Korona virüs pandemisi nedeniyle geçtiğimiz sezon perdelerini erken kapatmak zorunda kalan Kocaeli Şehir  Tiyatroları, yarından itibaren tedbirler kapsamında sanatseverleri salonlarında ağırlamaya hazırlanıyor. 2020-2021 yeni tiyatro sezonu 80 Günde Devri Alem ile perde diyecek.

 

Yeni sanat sezonunda haftanın üç günü  Çarşamba, Cuma, Pazar günleri perde açacak  olan Kocaeli Şehir Tiyatroları seyircilerini salonda harika bir sürpriz bekliyor. Koltukları sosyal mesafe kuralına uygun şekilde düzenleyen Kocaeli Şehir Tiyatroları, bu sezonu ustalarımızla birlikte açıyoruz diyerek, boş bırakılacak koltukları tiyatro sanatının ustalarının foto bloklarıyla süsledi. Kocaeli’de tiyatro izlemeye giden sanatseverler, Muhsin Ertuğrul, Engin Cezzar, Müşfik Kenter, Yıldız Kenter, Gönül Ülkü Özcan, Adile Naşit, Gülriz Sururi gibi birçok tiyatro üstadı ile birlikte oyunu izleyecek. Gösterimlerin ardından salonların dezenfekte edileceği Kocaeli Şehir Tiyatroları salonlarına maskesi olmayan izleyici alınmayacak.

 

Kasım’da Vişne Bahçesi prömiyeri

Ustalarımızla yan yanayız sezonunda Kasım ayının 13’ünde Vişne Bahçesi oyununun prömiyerini yapacak olan Kocaeli Şehir Tiyatroları ayrıca Kılıçarslan adlı oyunu da seyircisiyle buluşturmaya hazırlanıyor. İskender Pala’ nın yazdığı, Genel Sanat Yönetmeni Aydın Sigalı’nın yöneteceği oyunda;  ömrünün geri kalanını önce Bizans, sonra da Haçlı ordularıyla mücadeleye ayıran, bu uğurda kah yenilip, kah yenen ve de Anadolu’dan geçerek Kudüs’e giden Haçlı ordularının kollarını, kanatlarını kıran, bu uğurda bir ömür geçiren, hiç vazgeçmeyen büyük kahraman Sultan Kılıçarslan’ ın şanlı mücadelesinden bir kesiti anlatılacaktır. Türk ve dünya edebiyatının en yetkin tiyatro oyunlarını seyircisiyle buluşturan Şehir Tiyatrosu bu proje ile tarihimizde yer alan kahramanlarımızı, hak ettikleri değeriyle tiyatro sanatı yoluyla vurgulamanın, mücadelelerini tekrar seyirciye hatırlatmanın, bugün ve yarınlarımız için ne kadar önemli olduğunun bir kez daha altını çiziyor.

 

Aralık ayında Kılıçarslan

Kılıçarslan oyunu ile bir ilke de  imza atacak olan şehrin iyatrosu; aksiyon sahnelerinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışan, projede yer almak isteyen gönüllülerden oluşturduğu bir kadroya da yer verecek. Pandemi sürecinin tüm tedbir ve kurallarını titizlikle yerine getiren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu, olağanüstü tedbirlerle hazırlandığı Kılıçarslan’a, Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden  Doç. Dr. Meryem Gürbüz ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı Minyatür Öğretim Görevlisi araştırmacı tarihçi Deniz Gülsün Sarıbay’dan oluşan danışman kadrosu ile masa başı çalışmalarını sürdürüyor.

 

Ülke çapında ödüllü tasarımcılarla çalışılıyor

Ülke çapında ödüllü tasarımcıların da yer alacağı Kılıçarslan’da;  Dekor Tasarım-İstanbul Devlet Opera ve Bale Baş Dekoratörü Efter Tunç’a, Kostüm Tasarım-  Hürrem Sultan, Diriliş Ertuğrul, Kuruluş Osman gibi dizilerden tanıdığımız Serdar Başbuğ’a, Müzik- Şems-i Rumi, Sultanlar Aşkına gibi eserlerin sahibi, Devlet Tiyatroları,Şehir Tiyatroları ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nda görev alan, ulusal ve uluslar arası ölçekte tanınan bir müzisyen olan Can Atilla’ya, Işık Tasarım-Devlet Tiyatroları’nın bol ödüllü ışık tasarımcısı Yakup Çartık’ a ait olup, oyunun koreografisini ise Devlet Modern Dans Topluluğu’ nun kurucusu ve ödüllü Koreograf Alparslan Karaduman yapıyor.

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2021 Anadolu Gezi Rehberi

İletişim

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

veya    

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?

Create Account