İzmir Çeşme civarını keşfetmeye gittiğimde, altın kumlarıyla ünlü Türkiye’nin en güzel ve en büyük plajları arasında yer alan Ilıca’da konaklamak istemiştim. Fiyatları yüksek bulunca, civar köylere bakındım ve sonunda kendimi eşsiz huzur sığınağı Ildırı’da buldum. Mavi pencereli camlarından sakız sardunyaların sarktığı, mavinin en güzel tonunun beyazla kavuşup gözümü okşadığı Herakles Butik Otel’e rastladım.

 

Yunan mitolojisinin ele avuca sığmaz kahramanı Herakles. Meşhur Zeus’un oğlu Herakles. İnsanın doğaya karşı verdiği savaşta, direnmenin, yenilmezliğin ve mücadelenin gücünü simgeleyen Herakles. Kalbinde taşıdığı iyilikle insanları bela ve musibetlerden korumayı isteyen Herakles’in tanrıların ve doğanın insanoğlunun başına sardığı felaketlerin üstesinden gelerek insanlığa yardım ettiğine inanılır diye düşüncelere dalıvermiştim ki…

Otel sahibesi Melek Hanım’ın içten gülümsemesi beni buyur etti.  İşte o an gönül rahatlığıyla kalabileceğim, kendimi evimde hissedeceğim, kafamı dinleyebileceğim bir yer buldum kendime diye içimden geçirdim. Yol boyunca keşke tarihi küçük bir butik otel bulsam diye düşünen ben, aradığımı bulunca düşle gerçeğim adeta birbirine karıştı. Otelin denize hakim manzarası bildiklerimi unutturdu bana.

 

Sohbet esnasında anladım ki, meğer Herakles Otel’i gözümde gönlümde farklı kılan, 200 yıllık geçmişe sahip olan bir Rum Konağı olmasıymış. Geçmiş zamanların sakin ruhu, kokusu, dokusu, huzuru, mutluluğu konağın her bir köşesine sinmiş, ilmek ilmek işlenmiş adeta. İçim kıpır kıpır olmuş, karnımda kelebekler uçuşmaya başlamıştı konağı gezerken.

Melek Hanım’ın dedeleri 1924 yılı mübadele göçmenlerinden imiş, Selanik’ten Ildırı’ya gelip yerleşmişler. 45 yıl bu konakta yaşamışlar, 1969 yılında yaşanan deprem sonrası konağı terketmişler ve dönemin şartlarından dolayı restore edememişler.

34 sene de boş kalan konak, torun Melek Hanım ve eşinin devreye girmesiyle 2003 yılında projelenip, 2004 yılında yeniden hayata geçer. İç ve dış mimari projesi Melek Hanım’a ait olan bu antik konak, beni adeta çocukluğuma götürdü.

 

Her daim mis gibi çiçek kokan konağın limon çiçeği odasında huzurla koyun koyuna kaldım. Kadın eli değdiği her halinden belliydi. İşte bu da benim için ayrı bir mutluluk sebebiydi. Gece eşsiz manzaralı terasdaki sohbeti bırakıp uyumak istemiyor, sabah da gözümü açar açmaz kendimi teras keyfinde buluyordum.

Kahvaltı hazırlıklarını izlemek gibisi yoktu. Anneanne reçelleri mi dersiniz, ekşi mayalı mis gibi kokan çeşit çeşit ekmekler mi istersiniz, bahçeden kokup gelen zeytinler mi yoksa Ege’ye özgü otlar mı ilginizi çeker bilemedim ama özellikle ben böğürtlen reçelinin tadına doyamadım. Sunumu ile göz zevkimizi okşayan akşam yemeklerimizi anlatmıyorum bile, görmeniz lazım.

 

Tekrar gitmeyi iple çektiğim yer Herakles Butik Otel’de, ne kadar ayrıcalıklı bir memlekette yaşadığımızı her daim kulağıma fısıldayan mavinin en özel tonlarıyla konuklarına huzur saçan Ege’nin efil efil esen rüzgarına karşı içtiğim Türk Kahvesi’nin tadını henüz başka bir yerde alamadım.  Akdeniz ve Ege’ye gide gele, doğasına, insanına, kültürüne aşık oldum ve kendimi o topraklara ait hissediyorum.

Ya siz?

 

 

45 Yorum
 1. Ayhan acar 4 sene önce

  Şimdi kesinlikle ben de o güzellikleri tatmak gerekir diye düşünüyorum..

 2. Hayrettin 4 sene önce

  Güzel olmuş,tebrikler

 3. Davut Okutcu 4 sene önce

  Yaşadıklarını, hissettiklerini ne güzel ifade etmişsin. Tebrikler

 4. Neslihan Gördü 4 sene önce

  Eline sağlık şekerim ?

 5. F.Ayşegül Tahincioğlu 4 sene önce

  Gene çok güzel olmuş yazınız.Bende akdeniz ve ege hayranıyım.Takipteyim.?

 6. İbrahim budak 4 sene önce

  İzmir harika güzel yerler ıldırı ya ben şahsen ısınamadım ama geceleri yıldızlar ışıl ışıl

 7. Merve 4 sene önce

  Ben de çok yakın zamanda uğramak istiyorum İzmir civarına benim için güzel bir durak listesi oldu

 8. Doğal Yaşam Gönüllüleri 4 sene önce

  Sayenizde küçük bir gezi yaptık. Kaleminize sağlık ?

 9. Ayşe 4 sene önce

  Harika bi keşif olmuş.Bende gidecegim kesinlikle

 10. Gülçin 4 sene önce

  Çok keyifli bir gezi okuduk sayenizde Kaleminize sağlık 🙂 En kısa zamanda anlattığınız yerleri görmek istiyorum

 11. Seda Aksu 4 sene önce

  Çok beğendim, görmem lazım

 12. Saliha Gördü 4 sene önce

  Harika görünüyor otelde yaşam,
  Birlikte de gidelim bitter.

 13. Ayşe Gördü 4 sene önce

  Basarılar diliyorum.

 14. Atıf 4 sene önce

  Başarılar dilerim Bihter hanım..

 15. Uğur 4 sene önce

  İzmir’i sizinle karış karış gezmek çok güzel.

 16. Yasemin 4 sene önce

  Otel de pek güzelmiş.

 17. Merve 4 sene önce

  Çok güzel bir öneri. Tesekkur ederim.

 18. tuğba babacan 4 sene önce

  Tebrikler.

 19. tuğba babacan 4 sene önce

  İlk olarak aydınlatıcı yazınız için teşekkür ederim. İzmir’e gidip eşsiz güzelliklerinin tadını çıkarmak için fırsat kollarken bir yandan da nerelere gitmeli, nerede kalmalı, neler yemeli bunları araştırmadan gitmek de istemiyorum açıkçası. otellerin uçuk fiyatlarının yanında samimiyetsiz soğuk odalarında kalmak yerine pansiyon havası katan anlattığınız bu butik otelde kalmak çok daha cazip geliyor bana. Herakles Oteli ballandıra ballandıra anlatınca hele şimdide yaz keşke ışınlanmak isterdim açıkçası oraya. havası,denizi, yeşili, yemekleri, hele hele böğürtlen reçeli……kıskanmamak elde değil. İzmir’ e gittiğimde kalacak yer belli artık. 🙂 yazılarınızı takip etmeye devam edeceğim,yalnız fotoğraflar cep telefonunda çok belli olmuyor ama bilgisayarda epey küçük kalmış. böyle güzel yerleri gezip paylaşıyorsunuz takipçilerinizle, fotoğraflarda herhangi bir detayı kaçırmak istemeyiz. size iyi gezmeler 🙂

 20. Aykut 4 sene önce

  Otelde kimle iletişim kurabilirim. Çok beğendim, gitmek görmek istiyorum.

 21. Serap 4 sene önce

  Bayılırım böyle aile işletmelerine

 22. Serap 4 sene önce

  Ne şirin yermiş

 23. Sukran Babür 4 sene önce

  Butik otelleri oldum olası çok sevmişimdir. Samimi aile oteli olan Herakles Butik Otel’de kalmak isterdim.

 24. […] günübirlik gelip, tedavi oluyor. Dileyenler ise, modern 300 yatak kapasiteli üç yıldızlı otel standartlarında olan tesiste konaklayıp mevsimine göre yazlık ya da kışlık havuzları […]

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account