Bomba gibi bir haftaya merhaba!

 

 

 

Uzun bir süre evdeydik. Kimimiz yan gelip yattı, kimimiz çalışmaktan kafasını kaldıramadı, kimimiz daha fazla yemek yapmayı, evde daha verimli vakit geçirmeyi öğrendi. Kapanmaların bitmesiyle ve 19 Mayıs’ın yaklaşmasıyla içim kıpır kıpır oluyor. Peki, 19 Mayıs 1919’da ne olmuştu? Tekrar hatırlatmak istiyorum;

Mondros Ateşkes Antlaşması’ndan sonra ülkedeki birçok bölge işgale uğramış ve halk bütün gücüyle direniş göstermekteydi. Bu sıralarda Mustafa Kemal Paşa, Samsun’a gitmekle ve bölgeyi korumakla görevlendirildi. Mustafa Kemal, 16 Mayıs 1919 tarihinde Bandırma vapuruyla Samsun’a doğru hareket etti. 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıkan, 9. Ordu Müfettişi Mustafa Kemal Paşa bağımsız bir Türk devleti için Anadolu’da Kurtuluş mücadelesine başladı. 30 Ağustos 1922 yılına kadar süren bu mücadele büyük bir zaferle sonuçlandı.

Tekrar tekrar hatırladıkça ve andıkça o günleri Türk milletiyle gurur duyuyorum. Ne zor şartlardan geçip şuan huzura ve refaha kavuşturmuşlar bizi.

Bizler şimdilerde 19 Mayıs’ı çok güzel anmışız, çok güzel programlar yapmışız. Gerçekten müthiş etkinlikler var muhakkak izlemeli ve katılmalıyız.

Gençlik haftasına özel sizler için derlediğim haftalık online ücretsiz etkinlikleri aşağıya bırakıyorum. Sağlıkla ve bizi takipte kalın. Yorumlarda görüşmek dileğiyle…

 

 

 

18 Mayıs 2021 Salı Saat: 21:00

DPBD (Da Poet x Barış Demirel) konuk sanatçı: Kamufle

Geçtiğimiz sene güçlerini bir kısaçalar ile birleştiren süper ikili Da Poet ve Barış Demirel, konukları Kamufle ile beraber enerji dolu bir performans için 18 Mayıs saat 21.00’de online.zorlupsm.com’da yayında! Ücretsiz olarak izleyebileceğiniz performans 18 Haziran’a kadar yalnızca bir tık uzağınızda, online.zorlupsm.com’da!

 

19 Mayıs 2021 Çarşamba saat: 20.30

İşsanat 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı Konseri

Sattas / Ceza / Melek Mosso

 

 

19 Mayıs 2021 Çarşamba saat: 21.00

Gökhan Türkmen – 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Özel

Parçalarına eşlik etmekten keyif aldığımız şarkıcı ve söz yazarı Gökhan Türkmen, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’na özel performansı ile saat 21.00’de Zorlu PSM YouTube kanalında olacak. Geri sayım başladı

 

 

20 Mayıs 2021 Perşembe Saat: 18:00

Söyleşi

Oğul, baba, dul, ölü ve yalnız: Jean Louis Fournier

Babasının içmemesi için dua eden bir çocuk, iki engelli oğlu olan bir baba, annesine onu sevdiğini hiç söyleyememiş bir oğul, 40 yıllık sevgili eşini kaybeden bedbaht dul, akranlarına öğütler veren bir ihtiyar, kendini otopsi masasına yatıran bir yazar ve kendi kendini teselli etmeye çalışan bir yalnız… Hepsi Jean Louis Fournier. Onun kitapları, büyük bir özyaşamöyküsünün parçaları. Kendini yazarken kendiyle alay ediyor, tutarsızlıklarından rahatsızlık duymayacak kadar samimi. Mizahı güldürürken yüreklerde küçük kesiklere yol açıyor. YKY’den çıkan “Asla Kimseyi Öldürmedi Benim Babam”, “Nereye Gidiyoruz Baba?”, “Dul” ve “Otopsim” gibi kitaplarıyla ülkemizde bir müdavim kitlesi oluşan yazarın yeni kitabı “Tek Yalnız Ben Değilim”, kısa bir süre önce Ayşe Ece’nin çevirisiyle yayımlandı. Sevin Okyay ve Uğur Vardan, bu kitaba odaklanarak Fournier’nin dünyasını, yaşlılığı, yalnızlığı konuşacaklar.

Herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek söyleşiye buraya tıklayarak Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın YouTube kanalı üzerinden katılabilirsiniz.

 

 

20 Mayıs 2021 Perşembe Saat:19.00

Borusan Klasik Konser;

Claudio Abbado, Seiji Osawa, Piérre Boulez, Semyon Bychkov ve Danielle Gatti gibi şeflerle Avrupa’nın önde gelen salonlarında konserler vermiş olan Akın ve ünlü şef Rengim Gökmen’in yönetimindeki BİFO, Borusan Klasik üzerinden yayınlanan bu konserinde, Antonio Vivaldi’nin unutulmaz eseri Dört Mevsim’i yorumluyor.

Konser öncesi yayınında ise Aydın Büke ve Serhan Bali keyifli sohbetleriyle Borusan Klasik’te olacak.

 

 

21 Mayıs 2021 Cuma Saat: 23:00

ANDRRA borusansanat.tv’de!

Borusan Klasik radyonun sevilen programı “Borusan Müzik Evi”, çağdaş müzik ve disiplinlerarası performansları dinleyicilerine sunmaya devam ediyor. 21 Mayıs Cuma günü saat 23.00’te Almanya doğumlu Kosova kökenli şarkıcı ve besteci ANDRRA özel olarak hazırladığı ve sunduğu programla yayında olacak.

 

 

22 Mayıs 2021 Cumartesi Saat: 17:00

Gösteri

Tiyatro Arşivcisi Hagop Ayvaz’ın Sıra Dışı Hikâyesi

Hagop Ayvaz, babasının ayakkabıcı dükkânında çalışmaya başladığında henüz ortaokuldaydı. Müşterilerden birinin ona bir tiyatro bileti hediye etmesiyle tiyatroya gitme hayali gerçek oldu. Bununla da kalmadı, beklemediği bir anda kendisini sahnede buldu. O günden sonra tiyatro onun için bir tutkuydu artık. Ancak, dükkândaki ayakkabı kutularından birinde bir tiyatro oyununun ilanını, bir başka oyunun broşürünü saklamaya başladığında daha büyük bir tutku yavaş yavaş alevlenmeye başlamıştı: Arşiv tutkusu! Bugünlerde küçük bir bölümünü Yapı Kredi Kültür Sanat’taki “Kulis: Bir Tiyatro Belleği, Hagop Ayvaz” sergisinde görme olanağını bulduğumuz, binlerce belgeden oluşan Hagop Ayvaz Arşivi’nin temelleri işte böyle atıldı.

Arşiv oluşturmak heyecan verici bir yolculuktur, sıra dışı birçok olayla doludur. Bu gösteri, Hagop Ayvaz’ın hikâyesini eğlenceli bir dille anlatarak bizi onun sıra dışı yolculuğuna ortak olmaya davet ediyor. Gösteriyi izleyin, Yapı Kredi Kültür Sanat’ın sosyal medya hesaplarında sorulan sorulara doğru yanıt verin, çekilişe katılma ve hediye kazanma şansı elde edin.

8 yaş üzeri herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek söyleşiye buraya tıklayarak Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın YouTube kanalı üzerinden katılabilirsiniz.

Senaryo: Elif Temuçin, Firuze Engin / Oyuncular: Erkan Uyanıksoy, Firuze Engin, Elif Temuçin

Kurgu: Özgür Doğan / Görüntü ve ses: Elapro Media

 

 

23 Mayıs 2021 Pazar saat: 11.30

Borusansanat.tv’de konser;

Carlo Tenan yönetimindeki BİFO müzikseverlerin karşısına çıkıyor. Gerek opera temsilleri gerek orkestra konserleriyle Avrupa’nın en sevilen şeflerinden biri olan Tenan’ın dinleyicilerine sunacağı bu konserde, Mozart ile Elgar’ın eserlerinin buluştuğu bir seçki sunulacak.

“BİFO ile Başyapıtlar-III” başlıklı konserde, Mozart’ın 1771’de Milano’da yazdığı bir yaylı çalgılar yapıtı olan 13. Senfoni’si, Elgar’ın enerjisi ve duygusallığı ile büyüleyen Serenadı ve yine Mozart’ın müziği aracılığı ile yaptığı en berrak orkestral konuşmalardan biri olan 29. Senfoni’si seslendirilecek.

Konser öncesi yayınında ise Nisan Ak keyifli sohbetleriyle borusansanat.tv’de olacak.

 

 

23 Mayıs 2021 Pazar saat: 15.00

İş Sanat Masal Tiyatrosu /  Ağustos Böceği ile Karınca

Lerzan Pamir – Yönetmen

Aslı Tandoğan – Oyuncu

Anıl Altınöz – Oyuncu

Mert Aydın – Oyuncu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: İş Sanat, Yapı Kredi Sanat, Zorlu PSM, Borusan Sanat, Sabah(sadece fotoğraf), Turkish Airlines

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account