Kocaeli Dostluk Kulübü Tiyatro Grubu, yazar Osman Çelik’in yazdığı usta yönetmen Burhan Akçin’in yönetmenliğini üstlendiği Kuzey Kafkasya folklörünün en güzel örneklerinden biri olan Kafe,Han Kızı’nın Şarkısı isimli tiyatro oyunu ile sezonu açtı.

Nisan ayında Kocaeli Dostluk Kulübü bünyesinde oluşturulan Dostluk Tiyatrosu, “Uzaklarda da olsak yaşatacağız dünyanın özenerek alkışladığı geleneklerimizi, bu sesleri biliyorsunuz. Dünyanın dört bir yanında hasretle yaşayanlar yani hepimiz devam edelim hikayemize…” serzenişi ile başlayan Kafe oyunu izleyenlerden tam not aldı. Farklı meslek gruplarından gelen, tamamı amatör, her yaştan oyuncunun yer aldığı Kafe adlı oyunun açılış konuşmasını Kocaeli Dostluk Kulübü Başkanı Şamil Devrim yaptı. Kocaeli Kafkas Kültürü Derneği dansçılarıyla birlikte sahnelenen oyun izleyicilerden büyük ilgi gördü.

Çerkesler’in anavatanında geçiyor

Oyunun hikayesi, haynape (ayıp) kelimesinin tüm yazılı ve sözlü kurallardan önce geldiği, onurları için yaşayan, karşısındakinin onuru için canını verecek kadar saygılı, Kuzey Kafkasya’nın sert coğrafyalarında yaşamış, bronz çağının kadim uygarlıkları Kimmerlerin, Nartların torunları,  savaşçı ama haktan yana Çerkesler’in anavatanında geçiyor. Oyunda, bir çoban ve bir Çerkes Prensesi’nin aşkları için binlerce yıllık geleneklere karşı verdikleri mücadele, ironik bir anlatımla, Kafkas folklöründen esintiler eşliğinde müzikal drama niteliğinde izleyicilere sunuluyor.

Duygulu insanların hikayesi anlatılıyor

Geleneklerin katı kuralları ve sosyal sınıflar arasındaki bitmeyen mücadelenin konu alındığı tiyatro oyununda, barışa, sevgiye yönelenlerin duygu ve düşüncelerini, müzikler ve danslarıyla dile getiren duygulu insanların hikayesi anlatılıyor. Kafe, sevenlerin şarkısıdır, bütün Kuzey Kafkasya’nın ortak eseri olarak gelişmiş, olgunlaşmıştır. Çok sayıda seven, Kafe geleneğine uygun şiirler söylemiş, besteler düzenlemişlerdir. Kafe konusu sevgi olan, müzik ve şiir geleneğinin simgesi olan bir eser.

 

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account