Temiz havası muhteşem doğası ile Babalı nerede? Ulaşımı zor mu ? Babalı Sahili nasıl? gibi sorularınızın bütün yanıtları bu yazımızda.

 

 

 

Babalı, Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde bulunuyor. Babalı’ ya ulaşmak için öncelikle Kocaeli, İzmit üzerinden Kandıra’ya gelerek, ardından aynı yol üzerinden Babalı’ ya ulaşabilirsiniz. Zaten yol üzerindeki levhalar sizi Babalı Sahili’ne yönlendirecektir. Otobüsle gelmek isteyenler de aynı yolu kullanarak Kandıra otogarından Babalı minibüsleriyle ulaşım sağlayabilir. Kandıra otogarından 1 saat uzaklıkta olan Babalı görülmeye değer.

 

 

Babalı sahilleri Kandıra’nın en uzak sahilleridir ve ilçeye yaklaşık 30 km mesafede bulunur. Açık deniz özelliği gösteren bu sahiller rüzgarlı havalarda meraklılarına sörf yapma ve balık tutma imkanı sunar. Büyük sayılacak bir turistik merkezin bulunmadığı belde bütün özellikleriyle bir cazibe merkezidir ve ziyaretçilerin konaklama ihtiyacını karşılayacak sayıda motel ve pansiyona sahiptir. Çadır, kamp olanakları açısından oldukça uygundur. Kumsalı son derece geniş ve uzundur.

Belde, diğer sahillere nazaran mesafenin uzak olması nedeniyle hala bakirliğini korumaktadır. İstanbul’da başlayan yolun Karadeniz Sahil yolu olarak devam etmesi bu bölgelere gerçek değerini kazandırtacaktır.

 

 

Bölge balıkçılık açısından oldukça zengindir. Karadeniz’de yaşayan hemen hemen her tür balık avlanmaktadır. Bölgede tekir, barbun, kalkan, lüfer, palamut, kırlangıç, levrek, eşkiya, minekop, istavrit, mezgit, dil balığı, pisi balığı, izmarit, Kaya balığı, iskorpit, gelincik, kırlangıç, tirsi, hamsi, aterna, kefal, Karagöz gibi balık türleri mevsimine göre balıkçılar tarafından avlanmaktadır.

 

 

Uzun kum mevkiinden başlayan ve göz alabildiğine uzanan kumsalı ile Babalı, her sene 2-3 mt yürüyen kum dağları ile çöl manzarasının izlenebileceği bir doğal güzelliğe sahiptir. Burada bulunan doğal göl ise bölgeye ayrı bir güzellik katmaktadır. 1877-1878 Osmanlı – Rus savaşlarında batan gemilerden kurtulanların sığındığı Babalı Mağarası, her yıl binlerce kişinin ziyarete gelmesi ile ünlüdür.

 

 

Tuzağzı Kumsalı’nın bir ayağı da Babalı Sahili’ndedir

Uzun yürüyüşler yada plajda koşmayı seviyorsanız bu bölge tam size göre. Kilometrelerce uzanan sahilde kaybolabilir şehrin kalabalık ve stresinden uzaklaşabilirsiniz. Dolunaylı gecelerde deniz üstüne yansıyan ayın görüntüsü en iyi bu sahillerde izlenir. Havanın çok rüzgarlı olduğu zamanlarda dalgaları seyretmek dahi ayrı bir keyiftir.

 

 

©2022 Anadolu Gezi Rehberi

veya

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

veya

Create Account