6’sı kız. İlk önceleri kardeşlerimle birlikte çalışırdık. Sonra herkes kendi işini kurarak, ayrıldı. Şimdi yalnız çalışıyorum. Mısır unu üretiyorum. Bizim unumuzun diğerlerinden farkı su değirmeninde çekiliyor olmasıdır.  Mısır ekmeği ve hamsi kızartma yaparsanız tadına doyamazsınız. Rumeli’ye özgü kaçamak yemeği de harika olur. Tarif etmem gerekirse, 1 litre suya 1-1.5 su bardağı mısır unu dökün pişene, lapa halini alana kadar karıştırın. Üzerine tereyağı dökerek servis yapabileceğiniz gibi, içine pekmez katarak da yiyebilirsiniz. Afiyet olsun.

 

 

İsmail Babacan: 72 yaşındayım. 30 yıllık mübaşirlik meslek hayatımdan sonra başladığım, sıhhatim el verdiğince de yapacağım, dede mesleğinde çalışmaya devam edeceğim. Vize’nin meşhur şam tatlısını yapıyorum. Bizim tatlımızın diğer tatlılardan farkı katkı maddesi kullanmadan yapıyor olmamızdır. Vizemiz cennet gibi, yaşanacak bir memlekettir. Burada yaşamak kolaydır. Yabancı insan pek göremezsiniz, bizler yerli ve üretken insanlarız. Çalışınca mutlu oluyorum. Evde boş boş oturmayı sevmiyorum. Çalışırken çok eğleniyorum. Pazara geldiğim zaman sosyalleşiyorum. Arkadaşlarımla sohbet etme imkanı buluyorum. Hem de aile bütçesine katkıda bulunmuş oluyorum.

 

 

Hüseyin-Necdet Kilik Kardeşler: Baktık ki Çerkezköy’e gidiş geliş zor, emekli olmaya karar verdik ve pazarcılık yapıyoruz. Rahat insanlarız biz. Öyle fazladan parada da gözümüz yoktur. Ama çalışmayı üretmeyi severiz. Zaten emekli maaşlarıyla birlikte kazandığımız para ile ancak kendi yağımızda kavruluyoruz. Ürünlerimiz bakliyat ve kuru gıdadan oluşuyor. Doğal ve organik gıda ürünleri satıyoruz. Yerel ürünlerin sürdürülmesi ve geliştirilmesi konusunda bizlere destek veren belediyemize teşekkür ederiz. Kalın zarlı nohut, pişmek bilmeyen  kuru fasulye, tatsız kırmızı mercimek lezzet peşinde koşan herkesin en büyük sorunu. Tüm bunların tek sebebi ise bakliyatın yabancı ülkelerden ithal edilmesi. Bizim ürünlerimiz doğal ve yerli, gönül rahatlığıyla alıp yiyebilirsiniz.

 

 

Sakin Şehir Vize Pazarı’na yolunuz düşerse Hatice Teyze’nin lor peynirinden almadan dönmeyin… Nefis nefis…

 

 

 

 

 

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account