24’üncüsü gerçekleştirilen EMITT-Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı, Tüyap İstanbul Fuar ve Kongre Merkezi’nde dün kapılarını açtı. 35 ülkeden katılımın olduğu fuarda Seyhan Belediyesi standı büyük ilgi gördü. Yöresel ikramların yapıldığı stantta, ziyaretçilere, Seyhan’ın sahip olduğu avantajların anlatıldığı kitapçıklar ve çeşitli hediyelerin bulunduğu çantalar takdim edildi.

 

Fuarda ilçenin, kültürel, tarihsel,  gastronomi ve mutfak,  doğal ve ekonomik avantajlarını katılımcılara anlatan Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, şunları söyledi. “Seyhan ilçemiz, Adana’nın beş merkez ilçesinden biridir. Seyhan demek Adana demektir. İlçemizin içinden geçen Seyhan Nehri üzerindeki  4. yüzyıldan kalma bir Roma Köprüsü olan  Taşköprü, dünyanın en eski köprüsü ünvanına sahiptir. Günümüzde sadece yaya ve bisiklet trafiğine açıktır. Berlin-Bağdat Demiryolu Projesi’nin bir ayağı olan 1912 yılında inşa edilen Demirköprü’de ilçemizdedir. İlçemizde bulunan bir diğer tarihi yapı da, 1882 yılında Adana Valisi tarafından inşa ettirilen Büyük Saat, 32 metre yüksekliği ile Türkiye’deki en uzun saat kulesidir. Tarihi Kazancılar Çarşısı, 1495’lerde inşa edilmiş Ramazanoğlu Konağı, Çarşı Hamam, Irmak Hamam, Sabancı Merkez Cami, Adana Ulu Cami gibi birçok tarihi yapıya sahip bir ilçeyiz.”

 

Seyhan gastronomi turizmi açısından önemli bir merkez

Seyhan’ın gastronomi turizmi açısından da önemli bir merkez olduğuna değinen Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay,sözlerini şöyle tamamladı. “Adana mutfak kültürü kuşaktan kuşağa aktarılmış bilgilerle, alınmış göçlerle harmanlanmış geleneksel bir mutfaktır. Binlerce yılda oluşan bu kültür günümüzde de çeşitliliğini korumaktadır. Adana yemeklerinin en önemli özelliği un, bulgur, et ve çeşitli baharatların kullanılmasıdır. Aynı zamanda süt, yoğurt, peynir ve çökelek de bol miktarda kullanılır. Adana Kebabı’nı bilmeyen yoktur. Bizim kebaplarımızın  yanında bol yeşillik, ezme, salata yenir ve mevsimine göre ayran veya yöreye özgü şalgam suyu içilir. Kesme ya da hamur çorbası, yüzük çorbası, düğün çorbası, sebze yemeklerinden sülüm, mercimekli ıspanak başı, bulgur yemeklerinden ekşili topalak, sarmısaklı köfte, içli köfte, sakatat dolması, kebaplardan Adana Kebabı, içeceklerden şalgam suyu, tatlılardan karakuş tatlısı, taş kadayıfı Adana Mutfağı’nın özgün mutfağının yemeklerindendir. Tüm bu güzellikleri görmek ve yaşamak isteyen herkesi Seyhan’da ağırlamaktan keyif duyarız.”

2 Yorum
  1. Güney 1 sene önce

    Portakal çiçeği festivalinde bulunacağım Adana çok güzel…

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account